PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane - Harenda

Kultura

„Inspirowane Jarockim. Wystawa poplenerowa dedykowana pamięci profesora Władysława Jarockiego”.

Sobota, 2 lipca 2016 r.
Autor: Piotr Kyc

„Inspirowane Jarockim. Wystawa poplenerowa dedykowana pamięci profesora Władysława Jarockiego”.W 2015 roku przypadała pięćdziesiąta rocznica śmierci Władysława Jarockiego (1879 – 1965): studenta, profesora i pro-rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Tak „lokalnie” należy dodać, że był on zięciem Jana Kasprowicza i dobrodziejem dzięki któremu Harenda ma najstarszy kościół w Zakopanem. Z okazji wspomnianej rocznicy dokładnie rok temu, w Miejskiej Galerii Sztuki, w Zakopanem miała miejsce wystawa malarstwa profesora Władysława Jarockiego przygotowana według scenariusza Zofii Weiss Nowiny-Konopki, z Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa oraz Beaty Anny Zadziorko z Miejskiej Galerii Sztuki.  Wystawa zatytułowana ”Władysław Jarocki” miała i dwie krakowskie odsłony, na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki: w Galerii ASP i w Muzeum ASP.


Całości towarzyszyła publikacja - kompendium wiedzy o Artyście i jego twórczości. ( jeszcze do nabycia w Miejskiej Galerii Sztuki i w Muzeum na Harendzie).

Realizacja całego przedsięwzięcia wymagało zaangażowania: Miejskiej Galeria Sztuki im. W. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa i ASP w Krakowie.

Echa Roku Jarockiego nie milkną. Tym razem grupa artystów przygotowała prace zainspirowane malarstwem Władysława Jarockiego. Przedstawiają one górali ubranych w regionalne stroje. Tak malował miejscową ludność Patron wystawy lata temu.

Efektem przeprowadzonych  obserwacji, wykonanych zdjęć i odbytych sesji z modelami jest kilkadziesiąt interesujących prac.

Wyeksponowano je 2 lipca w galerii Domu Plenerowego Akademii Sztuk Pięknych na Harendzie.

Organizatorem całości jest Zofia Weiss. Muzycznie spotkanie oprawiła Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów”.

Wystawę poplenerową dedykowaną pamięci profesora Władysława Jarockiego można oglądać na Harendzie do 21 sierpnia 2016 roku. Zwiedzanie: lipiec: poniedziałek- niedziela , sierpień: poniedziałek- sobota. Godziny zwiedzania: 10.00 -16.00

Jest tam parę perełek, które warto mieć w rodzinnych archiwach. Zakup prac jest możliwy w Galerii przy Sławkowskiej. Adres: Sławkowska 12, Kraków, tel: 500 510 889

Miejsce, gdzie się odbywa wystawa „Inspirowane Jarockim...”jest związanie z osobą ...Jarockiego. Był on właścicielem terenu na którym postawiono nowy Dom Plenerowy Akademii Sztuk Pięknych. Profesor sprzedał teren z drewnianym budynkiem Akademii w Krakowie. Kto by pomyślał, że po latach, duch byłego pro-rektora będzie zataczał takie artystyczne kręgi na tym kawałkiem harendziańskiej ziemi.

Podczas pobytu w Galerii Domu Plenerowego warto zajrzeć do znajdującego się po sąsiedzku Muzeum Jana Kasprowicza. Jest tam Galeria Malarstwa Władysława Jarockiego – sprawcy sobotniego , artystycznego wydarzenia na Harendzie.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.