PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Sabałowa sława, czyli spotkanie z Wiesławem A. Wójcikiem, autorem ksiązki o Homerze Tatr

Poniedziałek, 22 lutego 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba odbyło się spotkanie z Wiesławem Aleksandrem Wójcikiem, autorem książki "Sabała". Książka ukazała się nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jej autor jest dyrektorem Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK, redaktorem naczelnym rocznika „Wierchy” i wybitnym znawcą tematyki tatrzańskiej. Materiały do książki o Sabale Wiesław Wójcik zbierał przez wiele lat. Podczas promocji opowiadał o Sabale i dziejach jego recepcji społecznej.


Promocja tej książki to wydarzenie oczekiwane od lat. Bardzo się wszyscy cieszymy. Jestem także ogromnie wdzięczna, że promocja odbywa się właśnie w Kolibie, w domu który jest symbolem góralszczyzny i który uwiecznił Sabałę rzeźbą na szczycie ganku, zaprojektowaną przez Witkiewicza, a wykonaną wiele lat później przez górala Michała Gąsienicę Szostaka. W tym domu obecny jest duch Sabały i jest tu idealny klimat, by mówić o nim jako jednej z legendarnych postaci Zakopanego – mówiła podczas promocji dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska.
Cieszę się, że mieliśmy możność wydania książki dotyczącej tak wspaniałej osoby i tematu związanego z kulturą tatrzańska, jak również przyrodą. Ja zawsze przypominam, że celem TPN jest nie tylko ochrona dziedzictwa przyrodniczego, ale również kulturowego. Książka o Sabale to jest akurat przykład, że w serii tatrzańskiej są pozycje nie tylko stricte przyrodnicze. Jest to również piękne uzupełnienie działalności Muzeum Tatrzańskiego, z którym zresztą bardzo dobrze współpracujemy – mówił dyrektor TPN Paweł Skawiński.
Sabała, jak go określił prof. Kolbuszewski, to Homer, Ezop i Milton w jednej osobie, inspirator pisarzy i muzyków, artysta funkcjonujący na zasadzie profety i instytucji symbolizującej całą kulturę góralską, ucieleśniający również sens związku panów i górali. I tu jest zawarte wszystko, co o Sabale można powiedzieć. Sabała bez wątpienia jest najwybitniejszym i najsławniejszym polskim góralem, potwierdza to bardzo bogate piśmiennictwo. Po raz pierwszy nazwisko Jana Krzeptowskiego zaistniało w 1859 r. na łamach krakowskiego „Czasu” w notatce o polowaniu Homolacsów w Tatrach. Podczas tego polowania Sabała ubił niedźwiedzia – autor książki Wiesław Aleksander Wójcik opowiadał, jak rozwijała się sabałowa sława.
Książka „Sabała” jest obszernym monograficznym dziełem ukazującym Sabałę w wielu aspektach jego działalności oraz późniejszej społecznej recepcji. Słowem wstępnym książkę opatrzył prof. Jacek Kolbuszewski. Publikacja zawiera także kalendarium życia Sabały oraz bibliografię.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w Zakopanem obchodzono 200-lecie urodzin Jana Krzeptowskiego Sabały.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.