PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Zakaz palenia w Polsce – jak to działa? Wyniki badań i sondaży

Wtorek, 8 marca 2011 r.
Autor: Stowarzyszenie MANKO

Zakaz palenia w Polsce – jak to działa? Wyniki badań i sondażyJuż od czterech miesięcy obowiązuje ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Stowarzyszenie Manko - organizator kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl - przeprowadziło szereg badań zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich oraz podjęło współpracę z ekspertami, aby ocenić stosunek Polaków wobec ustawy oraz jej skuteczność. Okazuje się, że chociaż jest jeszcze dużo pracy, aby w pełni ochronić zdrowie biernych palaczy, zakaz palenia działa!


NARESZCIE GŁĘBOKI ODDECH – PRACOWNICY LOKALI POD OCHRONĄ

Stowarzyszenie MANKO przeprowadziło w Krakowie badania postaw pracowników branży gastronomicznej i rozrywkowej w stosunku do zakazu palenia. Wyniki miały dać odpowiedź na pytania – co pracownicy najbardziej „zadymionej” branży w Polsce sądzą o zmianie prawa? Czy zakaz palenia przyjął się w lokalach?

Badania sondażowe wyraźnie wskazują na fakt, iż pracownicy popierają zakaz palenia w lokalach gastronomicznych, twierdzi tak aż 73,9% ankietowanych. 48,3% badanych respondentów dostrzega pozytywne skutki wprowadzenia zakazu palenia dla swojego zdrowia lub samopoczucia.

 „Pracownicy lokali gastronomicznych i rozrywkowych dzięki nowelizacji ustawy mogą swobodnie oddychać, co przekłada się również na oszczędności dla pracodawców i budżetu państwa. Nowe prawo zapewnia lepszą ochronę zdrowia branży, w której pracuje w Polsce około 252 500 osób[1] – komentuje Magdalena Petryniak – koordynator kampanii Lokal Bez Papierosa.pl

POWIETRZE (NIE)OCZYSZCZONE?

Ekspertyza zanieczyszczenia powietrza w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, wykonana przez dr n. farm. Macieja Goniewicza miała na celu ocenę skuteczności nowych regulacji prawnych w ograniczeniu biernego narażania na środowiskowy dym tytoniowy w Polsce. Czy nowe prawo chroni biernych palaczy przed dymem tytoniowym? Aby to sprawdzić dokonano pomiaru powietrza w 40 losowo wybranych lokalach przed i po wprowadzeniu nowego prawa. Z badań wynika, że w aż 40% lokali jakość powietrza nie polepszyła się, co jest spowodowane niedostosowaniem lokali do wymogów ustawy (brak wydzielonych pomieszczeń dla palących, brak palarni, brak odpowiedniej wentylacji).

Warto zaznaczyć, iż w lokalach, w których nowe regulacje prawne są ściśle przestrzegane, zanieczyszczenie powietrza dymem tytoniowym jest znacząco niższe, a na dodatek zaobserwowano w nich większą liczbę klientów niż w lokalach, w których prawo nie jest egzekwowane. Nie należy jednak osiadać na laurach. Obecne rozwiązanie prawne nadal nie zapewnia wystarczającej ochrony zdrowia osób niepalących. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych.” - komentuje dr n. farm. Maciej Goniewicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

A JEDNAK WARTO! - POLACY POPIERAJĄ ZAKAZ PALENIA

Kolejne badania przeprowadzone w lutym przez TNS OBOP na zlecenie Stowarzyszenia Manko oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego utwierdzają nas w przekonaniu, iż warto było wprowadzić w Polsce zakaz palenia w miejscach publicznych.

 • 68% palących i 84% niepalących Polaków popiera wprowadzenie zakazu palenia we wszystkich miejscach, w których przebywają niepalący. Zaobserwowano duży wzrost poparcia w stosunku do badań przeprowadzonych na rok przed wejściem zakazu palenia (lipiec 2009 r.)
 • 45% palących uważa, że zakaz palenia w miejscach publicznych może zachęcić osoby palące do podjęcia decyzji o rzuceniu palenia. Wśród niepalących wiara w pozytywny wpływ zakazu na decyzje o zaprzestaniu palenia jest nawet wyższa (57%).

„Nowe przepisy budziły strach wśród niektórych Polaków, głównie pracodawców, jednak okazuje się, że niepotrzebnie, bowiem zakaz palenia w miejscach publicznych sprawdza się!” – mówi Krzysztof Przewoźniak – Przewodniczący Obywatelskiej Koalicji „Tytoń albo Zdrowie”.

Po wejściu w życie ustawy z dnia 8 kwietnia 2010 r. wiele się w Polsce zmieniło. Zakaz palenia spełnia oczekiwania większości i jest akceptowany przez społeczeństwo. Nie sprawdziły się obawy krytyków, Polacy popierają restrykcyjne przepisy, częściej odwiedzają lokale, w tym bary, puby, restauracje, a pracownicy czują znaczne polepszenie warunków pracy. Dodatkowo zakaz przyczynia się do rzucania palenia, a co za tym idzie do polepszenia stanu zdrowia społeczeństwa. Warto przypomnieć, iż co roku z powodu palenia tytoniu umiera w Polsce około 70 000 osób, a bierne palenie zabija około 8 000 osób. Miejmy nadzieję, iż restrykcyjne ustawodawstwo pozwoli zatrzymać te zatrważające statystyki. Więcej informacji na www.lokalbezpapierosa.pl.

 


[1] Rocznik Statystyczny Pracy, Warszawa: Główny Urząd Statystyczny 2010

Zobacz w naszym sklepie:
 • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
  55 zł
 • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
  70 zł
 • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
  55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.