PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Watykan

Wiadomości

Światowe Rekolekcje Podhalańskie

Wtorek, 19 marca 2013 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Światowe Rekolekcje PodhalańskieJuż po raz szesnasty w Rzymie odbyły się Światowe Rekolekcje Podhalańskie organizowane przez księdza dra hab. Władysława Zarębczana pracującego od 30 lat w Wiecznym Mieście, pracownika Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w Watykanie. Tym razem licznie przybyła brać góralska oraz miłośnicy Podhala z Polski i zagranicy rozważali temat sumienia. Wielokrotnie przywoływano myśl bł. Jana Pawła II – „Polska woła o ludzi sumienia”.


Podczas medytacji prowadzonych przez księży rodem z Podhala pracujących na Ukrainie, w Niemczech, Austrii i Włoszech analizowano problem sumienia w różnych jego aspektach, wysłuchano znakomitych wykładów, m.in. psychologa. ks. profesora Zbigniewa Formelli S.D.B.- „Wychowanie integralne człowieka jako gwarancja jego prawidłowego rozwoju” i „Kształtowanie sumienia jako droga dojrzałości” oraz ks. profesora Dariusza Kowalczyka S.I. „Ludzie sumienia a hipokryzja”. O sumieniu mówił także ks.prałat Sławomir Oder postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła Wielkiego w swym wykładzie „Świętość Jana Pawła II”.

Trudno sobie wyobrazić Światowe Rekolekcje Podhalańskie bez modlitwy i rozważań ojca Leona Knabita O.S.B. Bez jego ciepła, serdeczności, poczucia humoru i pełnej życzliwości twardej oceny naszego życia społecznego. Każde zdanie wykładu „Sumienie ludzi Biblii i nie tylko” praktycznie mogło by  być tematem do oddzielnych rozważań. „Żaden święty nie był znerwicowany”, „Światła dyskotek powodują, że nie widzimy prawdziwego światła”, „Są chwile, gdy słyszymy głos Pana Boga i budzi się sumienie”, „Żeby umieć mówić trzeba umieć milczeć”, etc. Przez 59 lat kapłaństwa prawie zawsze w habicie.  Twierdzi, że natura jest dobra, lecz wola jest bardziej skłonna do złego. Na pytanie dlaczego Jan Paweł II pracował do śmierci, a Benedykt XVI abdykował – odpowiada żartem. „Bo tak jest w Unii Europejskiej – pracuje się do 67 roku, a w Polsce do śmierci”

Przeżyciem niezwykłym była Droga Krzyżowa odprawiona w kościele na terenie Fraterna Domus przygotowana przez ks.Jacka Styrczulę, na co dzień pracującego w Bonn. Rozpisana na dialog Jezusa z Człowiekiem przyprawiała o drżenie serca zwłaszcza, że to ojciec Leon Knabit udzielił głosu Jezusowi.
Uczestnicy rekolekcji mieli także możliwość spotkania z prof. Stanisławem Gryglem oraz Hanną Suchocką – ambasador Polski przy Stolicy Świętej. Profesor Grygiel zaprezentował najnowszą książkę Hanny Suchockiej zatytułowaną „Rzymskie pasje” prezentująca 44 kościoły stacyjne w Rzymie oraz tradycje wielkopostnego pielgrzymowania  w stolicy Włoch. Ta osobista książka przedstawia tradycję sięgającą czasów papieża Grzegorza Wielkiego (koniec VI wieku). Pani ambasador podpisywała swoje książki i dzieliła się swymi wrażeniami ze swego „odkrywania” rzymskich kościołów.

