PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Muzyczna Scena Tradycji

Poniedziałek, 31 marca 2014 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Muzyczna Scena TradycjiW popularnym cyklu Muzyczna Scena Tradycji na scenie w studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w dniu 30. marca wystąpiła znakomita uczennica Bronisławy Koniecznej - Dziadońki, Stanisława Galica Górkiewicz. Koncert ten był emitowany na antenie Dwójki i transmitowany – w wersji wideo. Spotkanie prowadziła Anna Szewczuk z Centrum Kultury Ludowej PR. Stanisława Galica Górkiewicz obchodziła w 2013 roku 40 lecie pracy twórczej.


Natomiast w 2011 roku została odznaczona medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS. Jest też laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień z dziedziny muzyki ludowej a ponadto wielokrotną laureatką konkursów muzycznych.

Stanisława Galica – Górkiewicz pochodząca ze starej góralskiej rodziny – Galiców jest rodowitą bukowianką. Od czasu zakończenia pracy etatowej w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej współpracuje z nim społecznie, aktywnie uczestniczy przy przygotowywaniu m.in. takich  imprez jak Sabałowe Bajania i Góralski Karnawał. Jako znawca muzyki góralskiej i folkloru często zasiada w jury konkursów i przeglądów organizowanych przez Dom Ludowy. Przygotowywała też szereg wystaw twórczości ludowej i była ich kustoszem.

Stanisława Galica – Górkiewicz jest autorką kilku książek o Bukowinie Tatrzańskiej m.in.:
BUKOWINA TATRZAŃSKA – POWRÓT DO ZRÓDEŁ ; BUKOWINA TATRZAŃSKA – GÓRALSKIE ŻYCIE; KURUCE – RODY BUKOWIAŃSKIE; NA BIEŃKOWSKIM WIERCHU W BUKOWINIE.

Spotkaniu  Pani Stanisławy Galicy - Górkiewicz towarzyszyły opowieści o drodze twórczej samej prelegentki a także o zwyczajach i obrzędach podhalańskich.

W czasie spotkania można było również usłyszeć śpiew i muzykę góralską a w tym nuty sabałowe i janosikowe w wykonaniu podhalańskiej muzyki (zespołu) w składzie: 
Stanisława Galica - Górkiewicz (skrzypce prym),
Zbigniew Harnik (skrzypce sekund),
Łukasz Górnik (skrzypce sekund),
Andrzeja Pietras (basy góralskie i słowo mówione),
Anna Lassak i Kazimierz Lassak (taniec i śpiew).

Koncertowi towarzyszyła mini wystawa obrazów na szkle, malowanych przez córkę pani Stanisławy, Agnieszkę Górkiewicz. Agnieszka – malarka na szkle z Bukowiny Tatrzańskiej, pochodzi od strony matki z góralskiego rodu Galiców. Maluje od 12. roku życia. Jest samoukiem. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury. W 2009 roku otrzymała Certyfikat twórcy uczestniczącego w projekcie Szlak Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza. Obok najczęściej przedstawianych motywów religijnych, tj. wizerunków Matki Bożej, aniołów i postaci świętych, chętnie maluje i fotografuje pejzaże.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.