PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2011 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Góry

Wokół free-ridingu i ski-alpinizmu...

Wtorek, 22 listopada 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Bohaterowie spotkania: od lewej: Andrzej Osuchowski, Anna Figura i Julia Wajda, fot. Wojciech SzatkowskiW Dworcu Tatrzańskim odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Poświęcone zostało w całości narciarstwu ekstremalnemu, a konkretnie dwóm jego odmianom, jak free-riding i ski-alpinizm. Gośćmi wieczoru byli: Andrzej Osuchowski, Julia Wajda i Anna Figura. Spotkanie poprowadził Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Spotkanie trwało ok. czterech godzin.


Szatkowski zaprezentował zdjęcia archiwalne poświęcone dokonaniom Stanisława Barabasza, Mariusza Zaruskiego i Józefa Oppenheima w narciarstwie na początku XX wieku i później. Potem zaprezentowano publiczności fotografie osób, które tworzyły i tworzą historię narciarstwa wysokogórskiego w naszym kraju: Piotra Konopki, Piotra Malinowskiego, Edwarda Lichoty, Tomasza Gąsienicy-Mikołajczyka, Grzegorza Bargiela, Magdaleny Derezińskiej-Osieckiej – pierwszej polskiej zawodniczki, która zdobyła srebrny medal na MŚ w Val d Aran (2004), Justyny Żyszkowskiej i naszej młodzieży. Pierwszym z gości, którzy prezentowali swe dokonania w narciarstwie ekstremalnym był znany zakopiański free-rider, Andrzej Osuchowski. Na początku swojego wystąpienia powiedział on, że bezpośrednio zainspirował go do uprawiania tej formy narciarstwa słynny narciarz Shane Mc Conkey (1969-2009). – Mc Conkey był ikoną narciarstwa free-ridowego. Jego zjazdy, skoki ze skał, wykorzystanie paraglidingu w ski-extreme i inne dokonania powodują, że był to narciarz-legenda. Niestety Shane zginął podczas jednego ze swoich wyczynów. Potem Osuchowski opowiedział o swoich projektach narciarskich, realizowanych w kraju, a także za granicą, między innymi w Austrii w Heiligenblut, gdzie odbywają się Mistrzostwa Polski we free-ridingu i innych. Zaprezentował ponad 100 zdjęć ze swoich zjazdów, liczne filmy oraz sprzęt do free-rajdów.

Kolejnymi gośćmi wieczoru były znane w Zakopanem ski-alpinistki. Julia Wajda, medalistka Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy Międzynarodowej Federacji ISMF opowiadała o tym, jak zaczynała swoją przygodę ze ski-alpinizmem. – Zaczęłam wcześnie, bo w wieku 9 lat. Jak miałam lat 14 wystartowałam z moją mamą w Memoriale Jana Strzeleckiego. Tam miałam przykrą przygodę, bo przydarzył się wypadek. Kamień spadający żlebem, uderzył mnie w nogę, ale mimo bólu zawody ukończyłam. Potem zaczęłam coraz więcej trenować i pojechałam na pierwsze moje MŚ do Cuneo w 2006 r. W następnych Mistrzostwach Europy w Morzine popularna „Julka” zdobyła dwa brązowe medale, w MŚ 2008 w Portes du Soleil brąz, w 2009 r. wywalczyła 2 miejsce w klasyfikacji generalnej w swojej kategorii wiekowej. W pewnym momencie spotkania „Julka” wyciągnęła z plecaka ponad 20 medali ze światowych imprez ski-alpinizmu (patrz zdjęcie), które najlepiej obrazują jak jest utalentowaną zawodniczką. Pokazała też ok. 120 zdjęć z zawodów, w których brała udział w kraju i za granicą. Po niej o ski-alpinizmie opowiadała Anna Figura, srebrna medalistka ME w Morzine i medalistka MŚ. W parze z Julią Wajdą zajęła świetne 2 miejsce w prestiżowych zawodach Pierra Menta we Francji. Polki wtedy zwróciły uwagę swoją urodą i uzyskały tytuł „Miss Pierra Menta”. Figura stawała także na podium zawodów Pucharu Świata ISMF w ski-alpinizmie Dachstein Extreme Austrii i innych. – Dokładnie pamiętam ME w Morzine, kiedy na podbiegu ja byłam druga, a Julka długo na czwartym miejscu. I nagle usłyszałam jak z megafonu spiker powiedział, że trzecie miejsce zdobyła Polka, Julia Wajda. „Julka” pokonała Hiszpankę na zjeździe. Wtedy razem z „Julką” stanęłyśmy na podium. Zawodniczki kadry Polski w ski-alpinizmie opowiedziały też jak trenują, jakie mają plany na nadchodzący sezon zimowy oraz że traktują ski-alpinizm jako sportową przygodę swojego życia. Na koniec spotkania pokazano zebranym film Łukasza Gabryelskiego „People of the White House”. W spotkaniu wzięło udział ok. 70 osób. Następne spotkanie o narciarstwie ekstremalnym odbędzie się w Dworcu Tatrzańskim w styczniu 2012 r.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.