PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Warszawa

Kultura

Nagrody Ministra Kultury dla Antoniny Łacek, Hanki Rybki i Andrzeja Stasika

Poniedziałek, 20 czerwca 2016 r.
Autor: Robert Chowaniec

Nagrody Ministra Kultury dla Antoniny Łacek, Hanki Rybki i Andrzeja StasikaMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński na wniosek Prezesa Związku Podhalan Oddział Poronin przyznał nagrody okolicznościowe dla Antoniny Łacek - poetki, pisarki, folklorystki, Hanki Rybki – wokalistki, folklorystki, Andrzeja Stasika - lutnika, rzeźbiarza i muzykanta. Wszystkie osoby otrzymały nagrody za wieloletnią działalność na niwie kultury i promowanie Podhala.


Antoninie Łacek - poetce, pisarce, folklorystce - za podnoszenie na wyżyny kultury polskiej, góralskiej gwary i języka literackiego w wierszach, których tematyką jest piękno tatrzańskiej przyrody, naszej ojczystej  ziemi, wiara chrześcijańska oraz zwykli ludzie i ich życie.

Antonina Łacek urodziła się 6 sierpnia 1946 r. w Nowem Bystrem jako druga z ośmiorga dzieci w rodzinie Franciszka i Marii Zubków. Przez trzy lata w okresie zimowym pracowała w Zakopanem. Prowadziła dom, gotowała, sprzątała, opiekowała się trójką dzieci. Był to bardzo trudny okres w życiu Antoniny i jej rodziny, wypełniony ciężką pracą. Po ukończeniu kursu kroju i szycia przez 30 lat zajmowała się krawiectwem równocześnie prowadząc wraz z mężem gospodarstwo rolne. Mają dwójkę dzieci - córkę i syna oraz czworo wnucząt. Obecnie jest na rencie, pomaga w wychowaniu wnuków. Antonina po ukończeniu 58 lat, odkryła w sobie dar pisania wierszy. Jest autorką wierszy o różnej tematyce: o górach, przyrodzie, ziemi ojczystej, o Bogu i ludziach.

Wiersze Pani Antoniny pisane są przede wszystkim w gwarze góralskiej i starają się pielęgnować mowę ojców i dziadów. Wiersze Antoniny nie są jednak przeznaczone tylko dla Górali czy Podhalan, bowiem swoje przemyślenia i uczucia przelewa na papier pisząc także w języku literackim. Często tematem jej wierszy są aktualne zdarzenia jak na przykład wiersz: "Krzyż nad Smoleńskiem", oddający uczucia autorki po katastrofie lotniczej, jaka wydarzyła się w Rosji blisko Katynia.

Przepisywane na kartkach wiersze zdobywały coraz większe uznanie u czytających ją osób i tak zrodził się pomysł, aby wiersze Antoniny Łacek wydać drukiem. Dzięki staraniom wielu ludzi dobrej woli, Związkowi Podhalan z Nowego Bystrego, Urzędowi Gminy z Poronina w 2009 roku ukazał się tomik "W góralskim sercu to było ukryte" –wydawca Związek Podhalan Oddział Poronin, z blisko 160 wierszami. Dzięki temu wydaniu z twórczością poetki z Nowego Bystrego mogli zapoznać się i zachwycić czytelnicy z Podhala, Polski i zagranicy.

2011 roku nakładem Związku Podhalan oddział w Poroninie został wydany kolejny tom wierszy "Góralsko Śleboda". Tomik "Góralsko Śleboda" podzielona jest na trzy części.

W pierwszej części: "Góralski Zywot" autorka przedstawia wiersze pisane gwarą góralską o szerokiej tematyce. Przewijają się w nich między innymi: wiara, rodzina, gazdówka, góry, zwyczaje góralskie, muzyka, taniec i humor.
Część druga "Moje refleksje" to wiersze pisane językiem literackim o podobnej szerokiej tematyce jak te pisaną gwarą.
Część trzecia pisana była "Z myślą o najmłodszych" i zawiera wiersze dla dzieci.

2013 roku nakładem Związku Podhalan oddział w Poroninie został wydany trzeci tomik wierszy „Pod Tatrzańskom Strzechom”.

