PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Panna M. i materia, czyli wystawa fotografii Anny Łodziak

Niedziela, 23 maja 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Galerii ART-PARK Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w maju i czerwcu oglądać można wystawę fotografii Anny Łodziak zatytułowaną "Panna M. i materia". Fotografia artystyczna Anny Łodziak wprowadza w poetycki nastrój i zadumę. Piękne zdjęcia, których bohaterką jest Panna M., czyli zniszczony sklepowy manekin, mówią wiele o przemijaniu. Wystawa jest prezentowana eównocześnie na stronie intemetowej "Jutrzenki".


"Panna M. i materia" to trzecia wystawa artystki w Galerii ART-PARK.
- Od kilkunastu lat mam przyjemność prezentowania państwu wystaw, które są efektem kolejnych moich pasji fotograficznych. Tą pasją na poczatku był sam krajobraz, potem ludzie. Zawsze jednak w tle tego fotografowania było coś więcej - bardzo dla mnie ważne przemijanie ludzi i przedmiotów, które staram się uchwycić. Pasja utrwalania tego przemijającego świata jest dla mnie najbardziej dojmująca. Czasem nie wiem, czy historia, którą sama dopisuję do jakiegoś przedmiotu, rzeczywiście się zdażyła. Ale czasem wiem dokładnie - mówiła podczas wernisażu artystka.
I tak pewnego dnia na tyłach Galerii Hasiora na stercie rupieci znalazłam stary zakurzony manekin sklepowy. Zapytałam, czy mogę go sobie zabrać i tak Panna M. została moją modelką. I była modelką niesłychaną, bo na każdym zdjęciu jest inna, ma swoje dobre i złe dni, różne nastroje... Z takich dziwnych rzeczy mam jeszcze stary dziecinny but. Nie wiadomo do kogo należał, ale na pewno jest bardzo stary. A ja sobie wyobraziłam, że małe dziecko w tym bucie wędrowało kiedyś Krupówkami, a na wystawie stał manekin sklepowy - moja Panna M., jeszcze młoda i nie nadgryziona zębem czasu. Teraz po wielu latach znów są w jednym miejscu i w tym niezrozumiałym dla nich świecie jest im po prostu raźniej - opowiadała o swoim projekcie fotograficznym Anna Łodziak.


ANNA ŁODZIAK - z domu Turlejska; ur. 3 września 1946; bibliotekarz.
Uprawia fotografię artystyczną.
Wystawy fotograficzne:
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem 1997, 1999,2001.
Galeria Artpark w Zakopanem 2003, 2006, 2010.
Galeria Teatru Witkacego w Zakopanem 2004.
Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem, 2006
Galeria M. Kraszewskiej 2009.
Laureatka l miejsca w XVIII Konkursie im. Suderlanda "Krajobraz górski" 1998,
Konkursie "Krajobraz naszych stron" 2000,
Konkursie "Jesień tatrzańska" 2003.
Utwory poetyckie w albumach: "Polska - bliskie podróże" (Warszawa 2004).
Fotografia w albumie "Polska - w blaskach i cieniach" (Warszawa 2009).
W latach 60-tych uprawiała biegi (wyrównanie rekordu Polski młodzików - 1 miejsce w biegu na 400 m w Warszawie 1962; l miejsce na Mistrzostwach Polski
Juniorów w Poznaniu 1963).


Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" Galeria ART-PARK
Zakopane, ul. Grunwaldzka 3
www.z-ne.com.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.