PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

V Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej dobiegł końca...

Czwartek, 3 czerwca 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaV Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…” dobiegł końca. Do Zakopanego na cztery pełne wrażeń dni przybyli uczestnicy z całej Polski. Czas spędzali nie tylko na konkursowych zmaganiach w dziedzinie literatury, muzyki, teatru i plastyki, ale także na wspólnej modlitwie, spotkaniach, wycieczkach śladami Jana Pawła II oraz warsztatach. Był też czas na zabawę i wiele ciekawych atrakcji.


Jedną z nich był z pewnością koncert gwiazdy festiwalu Marcina Stycznia z zespołem, który młoda publiczność przyjęła bardzo entuzjastycznie. Bardzo podobał się także inaugurujący festiwal koncert regionalny w wykonaniu Podhalańskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego „Turliki” ukazujący bogactwo kultury regionów otaczających Tatry, zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. W tym roku po raz pierwszy festiwalowi towarzyszyła także wystawa prac jurorów. Festiwalowe zmagania podsumowano podczas Koncertu Laureatów, w którym zaprezentowali się niemal wszyscy uczestnicy. Koncert wypełniła muzyka i poezja, a na zakończenie wystąpił zespół teatralny Kaliope z Dębicy, laureat nagrody Grand Prix.

- To jest już pięć lat bardzo pięknej przygody z młodymi ludźmi, na których Bóg rozsypał swoje talenty. Niektórzy są tutaj trzeci albo nawet czwarty raz. Widać jak się rozwijają. Dla dzieci i młodzieży jest to okazja zaprezentowania swoich osiągnięć i umiejętności w dziedzinie poezji, teatru, muzyki i plastyki. Dotykamy tych części kultury, które były w jakiś sposób bliskie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Festiwal chce bowiem nawiązać do tego, co nasz wieli rodak po sobie zostawił. W tym roku tematem wiodącym była świętość. Świętość propagowana przez Jana Pawła II przez całe jego życie, czyli taka, która nie bierze się z nikąd, ale bazuje na naturze, tradycji, rodzinie, na tym, co jest człowiekowi dane od najmłodszych lat. Próbujemy w ten sposób młodym przybliżyć, że świętość jest przeznaczona dla każdego, nie tylko dla wybranych. Stapiając po tej zakopiańskiej ziemi, odwiedzaliśmy miejsca związane z Ojcem Świętym. W tym roku byliśmy w sanktuarium na Krzeptówkach, w kościele Św. Krzyża i wreszcie w „Księżówce”, gdzie odpoczywał jako ksiądz, biskup, kardynał i papież, zostawiając tam swoje ślady. Spotkaliśmy się także ze świadkami tamtych wydarzeń. Tegoroczny festiwal był bardzo bogaty w takie zaskakujące doświadczenia – podsumowuje festiwal ks. Mirosław Socała, który sprawował nad nim opiekę duchową.

- W tym roku było wyjątkowo dużo uczestników, bo aż ponad 300 osób zgłosiło się do pierwszego etapu. Widać coraz większe zainteresowanie, chociaż nie jest łatwo dotrzeć z naszym festiwalem na zewnątrz, żeby zachęcić jeszcze bardziej. Niemniej jednak przyjechali tu uczestnicy z całej Polski, co bardzo nas cieszy. Wydział Kultury organizuje ten festiwal od trzech lat i zdecydowanie są takie grupy i rodziny, które związały się z tym festiwalem i przyjechały tu już po raz kolejny. Jeden z teatrów przygotowuje nawet swoje premiery specjalnie na zakopiański konkurs. Jest to miłe, że niektórzy tak cenią ten festiwal – mówi organizatorka festiwalu Joanna Staszak, naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego.

- Ten festiwal zależy nie tylko od nas. My chcemy go organizować i co roku zapraszamy. Jednak to od uczestników zależy, czy odpowiedzą na nasze zaproszenie i zechcą do nas przyjechać. Hasło festiwalowe to słowa Jana Pawła II „Szukałem Was, teraz przyszliście do mnie” i to jest właśnie zachęta dla młodych ludzi, aby tu przybywali. Festiwal to nie tylko zmagania konkursowe, ale także eucharystia, modlitwa, wymiar duchowy oraz warsztaty, które doskonalą talenty. W jury zasiadają wybitni specjaliści z wszystkich festiwalowych dziedzin. Niektórzy są od początku festiwalu i poświęcają swój czas, nie tylko na przesłuchania, ale także by doskonalić warsztat uczestników. Są to naprawdę wspaniali ludzie – dodaje Joanna Staszak.