Autorka swoich wierszach ukazuje trud ciężkiej pracy. Dostrzega piękno przyrody ze wszystkimi jej walorami: szumiącymi potokami, śpiewającymi ptakami, kwitnącymi kwiatami, pachnącymi ziołami, siłą halnego wiatru oraz tak miłą mieszkańcom gór „śleboda. W utworach stara się pokazać piękno i bogactwo gwary używając określeń dziś już rzadko spotykanych, a nawet zapomnianych, z nutką żalu wspomina i tęskni za tym,  co było a odeszło bezpowrotnie.


Hanka Rybka – wokalistka, folklorystka - nagroda za piękne przekazywanie i promowanie góralskiej muzyki i śpiewu w kraju i zagranicą. Hanka Rybka wszechstronna wokalistka pochodząca z Poronina, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Jak sama przyznaje, śpiewa od zawsze. Profesjonalistka w każdym calu. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Wokalno-Aktorskim. Ma na koncie setki koncertów w kraju i za granicą. Przez lata współpracowała z wieloma artystami i zespołami. Od najmłodszych lat współpracowała z zespołami góralskimi działającymi pod patronatem Związku Podhalan, m.in. zaśpiewała partię solową Jadwigi w operze "Jadwisia spod Regli" Juliana Reimschüssla. Wspólnie z kapelą "Zokopiany" Jana Karpiela-Bułecki nagrała płyty z muzyką góralską – "Nuty spod hól" i "Ginie śniezek po holach". Już w trakcie studiów wielokrotnie uczestniczyła w koncertach kapel i zespołów ludowych w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Bułgaria, Słowacja itd).

Współpracowała z zespołami Brathanki, Skaldowie, gościnnie występowała także z zespołem Golec uOrkiestra oraz z Marylą Rodowicz i Ireną Santor. Przez jakiś czas współpracowała z krakowskim kabaretem Loch Camelot. Można ją także usłyszeć na ostatniej płycie Marka Grechuty pt. "Niezwykłe miejsca". Dwukrotnie brała udział w warsztatach wokalnych w Letniej Akademii Mozartowskiej w Salzburgu. Swój zespół etno/folkowy nazwała "Rybka i Przyjaciele", póź. "Hanka Rybka". Wystąpił na wielu festiwalach folkowych w kraju i poza jego granicami. W czerwcu 2002 roku reprezentowała Polskę na 25 Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Puli w Chorwacji.

W roku 2002 zespól został laureatem organizowanego przez Polskie Radio konkursu muzyki folkowej „Nowa Tradycja”. W czerwcu 2002 Nagroda na Festiwalu Eurofolk – Etnosfera oraz Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Górskiej i Folkowej.

Do tej pory nagrała dwie solowe płyty: album pastorałkowy "Gwiozdkowo Opowiostka" oraz folkowy "I to, i to". Oba albumy zostały docenione przez słuchaczy oraz środowisko muzyczne, czego dowodem była m.in. nominacja albumu "I to, i to" do nagrody "Fryderyk 2004" w kategorii etno/folk. Od kwietnia 2004 roku koncertuje z kameralną Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną. W maju 2006 roku wzięła udział w dużym projekcie realizowanym dla Polonii Amerykańskiej w Chicago, w ramach którego odbył się koncert Andrzeja Brandstetera  z udziałem The Paderewski Symphony Orchestra.

W 2007 roku została zaproszona do projektu przygotowanego przez legendarnego amerykańskiego jazzmena Bennie Maupin'a. Efektem ich wspólnej pracy jest płyta "Early Reflections" wydana w kwietniu 2008 roku na rynku amerykańskim i polskim. Płyta zawiera m.in. wariacje jazzowe inspirowane muzyką Szymanowskiego i Podhalan. Płyta i wokalizy Hanki zebrały świetne recenzje.
Koncerty promujące płytę odbyły się w USA (LA - Hollywood, Nowy York), Niemczech (Berlin), Słowacji (Koszyce), Włoszech (Rzym, Sycylia, Mediolan, Verona, Ferrara, Catania), Francji (Paryż), Szwajcarii (Genewa) oraz Polsce (Zakopane, Kalisz, Kraków).

Została zaproszona przez Petera Weissa do niemiecko-polsko-portugalskiego projektu muzycznego: Jazzpool CRW - CANTUS.
 
Artystka koncertuje również z własnym zespołem etno/folkowym "Hanka Rybka" i współpracuje z licznymi artystami polskiej sceny muzycznej.

