PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Międzynarodowy Festiwal Twórczości Dziecięcej – 7 stycznia 2010 roku

Poniedziałek, 11 stycznia 2010 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Jerzy TawłowiczCiekawe wydarzenie miało miejsce we czwartek, 7 stycznia 2010 roku w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej. W świąteczny dzień (Boże Narodzenie dla prawosławia) spotkały się dzieci z Rosji i Polski, by przedstawić swoje artystyczne dokonania.


Młodzi artyści, a było prawie 200 osób, przyjechali z Sankt Petersburga, Smoleńska, Ulianowska, Moskwy, Machaczkały (Dagestan). Stronę polską reprezentowały dzieci i młodzież z Zakopanego - MCKiS „Jutrzenka”, Świetlica środowiskowa „Promyczkowo”, Zespół regionalny „Młode Klimki”.
Festiwal otworzył vice -burmistrz Zakopanego Jan Gąsienica–Walczak, w obecności Pani naczelnik wydziału kultury Joanny Staszak i organizatorów – Ludmiły Pritulczik (Sankt Petersburg), Adama Kitkowskiego (Zakopane). Tegorocznym tematem spotkania była „Zimowa bajka w Tatrach”. Młodzi artyści prezentowali swoje dokonania w kilku kategoriach, tj. taniec (osobno taniec regionalny), śpiew solowy i zespołowy, gra na instrumentach, plastyka – akwarela, malarstwo na szkle, fotografia, wyroby z drewna, recytacja. Jury w skladzie: Grigorij Sołowiew (przewodniczący), Krzysztof Trebunia-Tutka, Marek Król-Józaga, Adam Kitkowski, Joanna Staszak oceniało prace również z podziałem na kategorie wiekowe. Festiwal prowadziła Tatiana Pritulczik.
Największy aplauz międzynarodowej widowni (wykonawców oklaskiwali turyści z Rosji, Ukrainy, Polski, a nawet Węgier i Anglii oraz zakopiańczycy) wzbudził występ dziewczęcego kwartetu tanecznego z Dagestanu, popisy na skrzypcach (Zakopane) i pianinie (Ulianowsk, Smoleńsk) oraz prace malarskie wykonane przez dziewczęta z Ulianowska.
Wypowiedzi jury:
Joanna Staszak – Uważam, że to dobry pomysł, który należy kontynuować, szczególnie podziwiałam prace malarskie i grę na instrumentach. To może być ciekawe uzupełnienie festiwalu dla dorosłych, który jest co roku w Zakopanem w sierpniu.
Krzysztof Trebunia-Tutka – Ciekawe spotkanie młodych ludzi na polu artystycznym. Nie tylko ważne są nagrody, ale wzajemne inspiracje, porównanie kultur i tradycji. Jestem mile zaskoczony wysokim poziomem muzycznym wielu wykonawców.
Marek Król – Zafascynował mnie potencjał twórczy, jakim dysponuje młoda Rosja. Wystarczy popatrzeć na prace malarskie, czy wyroby z drewna. W przyszłym roku chcemy bardziej włączyć się w ten festiwal, myślę tu o Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara.
Wypowiedzi organizatorów:
Ludmiła Pritulczik – Myślę, że pomysł takiego festiwalu sprawdził się. Byliśmy z naszymi dziećmi już w Paryżu i Pradze. Zakopane to super miejsce, a do tego łatwość w kontaktach, też językowych i piękna zima w górskim kurorcie. A do tego dużo „naszych” turystów przyjeżdża w tym czasie do Zakopanego. Wszyscy chcą przyjechać za rok na dłużej. Niestety niektóre zespoły nie zdążyły załatwić spraw wizowych i nie przyjechały w Tatry. Szkoda, że polskie konsulaty w Rosji już nie pracowały 23 grudnia i to do 3 stycznia!
Adam Kitkowski – Cieszę się, że w tak krótkim czasie „wystrzelił" kolejny festiwal w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej (w 2009 roku były dwa, Kultury Chrześcijańskiej i Muzyka na Szczytach). Zaproponowałem rozszerzenie festiwalu na inne narody. Już wstępnie rozmawiałem z przedstawicielką Ukrainy, która oglądała występy i przywiozła kilka własnych pomysłów na współpracę z Zakopanem.
Organizatorzy na przyszły rok zamierzają zaprosić do uczestnictwa w artystycznym przeglądzie młodych talentów przedstawicieli czterech narodów – Rosji, Słowacji, Ukrainy i Polski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.