PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Kultura

„Góralski przystanek” w Warszawie

Piątek, 10 maja 2019 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko, Jan Janik

„Góralski przystanek” w Warszawie„Góralski przystanek” przy ul. Czackiego 3/5 w Warszawie był oblegany w dniu 8 maja 2019r. A wszystko za sprawą Marysi Dudek artystki i animatorki życia kulturalnego Podhala z Gronia-Leśnicy i Staszka Bąka pienińskiego twórcy z Hałuszowej, którzy na nim wysiedli i rozłożyli się ze swoim obrazami na szkle, płótnie i papierze malowanymi.


Artyści opowiadali o swojej twórczości i inspiracjach jakie im towarzyszą przy malowaniu. A wszystko okraszone zostało muzyką, której nie mogło zabraknąć, w wykonaniu rodzinnej kapeli Agnieszki, Reginy, Ani i Jakuba Gąsieniców-Giewontów. Podczas występu dołączył  do muzyków trębacz jazzowy Rafał Dubicki i zrobił się jam session…

Tak więc goście mieli możliwość spotkania sztuk wszelakich: malarstwo, poezja Marysi, muzyka. A na koniec wernisażu coś dla ciała: oscypki, korbace, moskoliki, smalec, chleb i …cytrynóweczka.

Piękną salę balową w budynku NOT udostępnił i gościny użyczył Prezes Jerzy Rożek zapewniając ,że drzwi w NOT-cie dla artystów zawsze są otwarte.

Opracował: Jan Tadeusz Janik


 
W Warszawskim Domu Technika NOT w Warszawie przy ul. Czackiego w dniu 8. maja 2019 odbył się wspaniały wieczór z twórczością Marii Dudek i Stanisława Bąka. Na uroczystość zaprosił Jerzy Rożek Prezes Zarządu Warszawskiego Domu Technika NOT. Kuratorem wystawy i konferansjerem był Andrzej Grochowalski a inicjatorem był Jan Janik.
 
Podczas spotkania czas umilała wspaniała muzyka rodziny Gąsieniców Giewontów w składzie;
Jakub Gąsienica Giewont – Skrzypce-prym, śpiew i taniec góralski;
Agnieszka Gąsienica Giewont-basy i śpiew;
Regina Gąsienica Giewont-skrzypce, dwojnica, piszczałka jednootworowa, śpiew i recytacje;
Ania Gąsienica Giewont-skrzypce i śpiew.
A ponadto wystąpili gościnnie : w tańcu góralskim  z Jakubem Gąsienicą -Maria Dudek oraz na trąbce Rafał Dubicki.
 
 
Maria Dudek, pochodzi z Gronia – Leśnicy w Gminie Bukowina Tatrzańska.
Z zawodu nauczycielka, założycielka i kierownik Dziecięcego Zespołu Góralskiego ,,Zawaternik , który prowadzi 35 lat, kierownik Zespołu Góralskiego ,,Ślebodni”  od 2000 roku, prezes Związku Podhalan Oddział Groń – Leśnica, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie folkloru.
Wyróżniona Brązowym Medalem ,, Zasłużony Kulturze GLORIA  ARTIS ” nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 roku.
Jej pasją są góry i malowanie na szkle.
 
Wystawy : Zakopane, Nowy Targ, Dobrodzień, Leśnica – Groń, Łódź, Strzelin, Lubliniec, Bukowina Tatrzańska, Rogoźnik.
 
Stanisław Bąk, pochodzi z Hałuszowej, pięknie położonej miejscowości w Pieninach. Rysowaniem i malowaniem zajmuje się od najmłodszych lat.
Na początku portretował dzieci i członków rodziny, wykonywał także udane kopie słynnych malarzy.
Podczas pobytu w Niemczech, Holandii, Austrii odtwarzał między innymi zabytkowe freski w bibliotece kościoła ewangelickiego, malował obrazy na fasadach domów, wykonywał projekty przebudowy zabytkowych budynków, zaprojektował i częściowo wykonał drewnianą dzwonnicę przy kościele w Hałuszowej.
Utrwala też na obrazach stare domy oraz piękne pejzaże.
Rzeźbi w drewnie.
Jego pasją są góry i fotografia.
 
Wystawy malarstwa: Nowy Targ, Rogoźnik i Krościenko.
 
Wieczór zakończył góralski poczęstunek z moskolami , oscypkiem i słodyczami.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.