PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Patronat medialny WATRA

Premiera filmu „Murzasichle”

Czwartek, 24 października 2013 r.
Autor: Maciej Stasiński

Premiera filmu „Murzasichle”Film dokumentalny o początkach Odnowy w Duchu Świętym w Polsce zaprezentowano w warszawskim Kinie Kultura. 22 października odbyła się uroczysta premiera „Murzasichla”. „Murzasichle” Małgorzaty i Marka Nowickich to pierwszy z 10 dokumentalnych filmów krótkometrażowych poświęconych początkom Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Film odwołuje się do wydarzeń jakie miały miejsce w Murzasichlu koło Zakopanego w połowie lat 70-tych, kiedy to grupa młodzieży oazowej doświadczyła chrztu w Duchu Świętym.


Ponieważ film odwołuje się do wydarzeń z Podhala, warszawską premierę uświetnił występ zespołu góralskiego w składzie: Andrzej Jarząbek, Robert Czech, Paweł Trebunia-Tutka. Po wyświetlonym filmie w sali kinowej zabrzmiał pięknie zaśpiewany "Krywań" w wykonaniu Hani Rybki z Poronina.

Ks. Andrzej Grefkowicz, przedstawiciel Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, podczas Mszy św., która uwieńczyła premierę filmu podkreślił niepowtarzalność wydarzeń z Murzasichla. Porównał je do wylań DuchaŚwiętego w XX w. w Topeka (1901) i Duquesne (1967), które dały początek wielkiemu duchowemu ożywieniu najpierw w kościołach protestanckich, a potem w katolickim. „To nam uświadamia w czym uczestniczymy – jakiej wagi jest ta rzeczywistość, której nie tylko jesteśmy świadkami, ale też uczestnikami. A może trzeba powiedzieć: spadkobiercami i dziedzicami. Co ja mam zrobić z własnym doświadczeniem?” – mówił kapłan.

Na premierę do Kina Kultura w Warszawie przybyło ponad 150 osób – wśród nich bohaterowie filmu a jednocześnie uczestnicy wydarzeń z Murzasichla. Z tamtej 10-osobowej grupy wywodzi się trzech kapłanów: ks. Andrzej Wnuk, ks. Jerzy Modelewski i ks. Jerzy Chmielewski. Wszyscy trzej razem z ks. Andrzejem Grefkowiczem oraz ks. Stanisławem Dusiłą, który wówczas sprawował opiekę nad młodzieżą oazową w Murzasichlu stanęli we wtorek do wspólnej dziękczynnej Eucharystii odprawionej w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Mszę Świętą muzycznie oprawił wspomniany zespół góralski.

Prace nad filmem trwały dwa lata. „W ten sposób powstał trzydziestominutowy dokument w jakości HD, który został oprawiony doskonałą muzyką odwołującą się do motywów podhalańskich. Jest pełen symbolicznych obrazów, nie daje łatwych odpowiedzi i nie jest też prostą rekonstrukcją wydarzeń” – mówił Marek Nowicki. W prace nad dokumentem od samego poczatku była zaangażowana firma "Watra" Macieja Stasińskiego.

Patronat nad filmem objął Krajowy Zespół Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce oraz moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

W listopadzie ukaże się książka Małgorzaty i Marka Nowickich pt. „Upili sięmłodym winem” opisująca dokładnie początki Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.