PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Nagroda im. Oskara Kolberga 2015 dla "Regli"

Niedziela, 13 grudnia 2015 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Nagroda im. Oskara Kolberga 2015 dla "Regli"W Sali Wielkiej Ansamblowej na Zamku Królewskim w Warszawie, w dniu 11 grudnia 2015 roku, odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Oscara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej” Zespołowi Regle im. Jana Jędrola z Poronina. Nagroda została przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundatorami nagród są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło a także Samorząd Województwa Mazowieckiego. Do rozpoczęcia uroczystości przyznawania nagród dał sygnał grą na rogu alpejskim i krótkim słowem wprowadzającym Krzysztof Trebunia - Tutka.


Następnie głos zabrał wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Sztuki prof. dr hab. Piotr Gliński, który witając zebranych, podkreślił ważną rolę kultury ludowej w życiu naszego społeczeństwa.

W programie uroczystości były wystąpienia okolicznościowe, koncert laureatów i koktajl. Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in. : prof. Piotr Dahlig, Zuzanna Ptak, Aniela Krupczyńska, Maria Siwiec, Wincenty Staśkiewicz, Kapela Jana Kmity z Przystałowic Małych, Zespół Śpiewaczy ,, Dorbozianki ” z Dorboz i Anna Urbaczka – Bury wybitna regionalistka, kierowniczka zespołu "Istebna".

Na Zamku Królewskim w Warszawie Zespół Regle zjawił się w licznym składzie z kierowniczką Zespołu Marią Dawidek oraz z Prezesem Związku Podhalan Oddział Poronin Robertem Chowańcem. Nagrodę z rąk Ministra odebrali : Maria Stoch, Maria Dawidek, Józef Galica i Stanisław Franosz – Buraś. Wszystkim nagrodzonym w Sali Wielkiej Ansamblowej, w imieniu organizatorów, piękne róże wręczały Natalia i Kasia z zespołu Regle.

Tuż po otrzymaniu nagrody, na scenę wbiegły, roześmiane,  kolorowo ubrane dziewczęta oraz równie ciekawie prezentujący się chłopcy, którzy w takt muzyki góralskiej dali piękny popis tańca i śpiewu góralskiego. Szczególny aplauz zgromadzonych na Sali wzbudzili młodzi juhasi w tańcu zbójnickim.  Maria Stoch wyrecytowała piękny wiersz swojego autorstwa.

Zespół Regle im. Jana Jędrola z Poronina działa pod patronatem Związku Podhalan oddział Poronin  od  1974 roku. Po kilkuletniej  przerwie Zespół  został  reaktywowany  w  2001  roku. Zespół liczy około  150. członków w  wieku  od  5.  do   75.  lat. Działa w czterech grupach wiekowych a trzon zespołu  stanowią muzycy  ze  znanych  poroniańskich rodzin.

Zespół  Regle kultywuje bogate  tradycje obyczaju  rodzimego, występując w strojach góralskich promuje swoją miejscowość, okazując miłość  do stron ojczystych  i wierność tradycji. Zespół  bierze aktywny  udział  w imprezach  kulturalnych  na terenie  Podhala, Polski i poza granicami kraju na  różnych   festiwalach folklorystycznych.

Do najważniejszych  osiągnięć  Zespołu należą:   złote, srebrne i brązowe  serce  zdobyte na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, Złote i Srebrne Ciupagi  otrzymane na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich  w  Zakopanem oraz zdobycie

Srebrnej  Maski w Czarnym Dunajcu, Grand Prix  w Polanicy  Zdroju, Złotego i Srebrnego Kierpca na Festiwalu  dziecięcym w Zakopanem, Grand Prix w Konkursie Kolęd  oraz szereg  nagród i wyróżnień w  popisie par tanecznych, śpiewie solowym i grupowym członków Zespołu na ważnych konkursach w kraju jak i za granicą w takich krajach jak Węgry, Bośnia i Hercegowina, Grecja, Turcja, Słowacja, Czechy, Hiszpania, Włochy, Bułgaria, Litwa i Kanada.
Ogromnym osiągnięciem Zespołu było wystawienie  opery góralskiej „Naski Świat”   autorstwa Franciszka Łojasa Kośli wyreżyserowanej przez  dr Stanisławę Trebunię Staszel i Macieja Czernika oraz widowiska o  św.  Janie Pawle II  autorstwa  Marii Stoch  a wyreżyserowanego  przez Andrzeja Stocha. Dla obydwóch  utworów  muzykę dobrał i opracował Dawid  Czernik.

Jak dotąd Zespół Regle wydał trzy płytki DVD : „ Opera Naski Świat”,  „Regle dla św. Jana Pawła II”, „ Boże Narodzenie na Podhalu” oraz  płytkę CD „ Posiady Poroniańskie Regli”.

Instruktorami Zespołu obecnie są Maciej Dziubas, Teresa Siuty, Joanna Gut Dorula, Paweł Gał, Anna Malacina Karpiel i Andrzej Franosz –Buraś.
W 2014 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Związku Podhalan Oddział Poronin przyznał nagrodę okolicznościową Zespołowi Regionalnemu Regle im. Jana Jędrola z okazji 40–lecia istnienia oraz za dotychczasowe osiągnięcia w kultywowaniu i wiernym przekazywaniu kultury i tradycji górali podhalańskich.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.