PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Kultura

Instrumenty z duszą” – Zagrojciez nom, heligonki!

Sobota, 28 stycznia 2017 r.
Autor: IMIT

Instrumenty z duszą” – Zagrojciez nom, heligonki!Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z cyklu „Instrumenty z duszą”. Z heligonką, instrumentem szczególnie popularnym w Beskidzie Żywieckim, zapozna nas specjalista gry na tym instrumencie Czesław Pawlus. W filmie towarzyszy mu przedstawiciel najmłodszego pokolenia heligonistów – Kamil Pawlus. Film wyreżyserował Maciej Stasiński (WATRA). Producentem serii jest Instytut Muzyki i Tańca. Film w obu wersjach językowych można obejrzeć na kanale filmowym youtube IMITpolska i na stronie internetowej IMiT w zakładce materiały.


Z okazji premiery filmu, o heligonce przeczytać można również na blogach Instytutu Muzyki i Tańca – „Instrumenty muzyczne” i „Tradycje muzyczne”. Heligonka – instrument z nowowprowadzonej na portal kolekcji Muzeum Miejskiego w Żywcu pojawiła się także na portalu „Polskie ludowe instrumenty muzyczne” (www.ludowe.instrumenty.edu.pl).

Heligonka przywędrowała na południe Polski w XIX wieku z głębi ówczesnych Austro-Węgier. Instrument szybko zadomowił się zwłaszcza na terenie Beskidu Żywieckiego, gdzie do czasów międzywojennych heligonka stała się równie popularna, jak w Czechach i na Słowacji, zarówno jako instrument solowy, jak i ważny składnik kapel góralskich. Wesoły dźwięk heligonki towarzyszył zarówno zapustom i biesiadom, jak i obrzędom związanym z okresem kolędowym, w tym barwnym korowodom przebierańców podczas tzw. Dziadów żywieckich.

Mieszkańcy Żywiecczyzny dbają o podtrzymanie tradycji i popularyzację gry na heligonce. Organizowane są konkursy i przeglądy (m.in. w Węgierskiej Górce „Zagrojciez nom, heligonki”), a w styczniu i lutym heligoniści towarzyszą grupom kolędniczym podczas imprezy folklorystycznej „Gody Żywieckie”.

„Instrumenty z duszą” to cykl krótkich filmów edukacyjnych przedstawiających polskie instrumenty ludowe, o których opowiadają znani artyści i budowniczowie instrumentów. W roku 2016 zostało zaprezentowanych pięć odcinków – „Dudy podhalańskie” (z udziałem Jana Karpiela-Bułecki), „Kozioł biały i czarny” (z udziałem Jana S. Prządki), „Złóbcoki” (z udziałem Krzysztofa Trebuni-Tutki), „Trombity beskidzkie” (z udziałem braci Golec i Tadeusza Ruckiego) oraz „Ligawki” (z udziałem Stanisława Jałochy i Piotra Dorosza).

Już w kwietniu zapraszamy na premierę kolejnego filmu – „Piszczałki, fujary, dwójnice”. W roku 2017 planujemy także realizację odcinków o skrzypcach diabelskich i lirze korbowej.

Seria filmowa „Instrumenty z duszą” jest kontynuacją działań zapoczątkowanych przez Instytut Muzyki i Tańca w Roku Kolberga, w tym Pracowni muzyki tradycyjnej i portalu „Polskie ludowe instrumenty muzyczne”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.