PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2013 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Góry

Spotkanie z Simone Moro

Niedziela, 8 września 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaGościem specjalnym 9. Spotkań z Filmem Górskim był wybitny włoski wspinacz, alpinista i himalaista Simone Moro. Dokonał on pierwszych zimowych wejść na Sziszapangma wspólnie z Piotrem Morawskim w 2005 roku, na Makalu w 2009 roku z Denisem Urubko i na Gaszerbrum II w 2011 roku z Denisem oraz Corym Richardsem.


Podczas spotkania w zakopiańskim Kinie Sokół, które poprowadził polski himalaista Piotr Pustelnik, Simone Moro opowiadał o początkach swojej przygody z górami, która zaczęła się na poważnie, gdy miał kilkanaście lat, o treningach, zawodach wspinaczkowych i pierwszej wyprawie na Mount Everest.
– Pragnąłem poznać inne, większe góry, niż te, które znajdowały się w okolicy mojego domu. Mój ojciec nie był alpinistą, tylko kolarzem. Nie poszedłem jednak w jego ślady. Całe szczęście rodzice pozwolili mi zakochać się w górach – wspominał Simone Moro. 

Bohater spotkania, który jest także pilotem helikopterów i oficerem wojska włoskiego, dużo mówił o swojej fascynacji lataniem.
- Nie zawsze będę mógł się wspinać na takim poziomie, jak teraz, ale nie ma wieku, w którym trzeba przestać marzyć. A eksploracja to przede wszystkim to, co odkrywamy w nas samych. Lataniem ekscytuję się tak samo jak wspinaniem, a wiem, że tym będę się mógł zajmować znacznie dłużej – wyjaśniał Simone Moro, który zakupił helikopter, by prowadzić akcje ratunkowe na dużych wysokościach w Himalajach. 19 maja 2013 r., wraz z pilotem Maurizio Follinim, przeprowadził pierwsza na świecie taką akcję na wysokości 7800 m.
- Chcę, żeby moje umiejętności były użyteczne także dla innych himalaistów i mieszkańców Nepalu. Muszę także ciągle podejmować ryzyko, bo tylko wtedy możliwy jest rozwój – dodał. 

Simone Moro zaprezentował także film „Exposed to dreams” (2013), w którym przybliża Himalaje i dzieli się swoimi refleksami na temat ich zdobywania. Jest to także opowieść o jego działalności ratowniczej oraz wyraz uznania dla włoskiego alpinisty Mario Curnisa, który pamięta dawne czasy i podziela niemiłe zaskoczenie Simone tłokiem na Mount Evereście, spowodowanym komercyjnymi wyprawami. 

Na koniec Simone Moro wyjawił swoje plany na nalbliższy sezon.
– Chcę kontynuować eksplorację zimą, której nauczyłem się od Polaków. To właśnie oni są moją inspiracją do zimowego wspinania. Chcę to połączyć z współczesnym himalaizmem realizując szybkie, lekkie wyprawy. Szykuję się teraz na Nanga Parbat
– przyznał. 

Natomiast pytany o porażki, powiedział, że wszystko udaje mu się w 65%.
– Słowa porażka używają dziennikarze, jeśli wyprawie nie uda się osiągnąć celu. Ja nie używam tego słowa. Umiem po prostu rezygnować, żeby przesunąć w czasie mój sukces.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.