PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Zakopane

Góry

NARCIARSKIM ŚLADEM STANISŁAWA BARABASZA...

Piątek, 25 lutego 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Spotkanie w Dworcu Tatrzańskim zgromadziło ok. 70 osób, fot. Andrzej SamardakW Dworcu Tatrzańskim odbył się kolejny wieczór z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, który poświęcony był postaci Stanisława Barabasza – pierwszego zakopiańskiego narciarza. Spotkanie odbyło się czwartek 24 lutego, a poprowadził je Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.


Stanisław Barabasz (1857-1949) należy do grona pierwszych turystów, uprawiających narciarstwo w naszym kraju. Przedstawiono jego pierwsze narciarskie próby w dworze w Cieklinie w grudniu 1888 r. i fotografie narty, znajdujące się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego, które prezentowane były między innymi niedawno na wystawie „Tatry – czas odkrywców” w Zakopanem i w Museo Nazionale della Montagna w Turynie we Włoszech. Barabasz został pokazany podczas spotkania głównie jako narciarz, ale nie zabrakło prezentacji pozostałych jego pasji, jak fotografia, malarstwo, działalność społeczna, patriotyczna i sportowa. Był też przez 21 lat cenionym dyrektorem szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Przeczytane zostały fragmenty „Wspomnień narciarza”, autorstwa Barabasza z 1914 r., między innymi: o wycieczce narciarskiej z Janem Fischerem do Czarnego Stawu Gąsienicowego w 1894 r., o tym, że smarowanie nart olejem z sardynek może pomagać w zjazdach oraz o wyprawach narciarskich na Kopę Kondracką i Małołączniak z roku 1905. Na prezentacji multimedialnej o działalności narciarskiej Barabasza pokazano ok. 70 różnych fotografii autorstwa Barabasza, a także scenki rodzajowe, Zakopane na początku XX wieku i zdjęcia rodzinne. Nie zabrakło także opowieści o dawnym sprzęcie i modzie narciarskiej sprzed 100 lat. Na zakończenie pokazu odbyła się prezentacja filmu „Magia nart”, w którym na miłośników „białego szaleństwa” czekały fragmenty znanych polskich filmów” „Biały ślad”, „Lawina”, „Wojna domowa”, dotyczące narciarstwa w Tatrach Polskich, a także interesujące, rzadko pokazywane zdjęcia archiwalne. W spotkaniu wzięło udział ok. 70 osób, w tym rodzina Barabasza: Bogusław i Marta Dvořakowie, liczni przewodnicy tatrzańscy i zakopiańczycy, którzy zawsze są wierną publicznością spotkań w Dworcu Tatrzańskim. Bogusław Dvořak zaprezentował aparat fotograficzny Barabasza z początków XX wieku.

Informujemy też, że na stronie internetowej Muzeum Tatrzańskiego znajduje się obszerny tekst „Stanisław Barabasz – pierwszy narciarz zakopiański” (w formacie PDF), do lektury którego serdecznie zapraszamy.

Bohaterkami kolejnego spotkania w Dworcu Tatrzańskim będą polskie narciarki, a spotkanie odbędzie się 24 marca o godzinie 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Patronat internetowy nad spotkaniem sprawuje Podhalański Serwis Informacyjny www.watra.pl. Patronat prasowy "Dziennik Polski".

 Wojciech Szatkowski

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    40 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.