PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Wiadomości

Delegacja z Podhala złożyła hołd Prezydentowi

Piątek, 16 kwietnia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaDo Warszawy z całej Polski zjeżdżają tłumy ludzi, aby oddać hołd prezydenckiej parze oraz wszystkim ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. W środę do stolicy dotarła także 60-osobowa delegacja z Podhala. Obywatelski wyjazd zorganizowali działacze PiS z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego na czele ze starostą nowotarskim Krzysztofem Faberem oraz Janem Piczurą. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan na czele z prezesem Marcinem Zubkiem, Klubu im. Wł. Zamoyskiego z prezesem Piotrem Bąkiem, kilku stowarzyszeń i organizacji, strażacy, kombatanci i młodzież


Duchową opieką grupę otoczył proboszcz z Witowa ks. Krzysztof Pilarz. W Warszawie z delegacją spotkali się podhalańscy parlamentarzyści Anna Paluch i Edward Siarka.

Góralskie stroje, zakopiańskie flagi i trzy sztandary - Związku Podhalan oraz OSP z Witowa i Olczy – przykuwały uwagę warszawiaków. Wiele osób dziękowało góralom za przybycie. Na Placu Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu, gdzie ustawiała się wielotysięczna kolejka oczekujących, panowała niezwykła atmosfera. Obcy ludzie zatrzymywali się, aby porozmawiać, powspominać ofiary tragedii i wyrazić swój żal. To była wielka manifestacja patriotyzmu. I taka jest cała Warszawa – pełna symboli narodowych, kwiatów, zniczy, smutku i zadumy.

Po ponad 17 godzinach oczekiwania podhalańska delegacja dotarła do Pałacu Prezydenckiego. Sztandary pochyliły się nad trumnami ofiar katastrofy, najpierw Władysława Stasiaka, Pawła Wypycha, Katarzyny Doraczyńskiej i Dariusza Jankowskiego, a następnie w Sali Kolumnowej delegacja oddała hołd Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu oraz jego małżonce Marii Kaczyńskiej. Potem był czas na wpis do księgi kondolencyjnej. Na skwerze pod Pałacem Prezydenckim wśród tysięcy zniczy zapłonęły i te przywiezione z Zakopanego. Złożono tam również wiązanki kwiatów i flagi Zakopanego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.