PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Święto Ulicy Kościeliskiej

Poniedziałek, 14 września 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

Święto Ulicy KościeliskiejW sobotę 12 września odbyło się Święto Ulicy Kościeliskiej, czyli spotkanie z historią, tradycją i zabytkami zakopiańskiej starówki.


Rozpoczęła je msza św. w Starym Kościółku sprawowana w intencji mieszkańców tej najstarszej zakopiańskiej ulicy. Następnie przedstawiciele lokalnych władz oraz Związku Podhalan złożyli kwiaty pod drzewkiem 100-lecia Góralskiego Ruchu Regionalnego oraz pod Drzewem Wolności. Po cmentarzu na Pęksowym Brzysku oprowadzał przewodnik Kazimierz Gąsienica-Byrcyn, zatrzymując się przy grobach zasłużonych mieszkańców ulicy Kościeliskiej, na których zapalono znicze. Zwiedzano także ulicę Kościeliską i znajdujące się tam pracownie twórców ludowych. Z kolei w Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara odbył się konkurs plastyczny dla dzieci, otwarto tam także wystawę najpiękniejszych mebli mieszkańców ulicy Kościeliskiej.
Program tego wyjątkowego dnia na ulicy Kościeliskiej był bardzo bogaty. Od południa mieszkańcy i goście bawili się na festynie zorganizowanym na placu u państwa Janików, mogli się także wykazać w różnych konkursach. Zespół Młode Klimki przygotował konkurs dla dzieci. Odbyła się tradycyjna Przezieracka skrzyni, czyli konkurs na najpiękniej ubraną gaździnę, a także konkurs na najładniejszy sweter góralski, na najsmaczniejsze wypieki i nalewki oraz konkurs śpiewu pasterskiego. Kolejne święto zakopiańskiej starówki już za rok.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.