PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

"Martwe i żywe". Malarstwo Anny Wojak w Galerii Wł. Hasiora

Poniedziałek, 1 lutego 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka29 stycznia w Galerii Wł. Hasiora odbył sie wernisaż wystawy Anny Tarnowskiej-Wojak zatytułowanej "Martwe i żywe". Wystawa ta otwiera cykl spotkań ze sztuką współczesną w Muzeum Tatrzańskim w roku 2010.


Anna Tarnowska-Wojak jest absolwentką zakopiańskiego Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara, od kilkunastu lat wspólnie z Jagą Pozdiejew-Kozak prowadzi w Zakopanem Galerię Sztuki Yam. Na wystawie malarka zaprezentowała dwa klasyczne tematy: martwą naturę i portret.
Jest to premiera w Zakopanem, ale nie w Muzeum Tarzańskim. W 1990 roku w naszym oddziale w Łopusznej Anna Wojak wystawiała już swoje obrazy razem z Ewą Berbeką i Marią Hajdukieicz. Ostatnio przez trzy lata namawiałam artystkę, żeby pokazała swoje prace w Galerii Wł. Hasiora. Pierwsza indywidualna wystawa Ani odbyła się co prawda w ubiegłym roku w Brodnicy. Ciszę się jednak, że dzisiaj to się udało również tutaj i że Ania zaszczyciła nas swoimim obrazami i odkryła przed nami swoje malarstwo - mówiła podczas wernisażu Teresa Jabłońska- dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
Ania tworząc dla siebie i dla najbliższych, od czasu do czasu uchylała rąbka tajemnicy, zapraszajac nielicznych do obejrzenia nowego obrazu. Próbowliśmy te jej opory złamać i miejmy nadzieje, że wkrótce jej prace pojawią się także w innych miejscach - mówił o malarce Jerzy Jędrysiak.
Anna Wojak dziękowała za propozycję wystawy, wspominała też szkołę i swoich nauczycieli, którym bardzo wiele zawdzięcza - Antoniego Rząsę i Władysława Hasiora oraz obecnego na wernisażu Arkadiusza Walocha.
Różne są okresy w życiu człowieka - smutne i wesołe, i to widać w moich obrazach. Dobrze, że można czasem uciec w malarstwo i pokazać te wszystkie uczucia - powiedziała o swojej twórczości artystka.

Wystawa w galerii Wł. Hasiora będzie czynna do 14 marca 2010 r.


Obrazy Anny Tarnowskiej-Wojak tworzone w zaciszu pracowni przez wiele lat nie miały zbyt licznych okazji, aby nacieszyć swoim urokiem szersze grono wielbicieli sztuki.
Inspiracją dla artystki jest otaczający ją świat natury, codzienność obcowania w zaciszu domowym z rodziną, zwierzętami. Jednak przede wszystkim najważniejszy dla niej jest człowiek – ten bliski i daleki. Świat przyrody dostarcza nam niezliczonej ilości wzorów, układów kompozycji, a artystka potrafi patrzeć. Jej proste kompozycyjnie bukiety kwiatów urzekają nas swoją naturalnością.
Drugim wątkiem w jej twórczości są baśniowe „martwe” natury. Prostota kompozycji i poszukiwania w dziedzinie kolorystyki są dominującymi wartościami w jej obrazach, uruchomiającymi emocje w odbiorze jej dzieł. A do tego portrety- tajemnicze, trochę melancholijne, księżycowe, oddające nie tylko podobieństwo portretowanego, ale przede wszystkim jego osobowość i wewnętrzne uduchowienie. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż Anna Wojak jak mało kto potrafi patrzeć, słuchać i „pochylić” się nad drugim człowiekiem, gdyż dla prawdziwego artysty tworzenie nie jest tylko darem bożym ale przede wszystkim pasją, bez której artysta nie może istnieć.

Jerzy Jędrysiak

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.