Punktem kulminacyjnym była Msza św. koncelebrowana odprawiona przy ołtarzu bł. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra, której przewodniczył ks. Witold Kowalów. Tym razem pielgrzymi nie mieli możliwości uczestniczenia w audiencji papieskiej, mogli natomiast przeżywać chwile oczekiwania na wybór nowego następcy św. Piotra. Wyjątkowa atmosfera, jaka panowała w tych dniach w Rzymie i Watykanie pozostanie na długo w pamięci tam obecnych.
Niewątpliwie ciekawym doświadczeniem było wysłuchanie świadectw pracy misyjnej w Rwandzie i Kamerunie ks.Bogusława Gila M.I.C. oraz na Ukrainie -  ks.Witolda Kowalowa. I choć różne doświadczenia są udziałem obu księży, to przecież uzmysłowiły słuchającym ogrom pracy i trud tej posługi kapłańskiej. Poruszające świadectwo trudów życia i wiary na Ukrainie dały także pani Ludmiła Poliszczuk i Irena Dejneka,  Polki urodzone w Kazachstanie.
Oprócz wspomnianych już księży udział w rekolekcjach wzięli także księża. Mieczysław Łukaszczyk, Julian Kuska, Stanisław Wojcieszak, Marcin Borowicz, Stanisław Gut, Jan Nowobilski, Marian Dębski, S.D.B. (Austria). Mariusz Malek (Austria), Mirosław Juchno (Wlochy) i Rafał Mosior (Wlochy).

Światowym Rekolekcjom Podhalańskim w Rzymie towarzyszy zawsze zwiedzanie ciekawych miejsc kultu religijnego. Tym razem były to:  kościół pw. św. Andrzeja na Kwirynale, miejsce pochówku św. Stanisława Kostki, Kościół pod wezwaniem św. Stanisława, B.M. -  najstarszy i najcenniejszy zabytek polski poza krajem, którego inicjatorem i fundatorem był Kardynał Stanisław Hozjusz;    kościół św. Franciszka w Lanciano (starożytne miasto Anxanum), gdzie znajdują się relikwie Cudu Eucharystycznego, jaki wydarzył się tam w VIII wieku oraz Bazyliki Świętego Oblicza w Manopello. Zwłaszcza zetknięcie ze Świętym Obliczem „twarzą w twarz” w Manopello było dla wiernych przeżyciem wyjątkowym. W drodze powrotnej kilka chwil spędzili pielgrzymi w mieście św. Franciszka – Asyżu by choć przez chwilę skupić się przy jego grobie.
Już w Austrii, w kościele parafialnym w St.Anna Am Aigen, w której pracuje ks. Marian Dębski odprawiona została Msza św., a  po wypiciu kawy u gościnnego ks. Mariana wyruszono  do kraju.

Przez cały czas rekolekcji uczestnikom  towarzyszyła muzyka beskidzko-podhalańska w wykonaniu kapeli w składzie: Zbigniew Wałach, Monika Wałach, Stanisław Bafia, Bartosz Ryłko i Mateusz Kowalczyk. Wydawać się może, że muzyka  górali polskich brzmi niezwykle w miejscach tak znaczących, także tych, w który zwykł był przebywać bł. Jan Paweł II.
W tygodniu rekolekcji uczestnicy wzięli udział w wernisażu wystawy Barbary Banieckiej Dziadzio oraz Bogdana Dziadzio w Collegio Teutonico S.Maria dell’Anima w Rzymie. Podhalańskie malarstwo na szkle Barbary Banieckiej Dziadzio oraz  prace jej męża nawiązujące w swej stylistyce do ikony prawosławnej zachwyciły wielu i były niewątpliwie promocją Zakopanego, Podhala i Polski.

Podczas XVI Światowych Rekolekcji Podhalańskich miała miejsce inauguracja obchodów 80-lecia Zofii Karpiel-Bułecki, czyli „Ciotki Bułeckuli”, która w rekolekcjach uczestniczyła już po raz dziewiąty, Uczestnicy rekolekcji przygotowali szereg niespodzianek, a ks.Władysław Zarębczan wręczył błogosławieństwo Ojca św. Benedykta XVI, które już w chwili wręczenia nabrało wymiaru symbolicznego i historycznego.

Kolejne rekolekcje w Rzymie za rok… Także, dzięki niestrudzonemu Kazimierzowi Zarębczanowi, organizatorowi, pilotowi, kierowcy, tłumaczowi i… dobremu duchowi rzymskich rekolekcji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.