PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Patronat medialny WATRA

Muzyka na Szczytach

Czwartek, 4 września 2014 r.
Autor: Ada Ginał-Zwolińska

Muzyka na SzczytachW Zakopanem już 13 września rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach. Przez osiem festiwalowych dni w Tatrach wystąpi wiele gwiazd, m.in. The Brodsky Quartet, Apollon Musagete Quartett, Sinfonietta Cracovia, Andrzej Jagodziński, Trio BLUette, Lily Maisky, Jean Luc Tingaud, Marcin Zdunik, Marek Bracha, Grzegorz Kotów. O tegorocznej edycji jednej z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, mówili organizatorzy Festiwalu podczas konferencji prasowej w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie.


– Nasza przyjaźń trwa sześć lat. To poważny związek – powiedział o współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Festiwalem Muzyka na Szczytach dyrektor Paweł Potoroczyn. Przyznał, że minęło już te kilka lat, które każdy festiwal musi przeżyć, by pokazać potencjał, klasę, wielkość. – I dziś Festiwal Muzyka na Szczytach tę siłę ma. Gratuluję! Z najwyższym szacunkiem i podziwem, bo to energia i praca tej jednej damy – prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza – Danuty Sztencel – podkreślił szef IAM.

Stowarzyszenie im. M. Karłowicza jest organizatorem Festiwalu, Głównym Partnerem – Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra! Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

– Dla Zakopanego Festiwal był początkowo wyzwaniem, przeciwieństwem folkloru, z którym to miasto się kojarzy – podkreślił obecny na spotkaniu z dziennikarzami burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, który objął patronat nad imprezą. – Nie brakowało sceptyków. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie, by tego typu festiwal nie odbywał się w Zakopanem.

Dlatego właśnie w Tatrach, we wrześniu zagości wiele wyjątkowych wydarzeń artystycznych.

– Festiwal zainauguruje już 13 września polska premiera dzieła córki Andrzeja Panufnika – Roxanny, w wykonaniu legendarnego The Brodsky Quartet – mówił Tomasz Sztencel z rady programowej festiwalu. – Staramy się, by festiwal zawsze miał tematy wiodące, które pozwolą uważnemu słuchaczowi wynieść dużą wiedzę. W tej edycji pierwszym wątkiem jest postać i twórczoć Andrzeja Panufnika, w 100. rocznicę jego urodzin. Drugim – Clara Schumann.

Światowa premiera spektaklu “Clarissima” o słynnej niemieckiej pianistce i kompozytorce, żonie Roberta Schumanna odbędzie się 14 września w Teatrze im. S. I. Witkiewicza. Sztuka, w reżyserii Tomasza Cyza, oparta została na tekście polskiej poetki i pisarki Justyny Bargielskiej.

– Pisząc monolog Clary Schumann, Justyna Bargielska korzystała z wątków biograficznych, ale jej spektakl to tak naprawdę poruszająca historia kobiety, która czeka na spotkanie z mężem przebywającym w sanatorium dla umysłowo chorych i którego nie widziała ponad dwa lata – mówił Tomasz Cyz. W roli głównej wystąpi Aleksandra Justa, a oprawę muzyczną sztuki stanowić będa utwory Roberta Schumanna i Johannesa Brahmsa, w wykonaniu znakomitego pianisty – Marka Brachy.

Na kolejne dni organizatorzy zaplanowali jeszcze wiele wydarzeń, w tym m.in. koncerty Fluent Ensemble i Trio BLUette, formacji Straszni Panowie Trzej - czyli Andrzeja Jagodzińskiego, Andrzeja Łukasika oraz Janusza Szroma, laureatów Paszportu Polityki - Apollon Musagete Quartett, Lily Maisky. Na finał wystąpi Sinfonietta Cracovia z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, pod batutą Jeana-Luca Tingauda.

Festiwalowi towarzyszyć będą pokazy filmów, wystawy oraz spotkania z gośćmi honorowymi, m.in.:  córką i żoną Andrzeja Panufnika - kompozytorką Roxanną Panufnik oraz mecenas sztuki i muzyki Lady Camillą Panufnik, Pawłem Mykietynem, Justyną Bargielską, Aleksandrą Justą. Odbędzie się też dyskusja pt. Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne, w której wezmą udział: ks. prof. Tomasz Dąbek z klasztoru Benedyktynów w Tyńcu, prof. Robert Piłat z Instytutu Filozofii UKSW w Warszawie oraz dr Marcin Trzęsiok z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Na zdjęciu od lewej: Tomasz Cyz reżyser sztuki “Clarissima”, Paweł Potoroczyn dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Janusz Majcher Burmistrz Miasta Zakopane, Danuta Sztencel Prezes Stowarzyszenia im. M. Karłowicza oraz Tomasz Sztencel z Rady Programowej Festiwalu Muzyka na Szczytach.

Bilety dostępne są w:
Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Kościeliska 7, tel.: +48 (18) 20 120 04
Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, tel.: +48 (18) 20 122 11
W trakcie Festiwalu bilety będzie można kupić w miejscach imprez festiwalowych na godzinę przed ich rozpoczęciem.


6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ potrwa w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r. Głównym Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra!

Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Patronat nad wydarzeniem sprawują również: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Kardynał Stanisław Dziwisz, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.

Sponsorzy: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK, Tauron Polska Energia, BP Polska oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza i CULTURE.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, British Council, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Stowarzyszenie Dom pod Jedlami, Parafia Tatrzańska św. Krzyża, Kościół św. Rodziny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA, firma LAVARD, “Angela” Przedsiębiorstwo Andrzej Stoch oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Polskie Radio Program II, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Karnet, ZakopanedlaCiebie.pl, INFOGRAM oraz Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Wsparcie redakcyjne RMF Classic.

Program oraz informacje o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.