PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Oksana Zabużko w Teatrze Witkacego

Piątek, 25 września 2009 r.
Autor: Bożena Gąsienica „Dziennik Polski”

fot. Bożena Gąsienica"Schronisko Pisarzy u Witkacego" gościło znakomitą ukraińską pisarkę Oksanę Zabużko, która podczas spotkania z zakopiańską publicznością czytała fragmenty swojej najnowszej książki „Muzeum porzuconych sekretów”.


Literacki wieczór przygotowało krakowskie Stowarzyszenie Willa Decjusza i Teatr Witkacego.
Spotkanie w Teatrze Witkacego poprowadziła Katarzyna Kotyńska, tłumaczka literatury ukraińskiej, w tym najbardziej znanej książki Oksany Zabużko, przetłumaczonej na kilkanaście języków pt. „Terenowe badania nad ukraińskim seksem”. Pisarka podczas wieczoru wyznała, że zawsze bardzo lubiła Witkacego. Kiedyś, w trudnych dla niej chwilach, ogromnie jej pomógł. Było to wtedy, gdy krytycy literatury na Ukrainie uznali za skandal wydanie jej książki „Terenowe badania nad ukraińskim seksem”. Przeczytała wówczas przedmowę do „Nienasycenia” Witkacego i - jak twierdzi – zrozumiała: „ U niektórych krytyków, już same moje nazwisko wywołuje agresję, a chodzi im przecież o to, żebym przestała pisać”.
Oksana Zabużko mieszka w Kijowie. Jest doktorem filozofii Uniwersytetu Kijowskiego. Wykładała filologię ukraińską m.in. na uniwersytetach w USA. Cztery lata temu, jej „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” zostały wystawione na scenie warszawskiego Teatru „Polonia” Krystyny Jandy w monodramie autorstwa i reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, w którym zagrała Katarzyna Figura. W Polsce pisarka przebywa na Stypendium Stowarzyszenia Willi Decjusza. Zakopane odwiedziła po raz pierwszy, a spotkanie pisarki z publicznością Teatru Witkacego przypadło w dniu jej urodzin. Podczas wieczoru nie zabrakło więc tradycyjnego "Sto lat".

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.