PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

Niedziela, 24 czerwca 2012 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

Uroczystość Narodzenia św. Jana ChrzcicielaDla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał tak wielkie miłosierdzie nad nią, cieszyli się z nią razem. Ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i chcieli mu dać imię ojca jego, Zachariasza. Jednakże matka jego odpowiedziała: „Nie, lecz ma otrzymać imię Jan”.


Odrzekli jej: „Nie ma nikogo w twoim rodzie, kto by nosił to imię”. Pytali więc znakami jego ojca, jak by go chciał nazwać.   On zażądał tabliczki i napisał: „Jan będzie mu na imię”. I wszyscy się dziwili. A natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał i mówił wielbiąc Boga. I padł strach na wszystkich ich sąsiadów. W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się. zdarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, brali to sobie do serca i pytali: „Kimże będzie to dziecię?” Bo istotnie ręka Pańska była z nim. (Łk 1,57-66.80)


Dzisiejszy świat potrzebuje prawdziwych proroków. Człowiek w szalonym pędzie życia i medialnym zamęcie jest często totalnie zagubiony. Tęskni za prawdą, a zarazem bardzo się jej boi. Potrzeba proroków, którzy nie mają nic wspólnego z fanatykami uciekającymi przed prawdą o swojej grzeszności w postawę krytyki świata i oskarżania innych. Chodzi o ludzi, którzy doświadczywszy Bożego Miłosierdzia są gotowi stanąć w obronie prawdy i czynić to z miłością. Prorok nie ulega dyktatowi większości z obawy o własną posadę, prestiż, dobre relacje z osobami, od których bezpośrednio zależy jego los. Potrafi słuchać wpierw Boga, a więc zdolny jest do ciszy. Nie musi mieć na uszach założonych słuchawek i przebywać stale w towarzystwie załączonych odbiorników radiowych, telewizyjnych, odtwarzaczy CD i MP3. Nie nauczył się żyć w medialnym hałasie, lecz ma odwagę odchodzenia na pustynię, to znaczy w miejsca i przestrzenie, gdzie przebywając w ciszy, z modlitewną zadumą, pochyla się nad słowem Bożym. Swoje życie, sytuacje i wydarzenia odczytuje jako przemowę Boga. Prorok w świecie bombardującym człowieka pozornym szczęściem i chwilową przyjemnością płynącą z posiadania i konsumpcji, jest zdolny do troski o życie wewnętrzne, o duchowy wymiar swojego człowieczeństwa. Jego słowa i czyny są uwielbieniem Boga. Nie łudzi się, że wszyscy go przyjmą, zrozumieją i pochwalą. Gotów jest na totalne osamotnienie, w którym odkrywa, że nigdy nie jest sam, gdyż Bóg jest z nim. Ludziom, którzy pogubili się na życiowych ścieżkach poprzez własne błędne, egoistyczne, krótkowzroczne decyzje, potrafi ukazywać ogrom Bożego Miłosierdzia i wyrażającą głęboką miłość wartość Bożego Prawa, które jest zapisem najgłębszych pragnień człowieka, zgodnych z jego naturą. Święty Janie Chrzcicielu! Obchodząc Uroczystość Twoich narodzin, prosimy Cię o wstawiennictwo za nami, byśmy odkryli wielkość i miłość Boga. Aby nasze życie, tak jak i Twoje, nie było chowaniem głowy w piasek, pełne obojętności i szukania tylko własnego sukcesu i szczęścia. Niechaj lęk nie paraliżuje naszych decyzji, czynów, słów. Obyśmy potrafili wziąć odpowiedzialność za siebie i innych, a czytelne świadectwo o Bogu i obrona Jego praw były wyrazem największej miłości wobec współczesnego człowieka, naszych braci i sióstr. Obyśmy, tak jak i Ty, potrafili życie swoje dać dla innych i za innych, torując w ten sposób drogę przychodzącemu Panu.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.