Hanka Rybka miała zaszczyt śpiewać psalmy podczas uroczystości związanych z zaprzysiężeniem prezydenta Andrzeja Dudy w archikatedrze św. Jana, był to znaczący akcent obecności górali podczas tych uroczystości.


Andrzeja Stasika - lutnika, rzeźbiarza i muzykanta, nagroda przyznana jako wraz wdzięczności za długie lata pracy rękodzielniczej, kunszt wykonanych instrumentów muzycznych oraz rzeźb jak również społecznego zaangażowania w promowanie kultury góralskiej poprzez muzykowanie w zespołach regionalnych między innymi w zespole regionalnym „Regle” z Poronina. 

Andrzej Stasik - Rzeźbiarz, lutnik, muzykant, członek Związku Podhalan Oddział Poronin od 1980, jest członkiem Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie. Ukończył Szkołę Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Pan Andrzej na początku specjalizował się w rzeźbie sakralnej. Wykonywał krzyże, postacie Pana Jezusa Frasobliwego, tryptyki, kapliczki cmentarne i przydrożne. Ale po latach rzeźbienia, wie, ze najlepiej sprawdza się w tworzeniu instrumentów muzycznych. sam robi nowe i naprawia stare. Za swoje prace zdobył wiele nagród i  wyróżnień.

Złóbcoki wykonane przez pana Andrzeja są znane nie tylko na Podhalu. Każdego roku na Poroniańskim Lecie wręczane są uroczyści muzykantom podczas "pasowanie na prymistę", czyli prowadzących kapele, grających "pierwsze skrzypce". Na ostatnio zrobionych złóbcokach, wyrzeźbiona jest niewielkich rozmiarów męska głowa, która do złudzenia przypomina głowę wujka - Tadeusza Szostaka. jeden z pięknych, wypieszczonych ręką mistrza egzemplarzy złóbcoków, zawędrował do Muzeum Muzycznego w Wilnie. Stary, ładny dom góralski, w którym mieszka, a który został zbudowany w 1920 r. wpisuje się w historię Podhala - to właśnie tutaj w czasie okupacji przechowywany był sztandar Związku Podhalan. Pan Andrzej jest niezwykle ciekawym człowiekiem, ma wiele zainteresowań, pielęgnuje pamiątki rodzinne. Zwiedził z kapelą, jak sam mówi,  pół świata. Liczy, ze w niedługim czasie poprawi się koniunktura na artystyczne wyroby regionalne i uda mu się spełnić swoje marzenia. Pierwszy dyplom otrzymał w 1972 r. W 1987 r. zostało mu przyznane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki stypendium twórcze w zakresie rzeźby.

W 1995 r. uzyskał od ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki - Kazimierza Dejmka dyplom za propagowanie piękna polskiego folkloru. W tym samym roku z Fundacji Cepelia otrzymał dyplom za osiągnięcia w kultywowaniu tożsamości kulturowej oraz współczesnej kultury polskiej. Ostatnio uhonorowany został dyplomem za Sabałowe Bajania w kategorii: lutnictwo (2006). Wśród swoich nagród ma jeszcze wideotekę z nagraniami obrzędów ludowych z różnych regionów Polski. Jeszcze nie wie, co z nią zrobi, liczy, że ktoś, kiedyś ją wykorzysta Oprócz rzeźby i lutnictwa dla pana Andrzeja jest bardzo ważna muzyka.  I w tej dziedzinie jest artystą i otrzymał liczne nagrody. ma cztery złote ciupagi zdobyte przez zespół "Holny". Uczestnik pleneru rzeźbiarskiego w 2014r. pod nazwą „Głos góralskiej dusy – plener rzeźbiarski w Gminie Poronin”
1993 r. nagroda im. Oskara Kolberga dla kapeli Tadeusza Szostaka – muzykant członek kapeli.
1995 r. kapela zdobyła główną nagrodę „Basztę” w Kazimierzu nad Wisłą.
2014 r. nadanie tytułu Zasłużonego dla Kultury Góralskiej przez Kapitułę Zarządu
Głównego Związku Podhalan w Polsce.
2015 nagroda im. Oskara Kolberga dla członka – muzykanta zespołu regionalnego „Regle” im Jana Jędrola z Poronina.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.