PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Z Sabałą w Tatry

Poniedziałek, 21 września 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

Z Sabałą w TatryW sobotę spod chałupy Sabały na Starych Krzeptówkach wyruszyła wyprawa w starym stylu. Klimat dawnych XIX-wiecznych wycieczek w Tatry bez programu przywołały stroje z epoki, góralskie opowiastki Sabały, w którego wcielił się Józef Pitoń oraz fragmenty z "Sześciu dni w Tatrach" Tytusa Chałubińskiego.


O Tatrach, Sabale i jego czasach opowiadali też prezes zakopiańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Agata Nowakowska-Wolak, przewodnik tatrzański Marian Matusiak oraz Adam Kitkowski. U celu wędrówki na polanie był czas na poczęstunek, góralski śpiew, pamiątkową fotografię i spotkanie z praprawnukiem Sabały Jędrkiem Stankiem z Chochołowa. Z kolei po powrocie pod regle, na strudzonych wędrowców przy szałasie tuż obok Doliny za Bramką czekało ognisko i myśliwski bigos przygotowany przez Koło Łowieckie im. Sabały w Zakopanem.
Impreza odbyła się w ramach Sabałowego Casu, czyli cyklu wydarzeń upamiętniających 200-lecie urodzin Jana Krzeptowskiego Sabały - słynnego góralskiego muzykanta, gawędziarza i myśliwego, towarzysza górskich wycieczek Tytusa Chałubińskiego i Stanisława Witkiewicza, nazywanego "Homerem Tatr". Organizatorami wyprawy z Sabałą w Tatry było Kolo Łowieckie im. Sabały, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz Rodzina Szczepaniaków-Krupowskich przy wsparciu Urzędu Miasta Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Aniołek mały IAniołek mały IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.