PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Kultura

XIV Festiwal Folkowy Polskiego Radia - Nowa Tradycja 2011

Środa, 18 maja 2011 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW dniach od 12. do 15 maja 2011 roku w studio koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się XIV Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja. Zwycięzcami tegorocznego konkursu Muzyki Folkowej zostali Agata Siemiaszko i Kuba Bobas Wilk.


Pierwszy dzień festiwalowy rozpoczął się MUZYKĄ ŹRÓDEŁ – NASI MISTRZOWIE, podczas którego wystąpił m.in. Franciszek Racis, a płyta FRANCISZEK RACIS. MUZYKANT z jego udziałem zdobyła FONOGRAM ŻRÓDEŁ 2010.

Tytuł Folkowego Fonogramu roku 2010 uzyskała płyta SERCE Tria Janusza Prusinowskiego, który wystąpił w dalszej części koncertu.

Pierwszego dnia Festiwalu koncert poprowadził wybitny znawca muzyki naszych korzeni - Andrzej Bieńkowski.

Po przesłuchaniach konkursowych jury - w skład którego wchodził m.in. Krzysztof Trebunia-Tutka ogłosiło następujący werdykt:

Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena – zdobyli Agata Siemiaszko i Kuba Bobas Wilk za kunszt obojga wykonawców.

Dwie równorzędne II nagrody Programu 2. Polskiego Radia – zdobył Zespół Babooshki za świetny dobór repertuaru zwracający uwagę na wspólne tradycje muzyczne oraz Zespół Sporysz Polska za bardzo ciekawą adaptację rubata mazurkowego. Skrzypek Marcin Drabik otrzymał również Nagrodę Specjalną Złote Gęśle.

Dwie równorzędne III nagrody Programu 2. Polskiego Radia – Zespół Vidlunnia za nowatorską koncepcję przekazu tradycyjnych pieśni oraz Zespołowi Melodia w Polsce za poszukiwania i próbę umieszczenia tradycyjnych melodii w nowym środowisku dźwiękowym.

Wyróżnienie finansowe otrzymał zespół  Maria Guraievska -  Ethno Jazz Project i zespół Irek Wojtczak – Projekt Region Ludź.

Wyróżnienie dyplomem honorowym otrzymują zespoły: Widymo, Mesdow Quartet i Afro Free.

Nagrodę publiczności Burzę Braw otrzymał zespół Widymo.

Nagrodę Wirtualne Gęśle na najlepszą folkową płytę 2010 roku w wyniku plebiscytu internautów zdobył zespół Beltaine za album Triù. Internauci wybrali ponadto najciekawszą, najbardziej pomysłową okładkę płyty uczestniczącej w plebiscycie – w tej kategorii zwyciężył album Berkut 3 zespołu Berkut 3.

Jako goście festiwalu wystąpili:

Zespół Wołosi i Lasoniowie (Polska) promujący debiutancki album Zespołu; Zespół  Čači Vorba εt 22? E Project (Polska, Macedonia, Grecja) oraz Elena Ledda (Włochy – Sardynia).

Zwycięzcy festiwalu znają się i przyjaźnią od kilku lat. Agata Siemiaszko (śpiew) od dziecka śpiewała w zespołach podhalańskich, grała na basach u Krzysztofa Trebuni-Tutki, występowała z zespołem romskim Kałe Bała i współpracowała z wieloma innymi zespołami. Jest zafascynowana muzyką Karpat.

Kuba Bobas Wilk (gitara) na stałe współpracuje z zespołem Siwy Dym, jest basistą m.in. w zespole RZOS i  funky Jam, prowadzi też studio nagrań Chabakoovka.

Prowadzenie koncertu w czasie drugiego i trzeciego dnia spoczywało na barkach Krzysztofie Trebuni-Tutki, który ze swadą  wypełniał czas oczekiwania na instalację zespołów na scenie, opowiadając dowcipy i anegdoty góralskie oraz grając i śpiewając.

Nad całością festiwalowych występów pieczę miał Kuba Borysiak, dziennikarz radiowy z Centrum Kultury Ludowej Programu 2. Polskiego Radia i wspaniały klarnecista występujący w swoim czasie z zespołem Alamut.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Aniołek średni IVAniołek średni IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.