PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Noc Muzeów 2010 w Muzeum Tatrzańskim w rytmie włoskim!

Poniedziałek, 17 maja 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

fot. Wojciech SzatkowskiNoc Muzeów 2010 w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem pełna była atrakcji i ważnych wydarzeń kulturalnych. Została organizowana w naszym Muzeum po raz trzeci. Znowu było ciekawie i kolorowo, a Noc Muzeów 2010 odbywała się w rytmie współpracy polsko-włoskiej. Kierujemy więc słowa podziękowania do naszych przyjaciół z Muzeum w Turynie: grazie Torino!


Atrakcją była z pewnością możliwość spotkania z autorami wystaw, które rozpoczęły Sezon Włoski w Zakopanem, pracownikami Muzeum Górskiego im. Księcia Abruzzi w Turynie, i zwiedzanie w ich towarzystwie poszczególnych ekspozycji. Ponadto dość dużym zainteresowaniem cieszył się włoski wieczór filmowy w gmachu głównym Muzeum, gdzie zostały pokazane nieme filmy ze zbiorów turyńskiego muzeum. Tłumy zwiedzających odwiedziły także Galerię Władysława Hasiora i Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba”.
Noc Muzeów w Muzeum Tatrzańskim rozpoczęła się w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, gdzie w godzinach 19 – 22 odbyło się Spotkanie z Pinokiem, w którym wziął udział Gilberto Merlante – pracownik Muzeum Górskiego im. Księcia Abruzzi w Turynie, który uczył dzieci włoskiego. Dzieci wysłuchały fragmentów niesamowitych przygód Pinokia, które czytali im znani zakopiańczycy, a słodki poczęstunek dla najmłodszych ufundowała Cukiernia „Samanta”. O godzinie 20 w oddziale Muzeum Tatrzańskiego, Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu rozpoczęło się uroczyste rozpoczęcie Sezonu Włoskiego w Zakopanem, które było momentem kulminacyjnym Nocy Muzeów 2010. Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Teresa Jabłońska mówiła o udanej współpracy pomiędzy Muzeum Tatrzańskim, a Narodowym Muzeum Górskim im. Księcia Abruzzi w Turynie, która została zwieńczona w kwietniu 2009 r. podpisaniem umowy o współpracy. W ramach tej współpracy Muzeum Tatrzańskie prezentowało od listopada 2009 do kwietnia 2010 r. w Turynie wystawę „Tatry – czas odkrywców”, którą obejrzało ok. 20 tysięcy zwiedzających. Na otwarciu obecni byli pracownicy turyńskiego muzeum: Dyrektor Aldo Audisio, Gilberto Merlante, Marco Ribetti i Antonella Lombardo. Aldo Audisio krótko scharakteryzował zbiory turyńskiego Muzeum i zaprosił do zwiedzania czterech wystaw, które Muzeum w Turynie prezentuje obecnie w Zakopanem. Koordynatorem tego projektu ze strony Muzeum Tatrzańskiego jest Anna Wende-Surmiak. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele władz Miasta Zakopane, które jest bardzo zaangażowane we współpracę kulturalną na linii Zakopane – Turyn. Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważna dla Zakopanego jest współpraca pomiędzy Muzeum w Turynie a Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. Licznie zgromadzeni na wernisażu zakopiańczycy i zwiedzający mieli możliwość podziwiania unikalnej ceramiki artystycznej ze zbiorów Muzeum w Turynie z lat 1930-1950 oraz gier górskich z całego świata. Następnym elementem Nocy było otwarcie wystaw: Góry owocowe. Etykiety skrzynek na owoce 1900-1960 w Galerii Władysława Hasiora oraz Spoglądając na Alpy. Góry Piemontu w fotografii 1870-1940 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba”. Zwiedzanie poszczególnych wystaw było możliwe aż do północy.


Patronat honorowy nad Sezonem Włoskim w Zakopanem objął Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher i Włoski Instytut Kultury w Krakowie. Partner projektu: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. Sponsorzy: Restauracja „Villa Toscana” Nowy Targ, Cukiernia „Samanta” w Zakopanem. Patronat medialny: „Dziennik Polski”. Podziękowania specjalne dla www.watra.pl.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.