PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

"Nowa Tradycja" 2017. Festiwal Folkowy Polskiego Radia

Wtorek, 16 maja 2017 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

"Nowa Tradycja" 2017. Festiwal Folkowy Polskiego RadiaW dniach od 11 do 14 maja odbył się jeden z najważniejszych festiwali folkowych w Polsce – 20. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Jury w składzie - Olo Walicki, Karolina Cicha, Remigiusz Mazur-Hanaj, Tomasz Janas, Piotr Kędziorek i Kuba Borysiak - postanowiło przyznać następujące nagrody: Grand Prix - Nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 15.000 PLN otrzymał zespół Grochocki_Odorowicz za spójną kreację artystyczną i przykuwające uwagę interpretacje pieśni żałobnych. Zespół Grochocki_Odorowicz tworzą muzycy Paweł Grochocki (śpiew, instrumenty perkusyjne) i Paweł Odorowicz (altówka, komputer), rodowici lubelacy, którzy poznali się w Szczecinie podczas II Turnieju Muzyków Prawdziwych. Obaj w swoich kategoriach: śpiewak solista i instrumentalista solista zdobyli drugie miejsca, co uznali za wystarczający przyczynek do podjęcia współpracy i zawojowania świata polskimi pieśniami pogrzebowymi.


Program Festiwalu:

czwartek, 11.05
Prolog Festiwalu: "Muzyczna Scena Tradycji"
20-lecie The Cracow Klezmer Band / Bester Quartet
Studio Koncertowe PR im. Władysława Szpilmana

piątek, 12.05
Konkurs Muzyki Folkowej
Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego
Koncert :’’Muzyka Źródeł " - Gołcunecki, Stanisław Głaz i ich goście.

Wręczenie nagród Programu 2 Muzyka Źródeł.

Jury Fonogramu Źródeł 2016 roku w składzie:
prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW; dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN
Anna Szewczuk-Czech – dziennikarka Programu 2 PR; Anna Borucka-Szotkowska – dziennikarka Programu 2 PR; Magdalena Tejchma – dziennikarka Programu 2 PR przyznało Nagrodę Specjalną w wysokości 2 500 zł Remigiuszowi Mazurowi-Hanajowi za albumy: "Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy", "Spod niebieskiej Góry 2. Muzyka Roztocza południowo-wschodniego" oraz "Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki" wydane przez wydawnictwo InCrudo, Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. Jury przyznaje nagrodę za szczególne zasługi dla dokumentacji i prezentacji regionu Roztocza i jego wybitnych artystów w szerokim kontekście kulturowym.
Pierwszą nagrodę Stowarzyszeniu Akademia Łucznica za album "Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich". Nagrodę przyznano za wspaniały portret śpiewaczki. Album przedstawia bogactwo i różnorodność jej repertuaru, nagranego z jednym z najwybitniejszych muzykantów z Radomszczyzny, Piotrem Gacą, oraz ich uczniami.

Drugą nagrodę otrzymuje Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej za trzy albumy wydane w ubiegłym roku: "Katalog. III Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki 2016" , "Jan Cebula. Samouczek tradycyjnej gry na skrzypcach" oraz trzecią część serii "Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej" – dwupłytowy album  "Władysław Pogoda z kapelami". Dwie równorzędne trzecie nagrody Jury przyznało: Fundacji Ważka za płytę "Z domu Kida" za bezcenny dokument i portret muzyczny czterech sióstr: Stanisławy Latawiec, Michaliny Mrozik, Janiny Bieńko i Stefanii Gołąb, ukazujący repertuar repatriantów z Bośni; oraz Stowarzyszeniu Dom Tańca, autorom płyty "Śpiewa Maria Gałka".  Jury wyróżniło także dwa zespoły: 9 Siył za dwupłytowy album "Przy Betlejemskich Horak. Góralskie kolędy i pastorałki"  i "Śpiywanie i granie to uciecha świata"  wydany przez Pensjonat Moje Tatry w Białym Dunajcu za upowszechnianie tradycyjnego stylu gry na Podhalu oraz Krajkę, kapelę Serhija Ochrimczuka i ich gości za płytę "Krajka w domu" za reprezentowanie tradycji muzycznych Ukraińców w Polsce.

