Zakopane
Kultura
Z Sabałą w Tatry
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W sobotę spod chałupy Sabały na Starych Krzeptówkach wyruszyła wyprawa w starym stylu. Klimat dawnych XIX-wiecznych wycieczek w Tatry bez programu przywołały stroje z epoki, góralskie opowiastki Sabały, w którego wcielił się Józef Pitoń oraz fragmenty z "Sześciu dni w Tatrach" Tytusa Chałubińskiego.
O Tatrach, Sabale i jego czasach opowiadali też prezes zakopiańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Agata Nowakowska-Wolak, przewodnik tatrzański Marian Matusiak oraz Adam Kitkowski. U celu wędrówki na polanie był czas na poczęstunek, góralski śpiew, pamiątkową fotografię i spotkanie z praprawnukiem Sabały Jędrkiem Stankiem z Chochołowa. Z kolei po powrocie pod regle, na strudzonych wędrowców przy szałasie tuż obok Doliny za Bramką czekało ognisko i myśliwski bigos przygotowany przez Koło Łowieckie im. Sabały w Zakopanem.
Impreza odbyła się w ramach Sabałowego Casu, czyli cyklu wydarzeń upamiętniających 200-lecie urodzin Jana Krzeptowskiego Sabały - słynnego góralskiego muzykanta, gawędziarza i myśliwego, towarzysza górskich wycieczek Tytusa Chałubińskiego i Stanisława Witkiewicza, nazywanego "Homerem Tatr". Organizatorami wyprawy z Sabałą w Tatry było Kolo Łowieckie im. Sabały, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz Rodzina Szczepaniaków-Krupowskich przy wsparciu Urzędu Miasta Zakopane.
- Sakiewka II
Sakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
40 zł - Falkon szklany II
Falkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
170 zł - Ludowe etui na tablet VI
Ludowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł