PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Tatry

Zaproszenia

NOC ZDOBYWA DZIEŃ – MARII LOBODY

Sobota, 30 maja 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

NOC ZDOBYWA DZIEŃ – MARII LOBODY29-30 maja 2015 r. (piątek-sobota) Kraków, Zakopane. Noc zdobywa dzień to druga odsłona pracy Marii Lobody zrealizowanej w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Dzień za noc. Witraż powstał przy okazji Konferencji tatrzańskiej – spotkania poświęconego awangardowej tradycji Zakopanego, mitologii miasta i otaczającej go natury.


Ukazuje majestatyczną przyrodę przez pryzmat geometrycznych struktur. Przysłania i rozmywa krajobraz, nawiązując do modernistycznych wizji tatrzańskiego krajobrazu. Tytuł pracy to nawiązanie do technik operatorskich. Nakładanie barwnych filtrów na obiektyw kamery zmienia właściwości rejestrowanego obrazu, tworzy iluzję rzeczywistości innej niż ta utrwalana na taśmie.

Schronisko, a tym samym powstała zimą ubiegłego roku praca, pozostawały niedostępne aż do wiosny. Noc zdobywa dzień, nowy film Marii Lobody jest wstępem do podróży wśród górskiej natury. Jego prezentacja poprzedzi wyprawę w Dolinę Pięciu Stawów.

Film został zrealizowany w technice dzień za noc. Jest tajemniczą kombinacją obrazów symetrycznie uregulowanej miejskiej zieleni i wyrafinowanej architektury z dzikością natury i surowością gór. Jego pierwsza projekcja odbędzie się podczas wieczornego rejsu łodzią po Wiśle. Po rejsie publiczność przeniesie się z Karkowa do Zakopanego, by tam udać się w wysokogórską wędrówkę. 

Program uzupełni spotkanie z artystką w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, prezentacja Amy Sherlock (frieze magazine) w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz opowieść przewodników Tatrzańskiego Parku Narodowym o górskiej przyrodzie w czasie wędrówki do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, podobnie jak organizowany przez nas transport z Krakowa do Zakopanego. Ilość miejsc jest jednak ograniczona. Prosimy o przesyłanie rezerwacji na adres: noc.zdobywa.dzien@gmail.com

***
Projekt jest realizowany przez Open Art Projects we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie oraz Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem

Więcej informacji:
www.openartprojects.org        

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy organizacyjni: Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Dodatkowe wsparcie: Hotel Diamond w Zakopanem
Partnerzy Open Art Projects: Fundacja Rodziny Staraków, Spectra Art Space, Europejskie Centrum Odszkodowań S.A.

Podziękowania: Elżbieta Dzikowska, Ewa Kanigowska-Giedroyč, Tomas Julier, Marta Krzeptowska, Marychna Krzeptowska, Konrad Kujawski, Krzysztof Lewandowski, Anna Muszyńska, Anna i Jerzy Starak, Piotr Zygarski.

Informacja o artystce:
Maria Loboda (ur. 1979) absolwentka prestiżowej Hochschule fur bildende Kunste, Städelschule we Frankfurcie. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych w międzynarodowych instytucjach, takich, jak Kunsthalle w Brunschweig (2014), Reina Sofia w Madrycie (2013), South London Gallery w Londynie (2013), Palais de Tokyo w Paryżu (2011). W 2012 roku brała udział w organizowanej co 5 lat w niemieckim mieście Kassel największej na świecie wystawie sztuki współczesnej dOCUMENTA 13. W 2014 była uczestniczką biennale w Taipei. Jej prace pokazywane tam były w kontekście współczesnej dyskusji o realizmie spekulatywnym. Charakterystyczne dla jej praktyki są również odwołania do magii, alchemii oraz literatury i zjawisk naturalnych.


