PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Podwójny wernisaż: "Wobec Wyspiańskiego" i "Jan Gąsienica Szostak – Malarstwo"

Sobota, 9 stycznia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem od piątku można oglądać dwie interesujące wystawy. "Wobec Wyspiańskiego" to projekt artystów krakowskiej ASP będący próbą twórczego zmierzenia się z dziedzictwem tego niepowtarzalnego artysty. Natomiast druga wystawa prezentuje fragment dorobku Jana Gąsienicy Szostaka, zakopiańskiego artysty zmarłego w 1943 r.


Pomysłodawcą i autorem wystawy "Wobec Wyspiańskiego" jest prof. Adam Brincken, który zaprosił do współpracy artystów różniących się zarówno pokoleniowo jak i sposobem wypowiedzi artystycznej. Tym, co ich połączyło, była twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Podobna wystawa, choć zrobiona z większym rozmachem, miała miejsce siedem lat temu w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycja, na którą prace przygotowało aż trzydziestu artystów, była wówczas częścią Festiwalu Kraków 2000 - Europejskie Miasto Kultury. Obecna wystawa kontunuuje ideę artystycznego spotkania z Wyspiańskim i odpowiedzi na jego dzieła. Wzieło w niej udział 17 artystów, którzy swoje dokonania zaprezentowali po raz pierwszy w 2007 r. w krakowskiej Galerii Malarstwa ASP z okazji setnej rocznicy śmierci Wyspiańskiego. Dziś ta interesująca wystawa dotarła do Zakopanego.
W wystawie wzieli udział nastepujący artyści: Zbigniew Bajka, Andrzej Bednarczyk, Grzegorz Bednarski, Adam Brincken, Joanna Kaiser, Łukasz Konieczko, Piotr Korzeniowski, Leszek Misiak, Jan Pmuła, Stanisław Rodziński, Mirosław Sikorski, Edyta Sobieraj, Zbigniew Sprych, Stanisław Tabisz, Dariusz Vasina, Jacek Waltoś i Adam Wsiołkowski.

Druga wystawa prezentuje malarstwo Jana Gąsienicy Szostaka. Ten żyjący w pierwszej połowie XX wieku artysta (1895-1943) pozostawił wiele wspaniałych obrazów, które znajdują się w zakopiańskich kolekcjach malarskich. Te prezentowane na wystawie udostępnione zostały przez Fundację „Miłosierdzie” im. św. Ojca Pio z Zakopanego oraz osoby prywatne.
Jan Gąsienica Szostak ukończył Szkołę Przemysły Drzewnego. Studiował w Krakowie i Paryżu. Był członkiem stowarzyszenia „Sztuka Podhalańska” i współzałożycielem Związku Artystów Polskich w Zakopanem. Od 1921 malował na szkle sceny religijne i zbójnickie. Znaczna część jego malarstwa to też obrazy olejne i akwarele utrzymane w typowej dla polskich kolorystów konwencji. Był znakomitym obserwatorem wrażliwym na kolor i mistrzowsko oddającym ruch. W sposób naturalny łączył ludową tradycję z profesjonalizmem.

Obie wystawy czynne będą do 31 stycznia.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.