PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Górale w Warszawie, czyli Józef Pitoń "Drzewiej i dziś"

Wtorek, 29 marca 2011 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW Centrum Artystycznym Radomska 13 w dniu 26 odbyło się spotkanie autorskie z Józefem Pitoniem. Powodem była promocja jego nowej książki "Drzewiej i dziś" wydanej przez Wydawnictwo Zachylina. Autora książki i zgromadzonych gości powitała znakomita Pani ambasador Skalnego Podhala, kierownik Centrum Artystycznego Wiola Obuchowska.


Józef Pitoń jest znanym, nie tylko na Podhalu, niezwykłym gawędziarzem, pisarzem, choreografem i reżyserem sztuk teatralnych: Piekielnica i Klimek Bachleda wystawionych także w Warszawie. Jest również przewodnikiem i ratownikiem górskim, kierował też zespołem regionalnym im. Klimka Bachledy w Zakopanem.

Znakomity, pochodzący z Kościeliska gość, jest autorem wielu opowiadań góralskich, wydanych zarówno na kasetach - Humor góralski oraz w postaci książek prezentowanych przez wydawnictwo Miniatura. A w tym Moje bajdy, Naski Świat, Holni ludzie oraz Lecom roki.

Józef Pitoń został uhonorowany za zasługi dla Skalnego Podhala wieloma nagrodami m in. nagrodą im. Oskara Kolberga.

Nowa książka Józefa Pitonia Drzewiej i dziś pisana gwarą góralską z ilustracjami Władysława Trebuni-Tutki powstała w Wydawnictwie Zachylina przy udziale Anny Mlekodaj która dokonała wyboru opowiadań i ich opracowania a także napisała obszerny wstęp na temat kultury góralskiej, którą ks. prof. J. Tischner trafnie nazwał kulturą ludzką. Jak pisze autor w przedmowie do swojej książki:

wybrołek gware, bo to mój język od małości, a choć trudny do zapisu, to przecie nascy ludzie rozumiom, a pany i tak sie nie znajom, cy to dobrze, cy źle. Zreśtom to od nos zolezy, cy nasa mowa zginie, cy nie.

Władysław Trebunia-Tutka – artysta i muzyk podhalański, urodzony w Poronienie w gazdowskiej rodzinie, ukończył liceum plastyczne a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie jako uczeń profesor Anny Rudzkiej – Cybisowej. Jego malarstwo można podzielić na rodzajowe, pejzażowe, portretowe i malarstwo związane ze światem góralskim. Jak kiedyś mówił artysta moją siłą wewnętrzną jest zamiłowanie do tego, w czym wyrosłem, do swojej kultury, do muzyki, gwary, sprzętu góralskiego, do tego wszystkiego co mnie otaczało w dzieciństwie.

Do motywów wykorzystywanych w jego twórczości malarskiej należą: taniec zbójnicki przy watrze, para tańcząca w karczmie, dudziarz grający dziewczynie, sceny z życia zbójnickiego i wiele innych.

Za swoje prace Władysław Trebunia-Tutka został uhonorowany nagrodami m.in. nagrodą im. Oscara Kolberga, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i tytułem Twórca Honoris Gratia. Artysta jest też laureatem Nagrody im. Stanisława Witkiewicza.

W czasie spotkania autor książki opowiedział o kulisach jej powstania. O swoim przyjacielu Władysławie Trebuni-Tutce, który wykonał rysunki wspaniale ilustrujące opowiadania zawarte w książce.

Józef Pitoń opowiadał też o sobie, swojej rodzinie, o życiu górali drzewiej i dziś. Licznie zgromadzona publiczność miała ogromna przyjemność usłyszenia wielu humorystycznych opowiadań opartych bardzo często na osobistych przeżyciach bohatera wieczoru.

Niektóre z nich wspaniale przeczytał, w znanej mu od dzieciństwa gwarze góralskiej, aktor filmowy i muzyk podhalański Stanisław Zatłoka.

Posiady były urozmaicone grą powstałej przy Centrum Artystycznym Radomska 13 kapeli góralskiej PODHOLANIE w składzie: Stanisław Zatłoka – skrzypce, prym; Wojciech Kukasz – basy; Paweł Gacek i Kuba Czernik – skrzypce.

Po części oficjalnej do autora książki ustawiła się długa kolejka po książkę i autograf.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.