PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Kwesta i otwarcie Tatrzańskiego Szlaku na Powązkach

Piątek, 6 listopada 2009 r.
Autor: Adam Kitkowski, Alicja Babij

fot. Adam KitkowskiJuż po raz piąty górale i zakopiańczycy kwestowali 1 listopada na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W tym roku kwesta "zakopiańska" na Powązkach zbiegła się z otwarciem Szlaku Tatrzańskiego w 100. rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza.


Już po raz piąty górale i zakopiańczycy kwestowali 1 listopada na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Cmentarz na Powązkach to jedna z kilku najważniejszych nekropolii na polskiej ziemi. Jest tak ważnym miejscem historii i architektury Polski jak Wawel, Zamek Królewski, Cmentarz Orląt czy Westerplatte. Tak jak nekropolie Krakowa (Cmentarz Rakowicki), Poznania (Junikowo), Zakopanego (Pęksowy Brzyzek), Gdańska - Powązki to piękne świadectwo wielkości i tragizmu ludzi i pokoleń. Cmentarz ten powstał pod koniec XVIII wieku, poza granicami ówczesnej Warszawy, z inicjatywy Melchiora Korwin Szymanowskiego. Dziś jest jedną z największych nekropolii w naszym kraju (największy cmentarz znajduje się w Szczecinie).
Od 35 lat luminarze kultury polskiej, m.in. aktorzy, muzycy, pisarze kwestują na tym cmentarzu. Twórcą Komitetu Powązkowskiego, powołanego dla ratowania architektury cmentarza był pisarz i muzykolog - Jerzy Waldorf, który przez wiele lat osobiście zbierał datki na rzecz renowacji nagrobków. Nadmienić warto, iż wiele razy był w Zakopanem i interesował się stanem zakopiańskiej nekropolii.
W tym roku kwesta "zakopiańska" na Powązkach zbiegła się z otwarciem Szlaku Tatrzańskiego. Pomysłodawcą takiego zwiedzania cmentarza jest prezes Zakopiańskiej Fundacji "Skansen", przewodnik tatrzański i literat Marian Matusiak. Właśnie w dzień Wszystkich Świętych, specjalnie przy grobie Mieczysława Karłowicza, w 100. rocznicę śmierci kompozytora tak mocno związanego z Zakopanem i Tatrami, Szlak Tatrzański otworzyli - przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, Marcin Święcicki i twórca szlaku, Marian Matusiak. W imieniu władz Zakopanego przemawiała rzecznik prasowy burmistrza, Ewa Matuszewska. Na grobie Karłowicza złożono kwiaty i zapalono znicze. W imieniu przewodników tatrzańskich uczyniła to Irena Rubinowska, a w imieniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej - dyrygent Agnieszka Kreiner.

Adam Kitkowski


W dniu 1 listopada 2009 roku otwarto na Cmentarzu Powązkowskim Szlak Tatrzański. Wstęgę przecinał twórca szlaku Marian Matusiak wraz z Przewodniczącym Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcinem Święcickim. O cmentarzu i jego historii mówił Dyrektor Zarządu cmentarza, ks. Marek Gałęziewski. W imieniu Władz Miasta Zakopanego przemawiała Ewa Matuszewska. Wydarzenie miało miejsce przy kwaterze nr 33, w miejscu, gdzie spoczywa zasypany lawiną śnieżną w Tatrach, kompozytor Mieczysław Karłowicz. Na grobie Karłowicza złożono wiązanki i kwiaty. W imieniu przewodników tatrzańskich uczyniła to Irena Rubinowska a od Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej wiązankę przekazała Pani Agnieszka Kreiner.
Po otwarciu szlaku, na jego trasę wyruszyła delegacja górali i zakopiańczyków, a wraz z nimi kilkadziesiąt osób biorących udział w uroczystości. Wycieczkę prowadził przewodnik tatrzański Marian Matusiak, przybliżając życiorysy postaci zasłużonych dla Zakopanego i Tatr. Jego książka-przewodnik o Tatrzańskim Szlaku ukarze się wiosną 2010 roku.
W samo południe odprawiono mszę świętą w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach, a po jej zakończeniu ruszyła procesja, w której udział brała góralska kapela im. Tomasza Skupnia, pod przewodnictwem Sławomira Zięby. W skład „góralskiej muzyki” wchodzili: Łukasz Gąsienica, Józef Gąsienica Brzega, Jan Chyc, i Piotr Nowak. W procesji szli zakopiańscy kwestarze Powązek: Zofia Karpiel-Bułecka, Zofia Chyc- Magdzin, Agata Gąsienica, Dorota Gąsienica, Cecylia i Marek Zaniewscy, Alicja Babij, Marian Matusiak, Irena Rubinowska. Tegoroczna, piąta kwesta, organizowana pod hasłem Zakopane-Powązkom przyniosła blisko 200 tysięcy złotych na renowację zabytkowych nagrobków. Wkład zakopiańskich kwestarzy to kwota prawie 4 tysięcy złotych. W Zarządzie Cmentarza Powązkowskiego kwestujących odwiedził arcybiskup Kazimierz Nycz. Górale zbierali datki w towarzystwie wielu artystów scen polskich oraz innych znanych twarzy telewizji, wśród których w tym roku byli m. in. Ewa Kuklińska, Dorota Stalińska, Hanna Śleszyńska, Jolanta Fajkowska, Ewa Kasprzyk, Barbara Wachowicz, Jerzy Zakrzeński, Daniel Olbrychski, Karol Strasburger, Jerzy Kisielewski.

Alicja Babij

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.