PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Witów

Zaproszenia

Witowiańsko Watra

Niedziela, 25 lipca 2010 r.
Autor: AKS

Witowiańsko Watra25 lipca odbędzie się „Witowiańsko Watra” - impreza plenerowa o charakterze kulturalnym organizowana przez oddział Związku Podhalan w Witowie wraz z Gminą Kościelisko. Od kilku lat współorganizatorem jest także Ochotnicza Straż Pożarna w Witowie wraz Tatrzańską Agencją Rozwoju, Promocji i Kultury, a Witowiańska Watra stała się jedną z imprez Tatrzańskich Wici.


Od 2006 roku uczestnicy rozpoczynają od góralskiej mszy świętej odpustowej na Płazówce – w urokliwym zakątku Witowa, gdzie mieści się najstarszy w Gminie Kościelisko kościółek – Kaplica Św. Anny wybudowana w 1891 roku. Po mszy świętej zespoły i organizatorzy wraz z banderią przejeżdżają wozami przez Witów. Następnie na placu za remizą OSP Witów rozpoczynają się występy zespołów ludowych, a następnie rozpalana jest Watra. W Witowie zawsze występują „Mali Witowianie” – szkolny zespół góralski i Parafialna Orkiestra Dęta, a ponadto co roku prezentują się zespoły z innych regionów Polski. W poprzednich latach występowali m.in. „Limanowianie”, „Rzepioki” spod Tarnowa, „Grojcowianie” i „Gronie” z okolic Żywca i wiele innych. Zawsze są z nami również Słowacy z rejonu Tvardoszyna – to efekt współpracy Gminy Kościelisko z miastem Tvardoszyn. Często na scenie pokazywane są występy kabaretowe. No i oczywiście bardzo ważne są Mistrzostwa Świata w jedzeniu bundzu (sera owczego) – należy zjeść 25 dkg w jak najkrótszym czasie. Rekord świata należy do Stanisława Staszla z Witowa i wynosi 1 min.7 sek. Widzowie mogą również wystartować w wielu konkursach regionalnych, np. cięciu drzewa, układaniu kopy siana. Dla mieszkańców i gości jest zawsze loteria z cennymi nagrodami, regionalne stoły, grill i wiele innych atrakcji. A wieczorem zabawa na remizie z dobrym zespołem muzycznym.

 

X WITOWIAŃSKO WATRA WITÓW

10.00 Msza św. w kaplicy św. Anny na Płazówce
11.30 Przejazd zespołów z muzyką przez Witów
14.00 Początek X Witowiańskiej Watry na placu przy remizie OSP,
     -występ dziecięcego zespołu góralskiego Cichowianie z Cichego Gornego,
     - koncert Parafialnej Orkiestry Detej z Witowa
15.00 Rozpalenie X Witowiańskiej Watry
     - kapela Witowianie
     - grupa Witowianki
     - występ zespołu Mali Witowianie
     - konkurs regionalny w cieciu drzewa
     - występ zespołu Gronicki 
17.00 Mistrzostwa świata w jedzeniu bundzu
     - występ zespołu Jawor z Krempach
     - występ zespołu ze Słowacji
     - występ zespołu góralskiego Watra z Czarnego Dunajca
20.30 Zabawa z zespołem Zbóje

Ponadto: w trakcie trwania imprezy: stół regionalny, pieczenie kiełbasy i grillowanie, loteria z nagrodami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.