PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2023 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Wiadomości

Artykuł sponsorowany

Walka z łojotokowym zapaleniem skóry głowy: objawy i leczenie seborrhei

Piątek, 24 listopada 2023 r.
Autor: Maciej Stasiński

Walka z łojotokowym zapaleniem skóry głowy: objawy i leczenie seborrheiŁojotokowe zapalenie skóry głowy (w skrócie ŁZS), inaczej Seborrheic dermatitis jest przewlekłą formą zapalenia skóry w okolicach głowy. Za chorobę odpowiada m.in. nadmierna kolonizacja drożdżaków z gatunku Malassezia. Ich metabolity powodują zapalną reakcję skóry. Jakie są objawy i leczenie tego schorzenia. Czy mogą pomóc szampony na łojotokowe zapalenie skóry? Czym jest łojotokowe zapalenie skóry głowy i jak sobie z nim poradzić?


ŁZS związane jest nadmierną produkcją sebum i nadmiernym łuszczeniem się martwego naskórka – występuje najczęściej u osób z nadmiernie przetłuszczającą się skórą. Szacunkowo dotyka częściej osób w młodym wieku, ale może dotyczyć każdego. Na głowie tworzą się charakterystyczne twarde łuski. Objawy nasilają się pod wpływem takich czynników jak stres, zmęczenie, zaburzenia odżywiania, niezbilansowana dieta czy nieprawidłowa higiena skóry głowy.

Jak skutecznie leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Choroba ma charakter nawrotowy i przewlekły, ale można łagodzić jej objawy, stosując preparaty na łojotokowe zapalenie skóry głowy oraz dbając o zdrowy tryb życia. Oprócz farmaceutyków przepisywanych przez lekarza dostępne są również kosmetyki i szampony na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Jakie składniki mogą być pomocne w leczeniu objawów?

Szampony na łojotokowe zapalenie skóry głowy

Na łojotokowe zapalenie skóry głowy pomaga na przykład cyklopiroksolamina (1%) stosowana w szamponie. Dobre wyniki w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry dają też szampony dziegciowe, szampony z ketokonazolem, flutrimazolem lub klotrimazolem, czyli substancjami o działaniu przeciwgrzybicznym. Powinno stosować się je profilaktycznie raz w tygodniu, a do codziennego użycia wybierać szampony ze składnikami przeciwłupieżowymi, np. dwusiarczkiem selenu lub łagodniejszymi substancjami naturalnymi jak olej z czarnuszki.

Ważna jest też higiena – mycie głowy tak często jak jest to potrzebne. Produkty powinny być pozbawione silnych składników myjących, czyli detergentów, aby nie osłabiać dodatkowo bariery hydrolipidowej – jej znaczenie ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy. Jeśli do tej pory nie skonsultowałeś/-aś problemu z dermatologiem, czas najwyższy zapisać się na wizytę. Specjalista pomoże wskazać farmaceutyki i szampony na łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.