PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

30 lat od śmierci Antoniego Rząsy

Czwartek, 21 stycznia 2010 r.
Autor: Magda i Marcin Rząsowie

30 lat od śmierci Antoniego Rząsy26 stycznia mija 30 lat od śmierci Antoniego Rząsy. Postanowiliśmy uczcić tę rocznicę. Serdecznie zapraszamy: w poniedziałek 25 stycznia o godzinie 18.00 do Galerii Antoniego Rząsy przy ul. Bogdańskiego 16a w Zakopanem na wernisaż wystawy Antoni Rząsa.Rzeźby Niedokończone, a potem na kameralny spektakl muzyczny w wykonaniu Joanny Słowińskiej - Bal u Pana Boga. Artystka jest szczególnie związana z twórczością Antoniego Rząsy. Koncert ten jest efektem wieloletniego "dialogu" śpiewu Joanny z rzeźbami Rząsy.


We wtorek, 26 stycznia o godzinie 10.00 zapraszamy do wspólnej modlitwy za dusze Antoniego i Haliny Rząsów - Msza święta w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej o godzinie 12.00 w Urzędzie Miasta Zakopane, przy ul. Kościuszki wykład poświęcony Antoniemu Rząsie wygłosi Dorota Brajerska - Omieczyńska, historyczka sztuki, absolwentka KUL, wybitna znawczyni życia i twórczości Antoniego Rząsy.
po prelekcji projekcja filmów: "Portret Antoniego Rząsy" Grzegorza Dubowskiego (1973r.) oraz "Boży Drwal" Krzysztofa Kokoryna (1995r.)

Współorganizatorem obchodów jest Urząd Miasta Zakopane - dziękujemy!

Rok Antoniego Rząsy to cykl wydarzeń mający na celu zwrócenie uwagi na dorobek artystyczny jednego z najoryginalniejszych i najważniejszych twórców polskich XX wieku oraz ukazanie jego twórczości w bogatym kontekście sztuki polskiej i światowej. Mimo znakomitego i wysoko cenionego dorobku artystycznego, twórczość Antoniego Rząsy wciąż jest zbyt mało znana. Rok Antoniego Rząsy odbywający się w roku 30. rocznicę śmierci artysty wydaje się odpowiednią okazją, by przybliżyć postać Antoniego Rząsy szerszemu gronu odbiorców.

Wystawy rzeźb Antoniego Rząsy we Włoszech
W 1962 roku Antoni Rząsa spędził trzy miesiące we Włoszech. Była to podróż, która wywarła bardzo duży wpływ na jego późniejszą twórczość. Organizując, przy współpracy Instytutu Polskiego w Rzymie, cykl wystaw, pragniemy pokazać inspiracje włoskie w pracach Antoniego Rząsy. Rzeźby zostaną wyeksponowane w zabytkowych budowlach, w bezpośrednim sąsiedztwie dzieł, które zainspirowały artystę. Projekt inauguruje wystawa w rzymskim kościele San Stefano Rotondo w marcu 2010. Kolejnym etapem podróży rzeźb Antoniego Rząsy po Włoszech będzie Katania na Sycylii, Bolonia i Werona.

Wystawa rzeźb Antoniego Rząsy w Tyńcu
Ekspozycja ta pomyślana jest jako zamknięcie cyklu wystaw włoskich. Pokaz rzeźb Antoniego Rząsy w krużgankach klasztoru tynieckiego połączony będzie z prezentacją multimedialną dokumentacji podróży rzeźb po Włoszech.

Publikacja korespondencji / pism / Antoniego Rząsy
Od 2002 Fundacja Rząsy jest w posiadaniu korespondencji Antoniego Rząsy z jego bratem Józefem, obejmującej okres od 1954 do 1980 roku. W 2003 ukazał się mały wybór tych listów. W ramach Roku Rząsy planujemy pełniejszą publikację listów do brata, wzbogaconą o korespondencję i innymi osobami oraz o notatki artysty.

Film o twórczości Antoniego Rząsy
Lektura korespondencji z bratem oraz pomysł pokazania rzeźb we Włoszech stał się inspiracją dla Krzysztofa Kokoryna, który zamierza zrealizować film poświęcony Antoniemu Rząsie. Pierwszy film Krzysztofa Kokoryna o tym twórcy zdobył nagrodę publiczności na zakopiańskim Festiwalu Filmów o Sztuce w 1995 roku. Przygotowywany materiał, bazujący na tekstach Antoniego Rząsy, został pomyślany jako rozwinięcie poprzedniego filmu, w którym o artyście wypowiadali się jego przyjaciele i uczniowie.

Wystawy
Zamierzmy zorganizować trzy wystawy. Pragniemy pokazać mało znany, a wyjątkowo interesujący dorobek fotograficzny żony Antoniego Rząsy, Haliny Rząsowej, oraz zaprezentować prace Barbary Zbrożyny i Józefa Nowaka. Podstawowym założeniem projektu jest prezentacja artystów z różnych pokoleń o odmiennym doświadczeniu spotkania z twórczością Antoniego Rząsy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.