PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wiosna Jazzowa Zakopane 2010: Nigel Kennedy znów pod Tatrami

Środa, 12 maja 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaJuż w najbliższy piątek rozpocznie się druga odsłona festiwalu Wiosna Jazzowa Zakopane 2010. Brytyjski geniusz skrzypiec Nigel Kennedy wystąpi z udziałem swoich wybitnych polskich przyjaciół pod hasłem „A Unique Polish Musical Perspective”. Wśród zaplanowanych na trzy festiwalowe dni koncertów, z których każdy będzie muzycznym wydarzeniem, szczególnie interesująco zapowiada się projekt Nigel Kennedy`s Chopin Super Group.


- Jest wiele koncertów z repertuarem chopinowskim, które są w zasadzie reprodukcją tego, co było zrobione już wcześniej. Jest ich mnóstwo w tym roku, tylko dlatego, że jest to rocznica urodzin Chopina. A przecież w dniu urodzin on niczego nie stworzył... A ja w projekcie, który tu wkrótce zaprezentujemy, chciałem zebrać świetnych polskich muzyków i właśnie stworzyć coś nowego i wybiec z Chopinem w przyszłość. W tym projekcie nie będzie ostentacyjnych interpretacji Chopina  – wyjaśniał podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Nigel Kennedy.

Koncert, pod przewodnictwem Nigela Kennedy, zaprezentuje oryginalne spojrzenie na twórczość Chopina, przeplatając klasyczne interpretacje jego muzyki ze współczesnymi. Wieczór otworzy utwór Chopina wykonany przez wiodącego polskiego pianistę i wspaniałego interpretatora muzyki Chopinowskiej, Janusza Olejniczaka. Następnie Kennedy oraz zaproszeni przez niego goście specjalni przedstawią współczesną autorską interpretację tego samego utworu. W projekcie wezmą udział między innymi Anna Maria Jopek, Robert Majewski oraz lider zespołu Zakopower, Sebastian Karpiel-Bułecka.

- Sebastian Karpiel Bułecka i Anna Maria Jopek to dwoje wokalistów biorących udział w projekcie i mogących zaoferować coś zupełnie innego, nowego. Sebastian sięga do korzeni muzyki, a Anna Maria Jopek odkrawa w Chopinie ciekawą głębie psychologiczną – dodał Nigel Kennedy.

Kolejne wielkie wydarzenie będzie miało miejsce w niedzielę. To koncert NIGEL KENNEDY QUINTET: SHHH! w wykonaniu zespołu utworzonego przez Nigela Kennedy, w skład którego obok światowej sławy skrzypka wchodzą czołowi polscy muzycy jazzowi: Piotr Wyleżoł, Tomasz Grzegorski, Adam Kowalewski i Krzysztof Dziedzic. Obok kwintetu w tym wyjątkowym koncercie wystąpią także muzycy z utworzonej pod Dyrekcją Artystyczną Nigela Kennedy orkiestry: Orchestra of Life. Muzycy przedstawią utwory jazzowe pochodzące z nowo wydanego przez wytwórnię EMI albumu pod tytułem „SHHH!“. Są to głównie oryginalne kompozycje autorstwa Nigela Kennedy. Koncert ten jest jednocześnie premierą płyty w Polsce.

Nigel Kennedy wystąpi już po raz drugi podczas zakopiańskiego festiwalu, tym razem również jako jego dyrektor artystyczny. Pytany o związki z Zakopanem, chętnie wyjaśniał, że jest to wyjątkowe miejsce, które często odwiedza wraz z żoną Agnieszką.

- Często przyjeżdżamy do Zakopanego na wypoczynek i chodzimy po górach. Fajnie jest grać muzykę w miejscu, które człowiek już polubił. Przyjeżdżam często także w okolice Bukowiny, żeby komponować w miejscu, gdzie jest piękny niezmienny krajobraz, cisza i spokój. Z tego rodzą się naprawdę fajne pomysły. Chciałbym któregoś dnia zagrać tutaj także repertuar Karłowicza, to byłoby wspaniałe – mówił Nigel Kennedy.

- Choć funkcja dyrektora artystycznego jest cięższa niż samo granie, to jednak cieszę się, że dzięki temu mam możliwość zaproszenia artystów, których podziwiam i pokazania ich repertuaru innym. Starałem się wybrać to, co najlepsze w kulturze polskiej. Jest tutaj bardzo dużo wydarzeń folklorystycznych, więc ja chciałem przywieść do Zakopanego coś innego i nowego. Ale na pewno miejsce ma wpływ na to, w jaki sposób przedstawimy ten projekt i jak będzie się nam grało. Zazwyczaj większe wydarzenia muzyczne organizowane są w przemysłowych ośrodkach ze względu na większą populacje. Przedstawienie projektu w takim miejscu jak Zakopane jest unikatowe – dodał.

Podczas festiwalu będzie można usłyszeć także legendy polskiej sceny jazzowej: Janusza Muniaka, Jarka Śmietanę, Roberta Majewskiego, a także Kroke, Annę Marię Jopek, czy też reprezentujących najmłodsze pokolenie jazzmanów, Piotra Wyleżoła i krakowski zespół Frittata. Zapowiada się wiec niezwykle emocjonujący muzyczny weekend pod Tatrami, któremu patronować będzie Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Serdecznie zraszamy na koncerty!!!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.