PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Góry

"Encyklopedia schronisk tatrzańskich" Janusza Konieczniaka

Sobota, 26 czerwca 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaNa spotkaniu Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Willi "Koliba" miała miejsce promocja „Encyklopedii schronisk tatrzańskich” autorstwa Janusza Konieczniaka. Książka ukazała się nakładem Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK.


Encyklopedia zawiera szczegółowo udokumentowaną informację o historii wszystkich obiektów schroniskowych po polskiej i słowackiej stronie Tatr, od roku 1806 począwszy, na obszarze zakreślonym obecną granicą obu parków narodowych. Wzbogaca ją bogata ikonografia, prezentująca widoki dawnych schronisk, skany archiwalnych dokumentów, wpisy do ksiąg pamiątkowych sięgające XIX wieku, oraz równie obszerna bibliografia.

Autor jest wybitnym działaczem turystycznym w środowisku krakowskim, taternikiem, przewodnikiem tatrzańskim, prezesem Koła Przewodników Tatrzańskich im. Macieja Sieczki w Krakowie oraz współpracownikiem periodyków górskich, m.in. „Wierchów”, „Gazety Górskiej” i „Tatr”.

Schroniska to pasja Janusza Konieczniaka od dawna. Materiały ich dotyczące zbierał od wielu lat. Podczas promocji autor opowiadał o żmudnej pracy nad książką oraz trudnościach w dotarciu do źródeł archiwalnych, zwłaszcza po słowackiej stronie Tatr.

- Temat jest poważny i trudny. Opisując obiekt trzeba podać gabaryty, daty powstania itp. Zależało mi jednak, aby ta książka nie była zwykłą naukową cegłą, ale miała swój koloryt. Znalazły się w niej z tego powodu różnego rodzaju anegdoty i ciekawostki dotyczące poszczególnych schronisk – zachęcał do lektury „Encyklopedii Schronisk Tatrzańskich” Janusz Konieczniak.

 - Jest to w moim przekonaniu bardzo dobra książka i pierwsza tego typu publikacja syntetyzującą zagadnienie. Traktuje ona bowiem o historii schronisk, tych które były i są po dzień dzisiejszy, tych które były, ale już ich nie ma, a także o tych, które miały powstać. Będzie to ciekawa lektura, nie tylko dla przewodników, ale dla wszystkich zainteresowanych tematyką tatrzańską – mówił z kolei redaktor i wydawca książki Wiesław Wójcik.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.