PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2009 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Promocja książek Tadeusza Jankowskiego...

Środa, 12 sierpnia 2009 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Promocja książek Tadeusza Jankowskiego...12 sierpnia w restauracji „Morskie Oko” w Zakopanem odbyła się uroczysta promocja książek Tadeusza Jankowskiego "Dziewczyny twarde jak stal zbójnickiego noża" i albumu "Pasje Mieczysława Króla Łęgowskiego z Bachledów”, którego współautorem był Tadeusz Jankowski. Gospodarzem spotkania był Andrzej Stoch – sponsor wydania obydwu książek. Na spotkaniu obecnych było ponad 100 osób. Przypomnijmy, że Tadeusz Jankowski to postać ściśle związana z historią polskiego narciarstwa, olimpijczyk (1964), jako zawodnik (biegacz) uczestniczył w Mistrzostwach Świata FIS w 1962 r. w Zakopanem (najlepiej powiodło mu się w biegu na 50 km), mistrz Polski, trener biathlonistek i twórca biathlonu kobiet w naszym kraju. Od kilku lat publikuje książki związane z jego sportowymi przeżyciami, sukcesami i porażkami, ze szczegółami opisujące jego wartościowe życie. Pierwszą jego książką była „A tarcze znikały w mroku" - pozycja zasłużonego trenera polskich biathlonistek poświęcona historii polskiego narciarstwa, a właściwie historii i początkom polskiego biathlonu kobiecego.


A początki te były bardzo trudne i gdyby nie Tadeusz Jankowski to nie wiadomo, czy biathlon kobiecy rozwinąłby się w naszym kraju. To właśnie Tadeusz Jankowski stworzył grupę dziewcząt, które w końcu lat 80-tych zaczęły trenować biathlon w Polsce (konkretnie na Podhalu). Niedawno, bo w zeszłym roku, obchodziliśmy rocznicę 20-lecia kobiecego biathlonu w naszym kraju. "Dziewczyny twarde jak stal zbójnickiego noża" to kolejna książka Jankowskiego, poświęcona uzdolnionym biathlonistkom z Podhala, które startowały z sukcesami na ZIO, MŚ (brązowy medal w Borowcu (1993), a w przyszłości młode pokolenie wychowanek Tadeusza Jankowskiego, jak on sam marzy, być może sięgnie po najcenniejsze sportowe trofeum – medal olimpijski. "Pasje Mieczysława Króla Łęgowskiego" to album poświęcony pasjom " człowieka renesansu" - artysty rzeźbiarza, poety i zapalonego kolekcjonera i dokumentalisty historii narciarstwa na Podhalu, w Polsce i na świecie, który zimą jest obecny na wszystkich zawodach narciarskich w Zakopanem - tak scharakteryzowano bohatera albumu. Mieczysław Król Łęgowski to osoba mająca największy zbiór starych nart (ocalił on ok. 170 par nart), pamiątek, zdjęć i wyników związanych z historią narciarstwa, autor wystaw poświęconych historii sportu narciarskiego. Spotkanie poprowadzili: Danuta Michalik, Wojciech Zawiła, którzy między innymi przedstawili kolejne książki Jankowskiego, recytowali wiersze: trenera alpejek z Zakopanego i poety, Tomasza Gluzińskiego, olimpijki i poetki, Barbary Grocholskiej-Kurkowiak i Jaśka z Gorców – Jana Fudali. Uroczyście zostały wręczone albumy i książki obecnym gościom,a Mieczysław Król-Łęgowski otrzymał specjalną piękną paterę. Mieczysław Król-Łęgowski podziękował wszystkim tym, którzy pomogli mu w chorobie i w wydaniu albumu, a w szczególności Andrzejowi Stochowi. Gościom przygrywała muzyka góralska, a spotkanie to pokazało jak ważne dla zakopiańskiej społeczności są tego typu spotkania, przypominające, że przecież „Zakopane sportem stoi”... Na spotkaniu obecni byli zawodnicy, działacze sportowi, osoby ze środowiska sportowego, a także przyjaciele Mieczysława Króla-Łęgowskiego i Tadeusza Jankowskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.