PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Urodziny Siostry Heleny Warszawskiej

Sobota, 24 kwietnia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka23 kwietnia w zakopiańskiej Restauracji „U Wnuka” odbyły się huczne urodziny Siostry Heleny Warszawskiej. Jubilatka przejechała ulicami miasta paradną dorożką, a „U Wnuka” czekały na nią liczne niespodzianki. Pierwsza z nich to wystawa zdjęć przygotowana przez Mieczysława Króla-Łęgowskiego, poświęcona właśnie jubilatce.


Były oczywiście życzenia, kwiaty i prezenty od władz Zakopanego i licznie przybyłych gości, wśród których znalazła się także delegacja z Hiszpanii. Specjalnie na urodzinowe spotkanie przybyli zaprzyjaźnieni z Siostrą Warszawską Francisco Gil Ortega - prezydent hiszpańskiego, królewskiego miasta Ciudad Real oraz Rafael Romero Cardenas związany jako juror z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Siostra otrzymała także liczne listy i telegramy z życzeniami od przyjaciół z Polski, Stanów Zjednoczonych, a nawet z Bułgarii.
Specjalny występ dla jubilatki przygotował zespół Regle z Poronina, a cukiernia Samanta wspaniały tort. Nie zabrakło również góralskiej muzyki.
Wiek Siostry Heleny Warszawskiej pozostaje tajemnicą, dlatego przyjęto symbolicznie, że są to 25-te urodziny.
Moi kochani! Jestem bardzo wzruszona tym przyjęciem, tą niespodzianką. Dziękuję gorąco organizatorom i kochanym gościom z Ciudad Redl i wszystkim przyjaciołom, którzy przyszli tu dzisiaj. Jestem wzruszona dobrocią i uczynnością, serdecznością, jaką mnie darzycie. Moje serce jest pełne wdzięczności. Jesteście dla mnie rodziną, bo czuję się z wami jak w rodzinie – Helena Warszawska długo dziękowała wszystkim przybyłym.
Siostra Helena Warszawska jest pielęgniarką znaną wszystkim w Zakopanem i nie tylko. Od wielu lat towarzyszy odbywającym się pod Tatrami imprezom sportowym, a także Festiwalowi Folkloru.


Helena Warszawska „Królowa Zakopanego"

Helena Warszawska jest sportową legendą Zakopanego i „Królową" naszego miasta. Osobą powszechnie szanowaną i lubianą, związaną ze sportem i „białym szaleństwem" od wielu lat, można powiedzieć, że od zawsze. Dyrektor zawodów cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich Walter Hofer zawsze przywozi do Zakopanego najlepsze czekoladki specjalnie dla Niej. Hofer przecież wie, że „Królowa" lubi tylko to, co najlepszej marki... Helena Warszawska jest na każdych zawodach sportowych w Zakopanem. Zawsze elegancko ubrana, na wybiegu Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza, czeka cierpliwie na zawodników i skoczkom rozdaje czekoladki. Ten widok stał się niemal wizytówką zakopiańskiego Pucharu Świata. Życiowe pasje? Ma je, a jakże: to wieloletnia praca w charakterze pielęgniarki w zakopiańskim COS-ie i właśnie sport. Tym wartościom podporządkowała cała swoje wartościowe życie.

Zdobyła wykształcenie średnie zawodowe z tytułem pielęgniarki dyplomowanej, a staż odbyła w klinice Akademii Medycznej w Warszawie (u prof. A. Grucy) w zakresie rehabilitacji i fizykoterapii. Zdobyła uprawnienia pielęgniarki dyplomowanej. Następnie rozpoczęła pracę w gabinecie medycznym dla sportowców w Hotelu „Imperiał" (1950-52), oraz jako pielęgniarka w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem i jako pielęgniarka dyplomowana i przełożona Wojewódzkiej Przychodni Sportowo-Lekarskiej przy centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem (lata 1963-1998). Uczestniczka (jako opieka medyczna) wielu imprez i zawodów sportowych w kraju i za granicą (np. Igrzyska Olimpijskie w Rzymie 1960). Od wielu lat współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Honorowa obywatelka miasta Ciudad Real w Hiszpanii (2001).

Wielokrotnie odznaczana za swoją działalność: Orderem Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, złotym medalem „Zasłużony działacz kultury fizycznej", złotą odznaką „Za zasługi dla Zakopanego", złotą odznaką „Za zasługi dla województwa nowosądeckiego", złotą odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”, złotym medalem „Gazety Krakowskiej", złotym medalem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, złotą odznaką Polskiego Związku Narciarskiego i wieloma innymi. (...)

Siostra Helena Warszawska jest otwarta na innych ludzi, obdarza wszystkich szczerym uśmiechem, dobrym słowem i gorącym sercem... A to przecież tak wiele znaczy...

Wojciech Szatkowski - Muzeum Tatrzańskie
(tekst towarzyszący wystawie fotografii)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.