PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Górale w Warszawie, czyli Józef Pitoń "Drzewiej i dziś"

Wtorek, 29 marca 2011 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW Centrum Artystycznym Radomska 13 w dniu 26 odbyło się spotkanie autorskie z Józefem Pitoniem. Powodem była promocja jego nowej książki "Drzewiej i dziś" wydanej przez Wydawnictwo Zachylina. Autora książki i zgromadzonych gości powitała znakomita Pani ambasador Skalnego Podhala, kierownik Centrum Artystycznego Wiola Obuchowska.


Józef Pitoń jest znanym, nie tylko na Podhalu, niezwykłym gawędziarzem, pisarzem, choreografem i reżyserem sztuk teatralnych: Piekielnica i Klimek Bachleda wystawionych także w Warszawie. Jest również przewodnikiem i ratownikiem górskim, kierował też zespołem regionalnym im. Klimka Bachledy w Zakopanem.

Znakomity, pochodzący z Kościeliska gość, jest autorem wielu opowiadań góralskich, wydanych zarówno na kasetach - Humor góralski oraz w postaci książek prezentowanych przez wydawnictwo Miniatura. A w tym Moje bajdy, Naski Świat, Holni ludzie oraz Lecom roki.

Józef Pitoń został uhonorowany za zasługi dla Skalnego Podhala wieloma nagrodami m in. nagrodą im. Oskara Kolberga.

Nowa książka Józefa Pitonia Drzewiej i dziś pisana gwarą góralską z ilustracjami Władysława Trebuni-Tutki powstała w Wydawnictwie Zachylina przy udziale Anny Mlekodaj która dokonała wyboru opowiadań i ich opracowania a także napisała obszerny wstęp na temat kultury góralskiej, którą ks. prof. J. Tischner trafnie nazwał kulturą ludzką. Jak pisze autor w przedmowie do swojej książki:

wybrołek gware, bo to mój język od małości, a choć trudny do zapisu, to przecie nascy ludzie rozumiom, a pany i tak sie nie znajom, cy to dobrze, cy źle. Zreśtom to od nos zolezy, cy nasa mowa zginie, cy nie.

Władysław Trebunia-Tutka – artysta i muzyk podhalański, urodzony w Poronienie w gazdowskiej rodzinie, ukończył liceum plastyczne a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie jako uczeń profesor Anny Rudzkiej – Cybisowej. Jego malarstwo można podzielić na rodzajowe, pejzażowe, portretowe i malarstwo związane ze światem góralskim. Jak kiedyś mówił artysta moją siłą wewnętrzną jest zamiłowanie do tego, w czym wyrosłem, do swojej kultury, do muzyki, gwary, sprzętu góralskiego, do tego wszystkiego co mnie otaczało w dzieciństwie.

Do motywów wykorzystywanych w jego twórczości malarskiej należą: taniec zbójnicki przy watrze, para tańcząca w karczmie, dudziarz grający dziewczynie, sceny z życia zbójnickiego i wiele innych.

Za swoje prace Władysław Trebunia-Tutka został uhonorowany nagrodami m.in. nagrodą im. Oscara Kolberga, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i tytułem Twórca Honoris Gratia. Artysta jest też laureatem Nagrody im. Stanisława Witkiewicza.

W czasie spotkania autor książki opowiedział o kulisach jej powstania. O swoim przyjacielu Władysławie Trebuni-Tutce, który wykonał rysunki wspaniale ilustrujące opowiadania zawarte w książce.

Józef Pitoń opowiadał też o sobie, swojej rodzinie, o życiu górali drzewiej i dziś. Licznie zgromadzona publiczność miała ogromna przyjemność usłyszenia wielu humorystycznych opowiadań opartych bardzo często na osobistych przeżyciach bohatera wieczoru.

Niektóre z nich wspaniale przeczytał, w znanej mu od dzieciństwa gwarze góralskiej, aktor filmowy i muzyk podhalański Stanisław Zatłoka.

Posiady były urozmaicone grą powstałej przy Centrum Artystycznym Radomska 13 kapeli góralskiej PODHOLANIE w składzie: Stanisław Zatłoka – skrzypce, prym; Wojciech Kukasz – basy; Paweł Gacek i Kuba Czernik – skrzypce.

Po części oficjalnej do autora książki ustawiła się długa kolejka po książkę i autograf.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.