PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

Niedziela, 24 czerwca 2012 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

Uroczystość Narodzenia św. Jana ChrzcicielaDla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał tak wielkie miłosierdzie nad nią, cieszyli się z nią razem. Ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i chcieli mu dać imię ojca jego, Zachariasza. Jednakże matka jego odpowiedziała: „Nie, lecz ma otrzymać imię Jan”.


Odrzekli jej: „Nie ma nikogo w twoim rodzie, kto by nosił to imię”. Pytali więc znakami jego ojca, jak by go chciał nazwać.   On zażądał tabliczki i napisał: „Jan będzie mu na imię”. I wszyscy się dziwili. A natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał i mówił wielbiąc Boga. I padł strach na wszystkich ich sąsiadów. W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się. zdarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, brali to sobie do serca i pytali: „Kimże będzie to dziecię?” Bo istotnie ręka Pańska była z nim. (Łk 1,57-66.80)


Dzisiejszy świat potrzebuje prawdziwych proroków. Człowiek w szalonym pędzie życia i medialnym zamęcie jest często totalnie zagubiony. Tęskni za prawdą, a zarazem bardzo się jej boi. Potrzeba proroków, którzy nie mają nic wspólnego z fanatykami uciekającymi przed prawdą o swojej grzeszności w postawę krytyki świata i oskarżania innych. Chodzi o ludzi, którzy doświadczywszy Bożego Miłosierdzia są gotowi stanąć w obronie prawdy i czynić to z miłością. Prorok nie ulega dyktatowi większości z obawy o własną posadę, prestiż, dobre relacje z osobami, od których bezpośrednio zależy jego los. Potrafi słuchać wpierw Boga, a więc zdolny jest do ciszy. Nie musi mieć na uszach założonych słuchawek i przebywać stale w towarzystwie załączonych odbiorników radiowych, telewizyjnych, odtwarzaczy CD i MP3. Nie nauczył się żyć w medialnym hałasie, lecz ma odwagę odchodzenia na pustynię, to znaczy w miejsca i przestrzenie, gdzie przebywając w ciszy, z modlitewną zadumą, pochyla się nad słowem Bożym. Swoje życie, sytuacje i wydarzenia odczytuje jako przemowę Boga. Prorok w świecie bombardującym człowieka pozornym szczęściem i chwilową przyjemnością płynącą z posiadania i konsumpcji, jest zdolny do troski o życie wewnętrzne, o duchowy wymiar swojego człowieczeństwa. Jego słowa i czyny są uwielbieniem Boga. Nie łudzi się, że wszyscy go przyjmą, zrozumieją i pochwalą. Gotów jest na totalne osamotnienie, w którym odkrywa, że nigdy nie jest sam, gdyż Bóg jest z nim. Ludziom, którzy pogubili się na życiowych ścieżkach poprzez własne błędne, egoistyczne, krótkowzroczne decyzje, potrafi ukazywać ogrom Bożego Miłosierdzia i wyrażającą głęboką miłość wartość Bożego Prawa, które jest zapisem najgłębszych pragnień człowieka, zgodnych z jego naturą. Święty Janie Chrzcicielu! Obchodząc Uroczystość Twoich narodzin, prosimy Cię o wstawiennictwo za nami, byśmy odkryli wielkość i miłość Boga. Aby nasze życie, tak jak i Twoje, nie było chowaniem głowy w piasek, pełne obojętności i szukania tylko własnego sukcesu i szczęścia. Niechaj lęk nie paraliżuje naszych decyzji, czynów, słów. Obyśmy potrafili wziąć odpowiedzialność za siebie i innych, a czytelne świadectwo o Bogu i obrona Jego praw były wyrazem największej miłości wobec współczesnego człowieka, naszych braci i sióstr. Obyśmy, tak jak i Ty, potrafili życie swoje dać dla innych i za innych, torując w ten sposób drogę przychodzącemu Panu.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.