PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Pamiątki po Janie Krzeptowskim Sabale

Sobota, 24 października 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Sabałówce na Starych Krzeptówkach odbyło się ostatnie spotkanie Sabałowego Casu. W tym roku cykl imprez pod tą nazwą upamiętniający 200. rocznicę urodzin legendarnego muzykanta, gawędziarza i myśliwego Jana Krzeptowskiego Sabały został zorganizowany przez Urząd Miasta Zakopane, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz Iwonę i Romualda Szczepaniak - Krupowskich, a patronatem medialnym objął go Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.


Posiady w Sabałówce z góralską muzyką i poczęstunkiem poświęcone były pamiątkom po Janie Krzeptowskim Sabale zgromadzonym w zbiorach etnograficznych Muzeum Tatrzańskiego. Prezentację multimedialną na ten temat przygotowała Anna Kozak, a w zastępstwie przedstawiła ją prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Agata Nowakowska-Wolak z pomocą Wojciecha Szatkowskiego. Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił Krzysztof Trebunia-Tutka z uczniami Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka".
W dziale etnograficznym Muzeum Tatrzańskiego znajduje się 16 eksponatów będących pamiątkami po Sabale, nie licząc dokumentów, fotografii i rysunków znajdujących się w archiwach. My skupimy się dziś na pamiątkach rzeczywistych i namacalnych, które mówią nam bardzo dużo o Sabale. Wszystkie były jego własnością, a niektóre zostały nawet przez Sabałę wykonane. Kilka z tych przedmiotów ma charakter niepowtarzalny i nie mający w zbiorach sobie równych - wyjaśniała Agata Nowakowska-Wolak. Wśród zaprezentowanych przedmiotów znalazła się cucha, mosiężna spinka, karple - czyli przyrząd ułatwiający chodzenie po śniegu, nóż zbójnicki, woreczek na śrut, pistolet, dzwonek owczy, manierka, torba myśliwska z przypiętą odznaką przewodnicką oraz złóbcoki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.