PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Trebunie – Tutki & Urmuli na Skrzyżowaniu Kultur

Poniedziałek, 3 października 2016 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Trebunie – Tutki & Urmuli na Skrzyżowaniu KulturOd 24 września do 1 Października 2016 roku miał miejsce w Warszawie 12. Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Natomiast 30 września odbył się się koncert Kolektywu Europa będący cykliczną formą Festiwalu. Polska grupa Trebunie – Tutki oraz gruzińscy górale, Urmuli Quintet, oddali pokłon skalistej naturze gór i duchom przodków oraz zaprezentowali premierowy materiał z płyty "Duch Gór". W tym samym dniu koncertowym trio Kalakan z Hiszpanii przedstawiło tradycyjne rytmy baskijskie. Na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur usłyszeć było można 26 unikalnych barw głosów i wokali z najdalszych zakątków świata.


Anita Rysiewska w materiałach prasowych dotyczących projektu muzycznego pod tytułem "Duch Gór" napisała:
"Zespół Trebunie-Tutki rozpoczął przed laty dialog  z odmiennymi kulturowo i geograficznie gatunkami muzycznymi, m.in. spektakularną i trwającą do dziś współpracę z jamajską gwiazdą roots reggae Twinkle Brothers. Dziś spotykają się z bliską sercom muzyką i kulturą gruzińską, gdzie tak wiele łączy, a dzieli jedynie odległość. Górale, żyjący pod różnymi szerokościami geograficznymi mają wiele wspólnych cech- temperament, styl życia, upodobania, a ich muzykę wyróżnia żywiołowość, połączona z jedynego rodzaju liryką. Życie w surowych, górskich warunkach i urzekającym pięknem otoczeniu zostawiło ślad w ich mentalności, a w muzyce zaowocowało oryginalnym, rozpoznawalnym stylem.  
Podhalańscy Górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku, to od wieków ”ślebodni” czyli wolni i niezależni pasterze, zbójnicy i waleczni wojownicy, wymykający się wszelkiemu zwierzchnictwu i kierujący się wewnętrznym instynktem, specyficznym poczuciem sprawiedliwości, dumy i honoru. 

Nowy projekt , opierający się na tradycyjnym instrumentarium pasterskim i tematyce narodowej, górskiej, szeroko czerpie z rytmów i brzmień uniwersalnych i zrozumiałych pod każdą szerokością geograficzną. Nowa Muzyka Góralska- autorskie utwory Krzysztofa Trebuni-Tutki, inspirowane tradycją górali podhalańskich- kreuje ideę polish word music, którą zespół niesie w świat. Wzbogacona o tradycyjne melodie gruzińskie w najpiękniejszym wykonaniu kwintetu Urmuli, tworzy nową jakość góralskiego dziedzictwa ponad granicami.      

Gruzini - Urmuli Quintet i Górale –Trebunie-Tutki, mający doświadczenie, pasję i radość muzykowania, malują dźwiękiem i nastrojem zupełnie inny, nowy obraz swojej kultury - z poszanowaniem przeszłości i w atmosferze jednego, Tatrzańsko-Kaukaskiego Ducha. Projekt powstał z inicjatywy managera zespołu Trebunie Tutki i we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Polskim Radiem i Wydawnictwem Muzycznym Unzipped Fly. Płyta w sprzedaży w sieci Empik, Media Markt i Saturn".

Zespoły: Trebunie – Tutki i Quintet Urmuli wystąpiły w czasie koncertu w następującym składzie:
Krzysztof Trebunia-Tutka – śpiew, skrzypce, koza podhalańska, róg, trombita, fujara bezotworowa
Anna Trebunia-Wyrostek – basy podhalańskie, śpiew, taniec
Jan Trebunia – altówka, śpiew
Andrzej Polak – skrzypce, śpiew
Kuba „ Bobas ” Wilk – kontrabas

Quintet Urmuli:
Nugzar Kavtaradze – śpiew, phanduri, duduk
Shalva Abramashvili – śpiew, chuniri
David Ratiani – śpiew, chonguri-dabali bani
Tamaz Mamaladze – śpiew, phanduri-bani
Gela Tabashidze – śpiew, salamuri

Wspólny koncert polskich i gruzińskich górali został przyjęty z niebywałym entuzjazmem. Zgromadzonej publiczności szczególnie podobały  się  wspólne tańce wykonane przez liderów zespołów oraz taniec solowy Anny Trebuni – Wyrostek.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.