PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wystawa „Ponad przestrzeniami. Ludzie TOPR w stulecie”

Środa, 14 października 2009 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

fot. Wojciech Szatkowski9 października br. w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego przy ul. Krupówki o godz. 17.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Ponad przestrzeniami - ludzie TOPR w stulecie", związanej z jubileuszem powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i wystawy towarzyszącej "Dhaulagiri - w cieniu Białej Góry", na której prezentowane są fotografie Bartka Solika z tegorocznej wyprawy ratowników TOPR na ten wybitny himalajski szczyt. W serwisie Watra prezentujemy obszerny foto-reportaż z wernisażu.


Motor Harley-Davidson – na podobnym (z przyczepką, zwaną „koszem”) jeździł z fantazją kierownik TOPR w latach 1914 – 1939 Józef Oppenheim, narty zastępcy Naczelnika, przewodnika I klasy Klemensa Bachledy, zdjęcia pierwszego Naczelnika TOPR, człowieka wielu pasji – Mariusza Zaruskiego, obraz Kuby Brzosko, fotografie górskie (i nie tylko) Edwarda Lichoty i Marcina Józefowicza – to tylko niektóre eksponaty, które można zobaczyć na tej ciekawej ekspozycji. Jest ich znacznie więcej. Wszystkie starannie zaaranżowane i dobrane pokazują jacy są toprowcy... Wernisaż był okazją do spotkania dla ratowników Pogotowia, które w tym roku dokładnie 29 października będzie świętować 100-lecie powstania. Na otwarcie przyszli także ich sympatycy, przyjaciele, ludzie gór, przewodnicy tatrzańscy, a także przedstawiciele władz naszego miasta. Celem wystawy było pokazanie ludzi TOPR, ale bardziej od „ludzkiej” strony: jacy są? jakie mieli/mają zainteresowania? jakie kierują nimi emocje i pasje? Są bowiem, jak napisano w katalogu do wystawy, wśród nich rolnicy, nauczyciele, lekarze, piloci, księża, pracownicy fizyczni i umysłowi, wybitni sportowcy, a nawet olimpijczycy. Ta wystawa pokazuje przede wszystkim poza ratownicze pasje ratowników tatrzańskich. W wernisażu wzięło udział ok. 80 osób. - Chcieliśmy pokazać tu pewne odstępstwo od normy utartej w społeczeństwie. Ratownik ma być dzielny, mężny i odważny, idący na ratunek bez względu na stan pogody i porę dnia. A my chcemy pokazać tych ludzi od strony ich pasji. Ukazać ich delikatność, która jest w jakimś sensie w sprzeczności z trudami i niebezpieczeństwami, jakie czyhają w Tatrach - mówił podczas wernisażu Józef Janczy, prezes TOPR. Główną organizatorką wystawy jest Anna Zadziorko i prof. Adam Brincken. Wystawie towarzyszy katalog w którym opublikowano teksty: Michała Jagiełly, Józefa Janczego, Adama Krawczyka, Wojciecha Szatkowskiego i Anny Zadziorko. Na ekspozycji wykorzystano eksponaty pochodzące od następujących muzeów i instytucji: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz ze zbiorów prywatnych. Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia tej ciekawej ekspozycji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.