Organizatorami festiwalu był Burmistrz Miasta Zakopane oraz Parafie Zakopiańskie, Ośrodek Formacyjno-Rekolekcyjny „Księżówka” i Miejska Galeria Sztuki. Patronatem honorowym objął go JE Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Ks. Infułat Stanisław Olszówka Dziekan Dekanatu Zakopiańskiego.

Podhalański Serwis Informacyjny WATRA jako patron medialny V Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej zaprasza do obejrzenia obszernej foto-relacji ze wszystkich festiwalowych wydarzeń.

 


 

Protokół z przesłuchania solistów i zespołów
w ramach V Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…” Zakopane 2010

 W dniu 28 maja 2010 jury w składzie:

- prof. Elżbieta Wtorkowska

- mgr Anna Chowaniec - Stasińska

- mgr Ksenia Miśkiewicz

wysłuchało prezentacji 10 solistów oraz 8 zespołów wokalno – instrumentalnych w kategorii dziecięcej i młodzieżowej, zakwalifikowanych do udziału w tegorocznej jubileuszowej edycji Festiwalu.

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix dla Karoliny Chmiel i Aleksandry Kamińskiej z zespołem.

W kategorii dziecięcej - soliści:

1 miejsce – Martyna Kasprzycka

II miejsce – Justyna Lasiak

III miejsce – Jacek Lasiak

W kategorii młodzieżowej – soliści:

I miejsce – Magdalena Szymczyk

II i III miejsca nie przyznano

Ponadto jury w kategorii soliści przyznało dwa wyróżnienia dla:

Karoliny Sypniewskiej oraz

Magdaleny Brataniec.

W kategorii młodzieżowej – zespoły:

I miejsce – nie przyznano

II miejsce – dla zespołu Kairos

III miejsce - dla zespołu Obdarzeni.

W kategorii dziecięcej – zespoły wyróżnienia otrzymują:

I wyróżnienie dla zespołu Świetliki

II wyróżnienie dla scholi z Krzeptówek.

Jury wyróżniło również najmłodszą śpiewającą uczestniczkę Festiwalu:

Marysię Krzeptowską.

Jury pragnie podziękować Organizatorom za sprawną organizację przesłuchań, profesjonalne nagłośnienie, gościnność w kościele Świętego Krzyża oraz ufundowanie nagród.

Jury pragnie podkreślić wysoki poziom artystyczny V jubileuszowej edycji Festiwalu.

Zakopane, 28.05.2010


Protokół
z obrad Jury Przeglądu Teatralnego
V Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…” Zakopane 2010

Organizatorzy V Przeglądu Teatralnego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was” Zakopane 2010, w tym roku postanowili, aby podzielić go na dwie kategorie:

I kategoria – zespoły młodsze czyli zespoły ze szkół podstawowych i gimnazjów

II kategoria – zespoły starsze ze szkół i ośrodków ponadgimnazjalnych

Jury w składzie:

 1. Katarzyna Pietrzyk,
 2. Krzysztof Wnuk,
 3. Krzysztof Najbor

na podstawie przysłanych zgłoszeń i nagrań spektakli dokonało wyboru przedstawień do prezentacji festiwalowej w dniu 28 maja 2010 roku.  Jedynym kryterium wyboru była troska o poziom artystyczny Przeglądu Teatralnego.

Na posiedzeniu w dniu 28 maja 2010 roku Jury zdecydowało nagrodzić następujące zespoły:

 • w kategorii zespołów młodszych wyróżnić zespół „Wspólnota Małego i Młodego Misjonarza” działający przy Parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem za spektakl „Niebo do wynajęcia”

w kategorii zespołów starszych przyznać:

 • Nagrodę główną Grand Prix spektaklowi pt. „Lunatycy” Teatr Kaliope z Dębicy

oraz przyznać wyróżnienie zespołowi „Kefas” z Katowic za przedstawienie „Nie zabijaj”. Spektakl ten został wyróżniony za interesującą i bardzo dobrze wykonaną formę sceniczną.

Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia aktorskie:

 1. Klaudia Kawecka z Teatru Wygwizdanego Aktora
 2. Mateusz Kawa z Teatru Wygwizdanego Aktora
 3. Wojciech Kątny z Teatru Kefas
 4. Dominika Migoń z Teatru „Kaliope”
 5. Aleksandra kamińska z Teatru „Kaliope”
 6. Paweł Pieniążek z Teatru „Kaliope”

Organizatorzy Przeglądu Teatralnego V Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was” oraz Jury dziękują wszystkim zespołom, opiekunom grup teatralnych za pracę i wysiłek włożony w przygotowanie spektakli. Specjalne podziękowania dla Przedszkolaków z Przedszkola Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny z Zakopanego za „Misterium Wielkanocne”.


PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY II ETAPU
V OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „ SACRUM”
FESTIWALU TWÓRCZOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ „SZUKAŁEM WAS…” ZAKOPANE 2010

 

Jury w składzie:

Arkadiusz Waloch – artysta plastyk (przewodniczący)

Barbara Baniecka - Dziadzio – artysta malarz

Anna Dziubas – artysta plastyk

Anna Zadziorko – dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem

 

W konkursie wzięło udział 132 uczestników z 19 placówek oświatowych. Do II etapu konkursu zakwalifikowano 39 prac z 16 placówek oświatowych. W dniu 28.05.2010 roku w II etapie konkursu spośród 26 uczestników wyłoniono laureatów.

Tematy II etapu konkursu:

„Mój Anioł Stróż” dla grup młodszych

„Moje osobiste przeżycie tragicznej katastrofy lotniczej 10.04.2010 roku dla grup starszych

Jury po obejrzeniu 26 prac malarskich w technice pastelowej przyznało nagrody i wyróżnienia.

Grupa I ( do lat 7)

I nagroda Jagoda Kuźniar l.7, Szk..Podst. nr.5 Zakopane, naucz. Anna Stawarz

II nagroda Ola Ludzia l.5, Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Serafitek N. Targ

III nagroda Szymon Jarkiewicz l.6, Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Serafitek Nowy Targ

Wyróżnienia:

Anna Gołębiowska l.7, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, Nowy Targ, naucz. Maria Mrożek

Wiktoria Szewczyk l.6, Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Serafitek N. Targ

Kasia Migiel l.6, Szk. Podst. nr.4 Zakopane, Janosówka, naucz. Joanna Strączek

Ola Watycha l.4,5 – nagroda specjalna Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem dla najmłodszej uczestniczki Festiwalu

Grupa II ( 8-11 lat)

I nagroda Julia Pierwoła l.9 ,Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, Nowy Targ, naucz. Maria Mrożek

II nagroda Anna Bednarek l.11 Zespół Szkół we Wrzosowej, Wrzosowa, naucz. Agnieszka Woźniak

III nagroda Justyna Hnatiuk l.11, Szk. Podst. nr.1, Muszyna

wyróżnienia:

Jagoda Zaryczańska l.9 Szk. Podst. nr.5 Zakopane, naucz. Anna Stawarz

Maria Jarkiewicz l.10, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, Nowy Targ, naucz. Maria Mrożek

Beata Garwol l.15, Zespół Szkół Ogólnokształcących Szk. Podst. ( Niepełnosprawnych Intelektualnie), Muszyna, naucz. Karolina Rodak

Grupa III (12-15lat)

I nagroda Anna Gabryś l.12, Szk. Podst. nr.5 Zakopane, naucz. Anna Stawarz

II nagroda Maja Wieczorek l.13, Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rybniku, katechetka: Izabella Sipko

III nagroda Karolina Dec l.13, Gimnazjum Janosówka, Zakopane, naucz. Joanna Strączek

wyróżnienia:

Renata Strączek l.13, Gimnazjum nr.2 Zakopane, naucz. Joanna Strączek

Julia Sudoł l.14, