PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

„Na nartach przez stulecia” – kolejny wieczór o historii narciarstwa...

Poniedziałek, 2 maja 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

W wieczorze narciarskim wzięło udział ok. 60 osób, fot. Anna Karpiel-SembereckaMuzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego oraz Dworzec Tatrzański byli organizatorami kolejnego spotkania z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Spotkanie, poświęcone historii narciarstwa, odbyło się w dniu 28 kwietnia w Dworcu Tatrzańskim, przy ul. Krupówki 12. W wieczorze uczestniczyło ok. 60 osób. Motywem przewodnim wieczoru było dziesięć opowieści ze świata nart, które zostały przedstawione w formie prezentacji multimedialnej. Spotkanie poprowadził Wojciech Szatkowski.


Pierwsza z wybranych opowieści narciarskich dotyczyła rysunków naskalnych z wyspy Rødøy w Norwegii i Załawrugi na terenie Rosji (sprzed około 5000 lat), przedstawiających polujących prehistorycznych myśliwych, którzy poruszali się na nartach. „Narciarz z Rødøy” jest uważany przez Skandynawów za najstarsze przedstawienie „białego szaleństwa”. Druga opowieść wspominała nordyckiego boga narciarstwa – Ullra i wybranki jego serca - Skade, znanych z dawnych sag Wikingów. Ullr lub Ull, jak podają sagi, „chyżo poruszał się na nartach po lasach i górach, z kołczanem strzał na plecak i łukiem. Ull, syn złotowłosej Sif, pasierb Thora, urody pięknej, posiada wszystkie rycerskie zalety... Wzywany do pojedynku na nartach, wybornie biega” – podaje „Edda”, jedno z najstarszych źródeł skandynawskich dotyczących narciarstwa. Skade z kolei nazywana jest w sagach „Oendur guden” – boginią nart i lśniącą narzeczoną bogów. Nazwa Skandynawia pochodzi właśnie od niej. Zaprezentowano odkrycia prof. Grigorija Burowa i jego wzmianki o wojownikach-narciarzach z staroruskich kurhanów.

Kolejne opowieści były poświęcone innym norweskim wątkom z historii „białego szaleństwa”, jak między innymi: zjazdowi słynnego Hemminga w Hornelen koło Bergen, z czasów króla Norwegii Haralda Twardego i wyprawie znanego norweskiego polarnika, Fridtjofa Nansena na nartach przez Grenlandię oraz na biegun północny. Nie zabrakło oczywiście pewnych wątków związanych z dziejami polskiego narciarstwa, a były nimi: pierwsze zawody narciarskie w Tatrach Polskich, rozegrane w marcu 1910 r., narciarski walc Bronisława Czecha, jednego z najlepszych i najwszechstronniejszych polskich narciarzy w okresie międzywojennym i przerwany lot „Dzidka” Hryniewieckiego (z wykorzystaniem niepublikowanych dotąd fotografii ze zbiorów rodziny Hryniewieckich). Osobnym tematem była Nagroda Fair Play im. barona Pierre de Coubertina dla Andrzeja Bachledy, zdobyta przez niego w 1969 r. za sportowe zachowanie podczas zawodów Aspen. Przy okazji pokazano bogatą karierę tego najlepszego w historii polskiego narciarstwa alpejczyka. Osobnym tematem był Adam Małysz i jego wspaniała kariera sportowa, a zwłaszcza konkursy zakopiańskiego Pucharu Świata i loty na skoczni mamuciej „Velikanka” w Planicy w latach 2002-2011. Wśród prezentowanych zdjęć nie zabrakło takich postaci związanych z zakopiańskim Pucharem Świata w skokach narciarskich, jak: siostra Helena Warszawska, Lech Nadarkiewicz, który rozwinął zakopiańskie zawody w skokach i nadał im nową jakość, i innych. Ostatnim motywem wieczoru była „rakieta z Zębu” – czyli przygoda z nartami Kamila Stocha. Zaprezentowano zdjęcia Stocha z zawodów w Planicy, jego karierę sportową i ostatni sezon, w którym polski skoczek wygrał trzy konkursy Pucharu Świata. Warto dodać, że w wieczorze uczestniczyli jego rodzice. Na kolejny wieczór „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim” zapraszamy w maju.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.