Informacje o organizatorach:
Magda Materna, założycielka i prezeska Open Art Projects. Od wielu lat promuje polską sztukę za granicą. Menadżerka kultury, organizatorka i producentka wystaw oraz projektów artystycznych, między innymi: Piotr Uklański „Bez tytułu (Jan Paweł II)", 2004, „Bez tytułu (Solidarność)”, 2007, Mirosław Bałka „Cruzamento”, 2007, Peter Coffin „Untitled (U.F.O.), Rio de Janeiro 2009, Paweł Althamer, "Wspólna sprawa”, Brasilia, Bruksela, Oxford, 2009, Paweł Althamer, "Marzyciel", 2011. W 2009 roku wyróżniona Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie. Od 2011 w ramach działalności Open Art Projects koordynuje międzynarodowy projekt artystyczny “Otwock” realizowany w rodzinnym mieście Mirosława Bałki. Jest również autorką pilotażowego programu edukacyjnego dla otwockiej publiczności “Dział ze sztuką”. Koordynatorka Kasia Redzisz, historyczka sztuki i kuratorka w Tate Modern w Londynie, gdzie pracuje nad międzynarodowymi wystawami indywidualnymi i zbiorowymi (m. in. 'Alighiero Boetti: Game Plan, 'Out of Place', "William Klein + Daido Moriyama', 'Mira Schendel'). Zajmuje się również opracowywaniem strategii zakupów do kolekcji muzeum koncentrując swoje badania na powojennej sztuce Europy środkowo-wschodniej. Od 2007 roku współprowadzi fundację Open Art Projects, gdzie realizowała projekty w Polsce i zagranicą z artystami takimi, jak Paweł Althamer, Piotr Uklański czy Peter Coffin. Wspólnie z Karolem Sienkiewiczem jest autorką książki 'Świadomość Neue Bieriemiennost' (Warszawa 2012), razem opracowali też wybór tekstów Andy Rottenberg 'Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80.' (Warszawa 2009). Współpracuje z jednym z największych międzynarodowych magazynów poświęconych sztuce współczesnej, 'frieze'. Jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). Od 2010 roku prowadzi projekt „Otwock”. Kuratorka

Fundacja Open Art Projects powstała w 2004 roku. Jest organizacją non-profit poświęconą sztuce współczesnej. Jej program koncentruje się na realizacji nowych projektów, powstających poza kontekstem muzeów i galerii. W ten sposób testuje warunki i modele produkcji, prezentacji oraz odbioru sztuki. Projekty realizowane są w Polsce i za granicą, często we współpracy z publicznymi instytucjami lub w ramach międzynarodowych wydarzeń i wystaw.

PROGRAM

29 maja / piątek / Kraków
19:30 Spotkanie z Marią Lobodą (Bunkier Sztuki, plac Szczepański 3A, sala audiowizualna)
21:15 Rejs barką „Nimfa", prezentacja filmu  Marii Lobody Noc zdobywa dzień (przystań WAWEL,   u stóp Wawelu, niedaleko Smoczej Jamy)
22:00 Wyjazd autokarem do Zakopanego (parking pod Wawelem, ul. Powiśle 11; przystanek docelowy: Hotel Diamond, ul. Makuszyńskiego 12, Zakopane*) 
*Hotel Diamond w Zakopanem jest partnerem Open Art Projects i rekomendowanym miejscem zakwaterowania. Dla uczestników wydarzenia hotel oferuje pokoje w specjalnych cenach. Zniżka na hasło „Muzeum Tatrzańskie”. Rezerwacja: (018) 206 64 16. Ilość miejsc ograniczona.

30 maja / sobota / Zakopane
10:00 Amy Sherlock, Above and Below  - prezentacja (Muzeum Tatrzańskie, Krupówki 10, sala przyrodnicza); po spotkaniu przejazd na Palenicę Białczańską
12:00 - 15:00 Wyprawa z do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (ważne informacje poniżej)
15:00 – 17:30 Odpoczynek w schronisku
17:30 – 20:00 Zejście do Palenicy Białczańskiej i przejazd do Zakopanego (Hotel Diamond, ul. Makuszyńskiego 12)

WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE WYPRAWY DO SCHRONISKA W DOLINIE PIĘCIU STAWÓW POLSKICH
* Schronisko znajduję się w Tatrach Wysokich. Dojście do schroniska wymaga pokonania wymagającej trasy. Bardzo prosimy o zadbanie o odpowiedni strój oraz obuwie do wędrówek górskich i przygotowanie się na możliwe opady deszczu i niską temperaturę: na wycieczkę należy zabrać: obuwie do wędrówki po górach, kurtkę, czapkę, szalik, rękawiczki, latarkę (najlepiej typu „czołówka”), prowiant (kanapki i napoje będzie można zakupić w Muzeum Tatrzańskim po porannej prezentacji).
* W wysokich partiach gór nadal panują warunki zimowe. Długoterminowa prognoza pogody dostępna na portalu Tatrzańskiego Parku Narodowego: www.tpn.pl  
* Grupa będzie prowadzona przez dwóch przewodników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy ze względu na kondycję i doświadczenia w górskich wędrówkach.
* Wyprawa do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów będzie uzależniona od pogody. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, zgodnie z decyzją przewodników, uczestnikom zostanie zaproponowana alternatywna destynacja.
* Uczestnicy wyprawy biorą w niej udział na własną odpowiedzialność.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.