PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2020 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Warszawa

Kultura

"Stare i nowe kolędy"

Sobota, 1 lutego 2020 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

"Stare i nowe kolędy"W Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniu 26 stycznia 2020 roku odbył się koncert ,, Stare i nowe kolędy. Zbigniew Preisner i Przyjaciele oraz Jan Karpiel - Bułecka z Zespołem Górali ”. Cztery miasta, pięć koncertów i wszędzie owacje na stojąco. Na program Koncertu złożyły się niezwykle klimatyczne występy wokalno-instrumentalne okraszone wnikliwym komentarzem kompozytora. Melancholijne utwory wywołały u publiczności wzruszenie, a nawet łzy. Te pełne emocji wieczory w Poznaniu, Zabrzu, Warszawie i Wrocławiu na długo pozostaną w sercach widowni.


Kolędy zrodziły się w legendarnej Piwnicy pod Baranami. Co roku Zbigniew Preisner pisał jedną. Pierwszą, nazwaną „Kolędą katyńską”, kompozytor stworzył w 1977 roku dla nieżyjącej już Anny Szałapak. - Od początku była też ze mną Beata Rybotycka i to właśnie w „Piwnicy pod Baranami” śpiewała kolędy. Później zaprosiłem Macieja Balcara, którego bardzo lubię i cenię, a potem przyszła do nas Edyta Krzemień z Warszawy – fantastyczna solistka-sopranistka, a prywatnie świetna dziewczyna. Jako ostatnia dołączyła do nas Joasia Pocica – aktorka po krakowskiej szkole teatralnej – wspominał Zbigniew Preisner. Wokalistom, tak samo jak przed rokiem, towarzyszyli w koncercie znakomici instrumentaliści: Zbigniew Paleta (skrzypce), Dominik Wania (fortepian), Jacek Królik (gitara), Łukasz Adamczyk (gitara basowa), Sławomir Berny (instrumenty perkusyjne), Maksymilian Lipień (obój), Katarzyna Gluza (skrzypce), Magdalena Pluta (wiolonczela), Kamila Barteczko (altówka) oraz Marta Mogielnicka (harfistka, która wystąpiła podczas ostatniego koncertu we Wrocławiu). Do artystów na scenie dołączył także Jan Karpiel Bułecka z zespołem góralskim.

Zespół Jana Karpiela – Bułecki : Jan Karpiel – Bułecka –skrzypce, śpiew, Bartosz Łukaszczyk – Zbójnik – skrzypce, Bartłomiej Łowisz – skrzypce, Andrzej Ziach – skrzypce, Szczepan Gąsienica – Mracielnik - skrzypce.

W Warszawie tak jak we wszystkich miastach występy rozpoczynał nastrojowy utwór „Całą noc padał śnieg”, śpiewany przez Beatę Rybotycką. Niestety w tym roku na tegorocznej trasie kolędowej trzeba było sobie zimową aurę wyobrazić, ale sugestywny przekaz wokalistki z pewnością przeniósł publiczność w tę porę roku. Po Beacie Rybotyckiej na scenę weszła Edyta Krzemień - artystka, która śpiewa u Zbigniewa Preisnera także jego filmowe kompozycje. Perlisty głos sopranistki zachwycił kolejnych pasjonatów dobrej muzyki. Kompozytor przedstawił publiczności także młodą Joannę Pocicę, aktorkę i wokalistkę. Męskim pierwiastkiem, obok samego Preisnera, który również chętnie śpiewał, był Maciej Balcer – wokalista o duszy rockmana, na co dzień frontman zespołu Dżem. Zbigniew Preisner nie tylko wykonywał własne kompozycje, ale także odnosił się do obecnej sytuacji społeczno-politycznej w kraju.  Podczas koncertu publiczność najbardziej czekała na ,, Kolęde dla nieobecnych ’’ robiącą zawsze wielkie wrażenie na słuchaczach.

(W serwisie korzystałem z materiałów prasowych z agencji Prestige MJM, która zorganizowała tegoroczny koncert w Warszawie i całą  koncertową trasę kolędową.)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.