PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

CHOPIN BEZ GRANIC

Czwartek, 3 czerwca 2010 r.
Autor: Dorota Majerczyk

CHOPIN BEZ GRANIC„Chopin bez granic - Edukacja przez muzykę” to tytuł projektu w ramach obchodów Roku Chopinowskiego 2010, którego autorem była dr Maria Pomianowska znana kompozytorka, wokalistka, instrumentalistka a także wykładowca akademicki i pedagog. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadbało o dofinansowanie projektu, natomiast jego organizacją i realizacją zajęła się Fundacja Kultura i Sztuka ponad Granicami. Uczestnikami były dzieci z różnych stron świata, które prezentowały swoje programy oparte na rodzimym folklorze muzycznym ale również na klasyce.


Afrykę reprezentowały dzieci z Burkina Faso, zespół „Faso Djigui”(Nadzieja ojczyzny). Dzieci grały na bębnach (djembe i bębnie z tykwy) i balofonach. Z Azji a dokładniej z Kazachstanu przyjechały dzieci uczące się na co dzień w Narodowej Szkole Muzyki w Astanie. Grali na dombrach – swoich narodowych instrumentach. Dzieci z Rosji to uczniowie Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Moskwie. Dwoje pianistów, skrzypaczka i domrzysta. Grupa Polska to rabczańskie „Majeranki” działające przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej, które w znakomity sposób sprostały zadaniu nie tylko prezentując program swojego regionu ale również wykonując wspólnie z innymi uczestnikami projektu utwory Fryderyka Chopina Mazurka op.33 nr 2, Rondo a la Krakowiak op.14. Celem projektu było upowszechnianie uniwersalnych wartości, jakie niesie ze sobą muzyka Chopina a także wzajemne poznanie się dzieci z różnych kultur, porozumienie w jednym wspólnym dla uczestników języku czyli muzyką. Próby i warsztaty odbywały się w Warszawie już od 24 maja w murach Zespołu Szkół Muzycznych I stopnia im. S. Moniuszki aby 28 maja wystąpić w Płocku, 30 maja w Muzeum F. Chopina w Warszawie, 31 maja w Zamku Królewskim w Warszawie dedykowany zmarłym w katastrofie lotniczej Parze Prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim, oraz 1 czerwca w Karolinie – siedzibie „Mazowsza”. Wszystkie koncerty kończyły się bisami, owacjami na stojąco i aplauzem. Przy okazji wszystkie dzieci miały możliwość zwiedzić miasto Płock, piękne zakątki Warszawy, Żelazową Wolę – miejsce urodzin F. Chopina, być w Teatrze Wielkim na widowisku baletowym pt.: „Śpiąca królewna”, a także zachwycić się piękną i nowoczesną siedzibą „Mazowsza”.
„Majeranki” godnie reprezentowały naszą małą ojczyznę zachwycając wszystkich grą, śpiewem i tańcem a także dziecięcą radością płynącą prosto z góralskich serc. Członkowie zespołu Majeranki, którzy uczestniczyli w projekcie: Marzenka Żmuda, Monika Potaczek, Kasia Kluska, Małgosia Kluska, Grażynka Krzysztofiak, Patryk Traczyk, Filip Czyszczoń i Maksymilian Kowalczyk. Przygotowanie artystyczne: Dorota Majerczyk i Jakub Rusiecki, Opieka: Maria Kluska, Ryszard Traczyk Marek Traczyk.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.