PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Witów

Zaproszenia

Witowiańsko Watra

Niedziela, 25 lipca 2010 r.
Autor: AKS

Witowiańsko Watra25 lipca odbędzie się „Witowiańsko Watra” - impreza plenerowa o charakterze kulturalnym organizowana przez oddział Związku Podhalan w Witowie wraz z Gminą Kościelisko. Od kilku lat współorganizatorem jest także Ochotnicza Straż Pożarna w Witowie wraz Tatrzańską Agencją Rozwoju, Promocji i Kultury, a Witowiańska Watra stała się jedną z imprez Tatrzańskich Wici.


Od 2006 roku uczestnicy rozpoczynają od góralskiej mszy świętej odpustowej na Płazówce – w urokliwym zakątku Witowa, gdzie mieści się najstarszy w Gminie Kościelisko kościółek – Kaplica Św. Anny wybudowana w 1891 roku. Po mszy świętej zespoły i organizatorzy wraz z banderią przejeżdżają wozami przez Witów. Następnie na placu za remizą OSP Witów rozpoczynają się występy zespołów ludowych, a następnie rozpalana jest Watra. W Witowie zawsze występują „Mali Witowianie” – szkolny zespół góralski i Parafialna Orkiestra Dęta, a ponadto co roku prezentują się zespoły z innych regionów Polski. W poprzednich latach występowali m.in. „Limanowianie”, „Rzepioki” spod Tarnowa, „Grojcowianie” i „Gronie” z okolic Żywca i wiele innych. Zawsze są z nami również Słowacy z rejonu Tvardoszyna – to efekt współpracy Gminy Kościelisko z miastem Tvardoszyn. Często na scenie pokazywane są występy kabaretowe. No i oczywiście bardzo ważne są Mistrzostwa Świata w jedzeniu bundzu (sera owczego) – należy zjeść 25 dkg w jak najkrótszym czasie. Rekord świata należy do Stanisława Staszla z Witowa i wynosi 1 min.7 sek. Widzowie mogą również wystartować w wielu konkursach regionalnych, np. cięciu drzewa, układaniu kopy siana. Dla mieszkańców i gości jest zawsze loteria z cennymi nagrodami, regionalne stoły, grill i wiele innych atrakcji. A wieczorem zabawa na remizie z dobrym zespołem muzycznym.

 

X WITOWIAŃSKO WATRA WITÓW

10.00 Msza św. w kaplicy św. Anny na Płazówce
11.30 Przejazd zespołów z muzyką przez Witów
14.00 Początek X Witowiańskiej Watry na placu przy remizie OSP,
     -występ dziecięcego zespołu góralskiego Cichowianie z Cichego Gornego,
     - koncert Parafialnej Orkiestry Detej z Witowa
15.00 Rozpalenie X Witowiańskiej Watry
     - kapela Witowianie
     - grupa Witowianki
     - występ zespołu Mali Witowianie
     - konkurs regionalny w cieciu drzewa
     - występ zespołu Gronicki 
17.00 Mistrzostwa świata w jedzeniu bundzu
     - występ zespołu Jawor z Krempach
     - występ zespołu ze Słowacji
     - występ zespołu góralskiego Watra z Czarnego Dunajca
20.30 Zabawa z zespołem Zbóje

Ponadto: w trakcie trwania imprezy: stół regionalny, pieczenie kiełbasy i grillowanie, loteria z nagrodami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.