PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Trwają 25 urodziny Teatru Witkacego

Piątek, 26 lutego 2010 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Anna Karpiel-SembereckaCztery dni świętuje swoje 25. urodziny zakopiański Teatr im. St. I. Witkiewicza. Większośc zdarzeń artystycznych między 24 a 27 lutego odbywać się będzie w siedzibie teatru na Chramcówkach, ale nie wyłącznie. Przestrzeń artystyczna "pojawi się" także w Miejskiej Galerii Sztuki przy Krupókach (wystawa "Jedność w wielości", projekcje filmów), a także w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej (spektakle teatralne).


Motem jubileuszu, a jednocześnie 125. rocznicy urodzin Witkacego są słowa samego patrona teatru:
Poza Rzeczy-wistością
Nie szukaj już niczego
Bo Wistość tych Rzeczy
Jest nie z świata tego.
W słowa dramaturga, filozofa, malarza, jakim był S. I. Witkiewicz, pięknie wpisali się artyści środowego wieczoru. Najpierw w ZCE im. H.Modrzejewskiej wystąpił zespół LA LOBA - Scena Tańca Współczesnego z Krakowa. Była to "taneczna opowieść" o młodej mieszkance Ziemi, którą "targają" namiętności, stany ducha i ciała, wspomnienia - rzeczy dotykające każdego z nas. Natomiast na Scenie Witkacego poetyckim słowem "opowiedziała" o swojej wystawie Teresa Iwanejko- Tarczyńska. Artystka uprawiająca rożne gatunki sztuki, zaprzyjaźniona z teatrem od wielu lat, zaprezentowała swój zbiór malarski zatytułowany "Na Krawędzi". Wystawa czynna będzie cały marzec.
Kolejną niespodzianką był występ Łucji Czarneckiej, która przepięknym operowym głosem wprowadziła "Wiedeński" nastrój do tatrzańskiego miasteczka. I późną nocą prawdziwie "artystyczny deser". Przyjaciel Teatru, który od wielu lat prowadzi Scenę Plastyczną KUL - Leszek Mądzik, przygotował impresję (obraz, muzyka, ruch sceniczny) pt."Odchodzi". Jak zwykle reżyser zastosował zjawisko synestezji (łączenia sztuk, prekursorem w Polsce był S. Wyspiański) i osiągnął swój cel - wprowadzić widza w stan "przyjemnej" refleksji, a jednocześnie odrealnić Rzeczy-Wistość. Mają te spektakle (choćby Wrota, Bruzda, prezentowane również w Zakopanem) moc metafizyczną. Niestety, na prośbę reżysera, widowiska Sceny Plastycznej KUL nie są filmowane. Trzeba je obejrzeć "na żywo". Może i lepiej dla prawdziwości TEATRU.
I tak zakończył się dzień pierwszy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.