Fonogram Roku 2016 - jury w składzie:
Anna Szewczuk-Czech, Lopa Kothari, Jacek Hawryluk, Simon Broughton i Tomasz Janas przyznało:

Pierwszą nagrodę w wysokości 5000 zł i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2016 Raphaelowi Rogińskiemu i Genowefie Lenarcik (Żywizna) za płytę "Żywizna plays Zaświeć Niesiącku and other Kurpian songs".

Drugą nagrodę zespołom Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli za album "Duch gór".

Trzecią nagrodę ex aequo Marii Pomianowskiej z zespołem za album "The Voice of Suka" oraz Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej za płytę "Umówmy się na dziś".   

sobota, 13.05
Konkurs Muzyki Folkowej
Koncert:Zespół Kożuch – laureat Grand Prix NT 2016
Carla Pires (Portugalia)
niedziela, 14.05
Koncert laureatów
Trio Chemirani (Iran)
***
Komisja konkursowa w składzie: Kuba Borysiak, Tomasz Janas, Piotr Kędziorek, Anna Szewczuk-Czech, Anna Szotkowska, Magdalena Tejchma i Małgorzata Jędruch-Włodarczyk 18 kwietnia wyłoniła następujących wykonawców występujących w konkursie Muzyki Folkowej:
Burónka (Warszawa),
Grochocki_Odorowicz (Zgierz)
Jazgodki (Gdańsk)
Kapela z Innej Struny (Kraków)
Niewte (Warszawa)
Robert Jędrzejewski (Warszawa)
S.H.A. (Kraków)
Skład Niearchaiczny (Żywiec)
Stałe Zmienne (Warszawa)
Ztrój (Gdańsk)
Mitomani (Katowice)
***
Jury w składzie - Olo Walicki, Karolina Cicha, Remigiusz Mazur-Hanaj, Tomasz Janas, Piotr Kędziorek i Kuba Borysiak - postanowiło przyznać następujące nagrody: Grand Prix - Nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 15.000 PLN otrzymał zespół Grochocki_Odorowicz za spójną kreację artystyczną i przykuwające uwagę interpretacje pieśni żałobnych. Zespół Grochocki_Odorowicz tworzą muzycy Paweł Grochocki (śpiew, instrumenty perkusyjne) i Paweł Odorowicz (altówka, komputer), rodowici lubelacy, którzy poznali się w Szczecinie podczas II Turnieju Muzyków Prawdziwych. Obaj w swoich kategoriach: śpiewak solista i instrumentalista solista zdobyli drugie miejsca, co uznali za wystarczający przyczynek do podjęcia współpracy i zawojowania świata polskimi pieśniami pogrzebowymi.

II nagrodę ufundowaną przez Polskie Radio w wysokości 10.000 PLN otrzymał zespół Burónka za sugestywne przekazanie charakteru pieśni kurpiowskich. Zespół zdobył także Nagrodę Publiczności "Burza Braw".

III nagrodę ufundowaną przez Polskie Radio w wysokości 5.000 PLN Jury przyznało zespołowi Niewte za odważną interpretację muzyki tradycyjnej.

Nagrody Specjalnej im. Czesława Niemena w tym roku nie przyznano, za to Jury postanowiło wyróżnić Kapelę z Innej Struny za młodzieńczy entuzjazm i radość wspólnego muzykowania i zespół Mitomani za przemyślane aranżacje i wysoki kunszt wykonawczy.

Nagrodę Specjalną dla wyróżniającego się instrumentalisty - Złote Gęśle - zdobył Przemysław Ficek z zespołu Skład Niearchaiczny.

(opracowano na podstawie dostępnych materiałów prasowych organizatorów festiwalu)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.