PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Góry

Wielki błękit 2

Piątek, 27 kwietnia 2012 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Na grani wokół Chochołowskiej, fot. Wojciech SzatkowskiDolina Chochołowska. Długa wycieczka na nartach. Grześ – Rakoń – Zabrat – Ostrewki – Dolina Łatana – Długi Upłaz – Chochołowska. Całodniowy niemal rajd ze zjazdem w nieznane, długimi podejściami i takimi samymi zjazdami. Z elementami opalania się na stromym stoku i na grani. Gdyby próbować znaleźć jedno dobre słowo do określenia tej formy działania to byłaby nim według mnie – wolność. To była prawdziwa „wyrypa narciarska”. Zapraszam do lektury tekstu i foto-galerii, a w niej blisko 100 zdjęć z wyprawy narciarskiej Maćka Bielawskiego i Wojtka Szatkowskiego.


Tak dawniej pisano o takich wyprawach: – Koroną turystyki zimowej jest narciarska wyrypa. Właśnie wyrypa, a nie wycieczka. Na wycieczce wiadomo z góry: tędy, siędy, o tej godzinie wymarsz, a o tamtej nocleg. Urok wyrypy polega na tym, że wiesz tylko jedno: skąd wychodzisz i dokąd chcesz dotrzeć. Czy cel osiągniesz, gdzie będziesz nocował i na którym boku – o tym dowiesz się później, kiedy wrócisz do domu. Nie jesteś pewien nawet marszruty. Tysiące przeszkód mogą ci stanąć na drodze i w rezultacie pójdziesz zupełnie innym szlakiem. Ani ty, ani najbardziej doświadczony z twoich towarzyszy nie jesteście w stanie przewidzieć rozwoju wypadków. Z własnej nieprzymuszonej woli będziesz się pchał w gardło trudnościom, będziesz borykał się z wiatrem, kurniawą, mgłą i lodem. Będziesz z sercem struchlałym obchodził drzemiące lawiny, będziesz na czworakach gramolił się na przełęcz i pichcił strawę w ciemnym od dymu szałasie. I co najważniejsze, będziesz tym wszystkim zachwycony. Wyrypy bywają różne. Tak różne, jak różne są dnie w górach. Czasem jest to rozkoszny spacer w pełnym blasku słońca. Innym razem – uparta walka o każdy metr terenu przy wtórze wichru. Czasami wreszcie – rozpaczliwa walka o życie (Wanda Gentil Tippenhauer, Stanisław Zieliński, W stronę Pysznej. Tatry, narty i ludzie, Warszawa 1961, s. 74).

Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach. Jest położona w Tatrach Zachodnich, ma długość 10 km, powierzchnię 35,6 km² i podchodzi pod główną grań Tatr, a zaczyna się na ich przedpolu, jest więc doliną walną. Pod względem narciarstwa ski-turowego jest ona – można powiedzieć – terenem wręcz idealnym, sprzyjającym długim wyprawom na nartach. Oferuje długie i urozmaicone zjazdy z wysokich szczytów i przełęczy, urokliwe partie leśne oraz ładne spacery dolinne na nartach. Sezon narciarski zaczyna się tutaj w listopadzie lub grudniu i trwa aż do końca kwietnia, a nawet do początków maja (w wyższych partiach). Najbardziej dogodną bazą na wyprawy narciarskie jest tutaj schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Można też mieszkać w Zakopanem i dojeżdżać, ale taki wariant jest zdecydowanie mniej atrakcyjny. Możemy też kwaterować w pobliżu, tj. w schronisku PTTK na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej, ale naszym zdaniem idealnym punktem wypadowym jest właśnie schronisko PTTK na Chochołowskiej. Od niego rozpoczynamy też narciarskie wyprawy w rejonie tej urokliwej doliny.

Startujemy spod schroniska ok. 9.20. Jest 3 kwiecień 2012 r. W górach też trzeci, ale stopień zagrożenia lawinowego. Szybko wchodzimy na Grzesia, widoki wspaniałe, jak to w Tatrach. Potem, obchodząc wielkie bloki śnieżne, które stworzył wiatr, osiągamy Rakoń. Z Rakonia, po odpoczynku, zjazd na Zabrat i do urokliwej Doliny Łatanej. Z niej charakterystycznym ramieniem osiągamy Długi Upłaz i zjeżdżamy do Chochołowskiej na mocno spóźniony obiad. Znowu lodowate piwo nalewane przez Lucynę przy barze w schronisku PTTK smakuje wybornie....

 

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.