PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Patronat medialny WATRA

Premiera filmu „Murzasichle”

Czwartek, 24 października 2013 r.
Autor: Maciej Stasiński

Premiera filmu „Murzasichle”Film dokumentalny o początkach Odnowy w Duchu Świętym w Polsce zaprezentowano w warszawskim Kinie Kultura. 22 października odbyła się uroczysta premiera „Murzasichla”. „Murzasichle” Małgorzaty i Marka Nowickich to pierwszy z 10 dokumentalnych filmów krótkometrażowych poświęconych początkom Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Film odwołuje się do wydarzeń jakie miały miejsce w Murzasichlu koło Zakopanego w połowie lat 70-tych, kiedy to grupa młodzieży oazowej doświadczyła chrztu w Duchu Świętym.


Ponieważ film odwołuje się do wydarzeń z Podhala, warszawską premierę uświetnił występ zespołu góralskiego w składzie: Andrzej Jarząbek, Robert Czech, Paweł Trebunia-Tutka. Po wyświetlonym filmie w sali kinowej zabrzmiał pięknie zaśpiewany "Krywań" w wykonaniu Hani Rybki z Poronina.

Ks. Andrzej Grefkowicz, przedstawiciel Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, podczas Mszy św., która uwieńczyła premierę filmu podkreślił niepowtarzalność wydarzeń z Murzasichla. Porównał je do wylań DuchaŚwiętego w XX w. w Topeka (1901) i Duquesne (1967), które dały początek wielkiemu duchowemu ożywieniu najpierw w kościołach protestanckich, a potem w katolickim. „To nam uświadamia w czym uczestniczymy – jakiej wagi jest ta rzeczywistość, której nie tylko jesteśmy świadkami, ale też uczestnikami. A może trzeba powiedzieć: spadkobiercami i dziedzicami. Co ja mam zrobić z własnym doświadczeniem?” – mówił kapłan.

Na premierę do Kina Kultura w Warszawie przybyło ponad 150 osób – wśród nich bohaterowie filmu a jednocześnie uczestnicy wydarzeń z Murzasichla. Z tamtej 10-osobowej grupy wywodzi się trzech kapłanów: ks. Andrzej Wnuk, ks. Jerzy Modelewski i ks. Jerzy Chmielewski. Wszyscy trzej razem z ks. Andrzejem Grefkowiczem oraz ks. Stanisławem Dusiłą, który wówczas sprawował opiekę nad młodzieżą oazową w Murzasichlu stanęli we wtorek do wspólnej dziękczynnej Eucharystii odprawionej w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Mszę Świętą muzycznie oprawił wspomniany zespół góralski.

Prace nad filmem trwały dwa lata. „W ten sposób powstał trzydziestominutowy dokument w jakości HD, który został oprawiony doskonałą muzyką odwołującą się do motywów podhalańskich. Jest pełen symbolicznych obrazów, nie daje łatwych odpowiedzi i nie jest też prostą rekonstrukcją wydarzeń” – mówił Marek Nowicki. W prace nad dokumentem od samego poczatku była zaangażowana firma "Watra" Macieja Stasińskiego.

Patronat nad filmem objął Krajowy Zespół Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce oraz moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

W listopadzie ukaże się książka Małgorzaty i Marka Nowickich pt. „Upili sięmłodym winem” opisująca dokładnie początki Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.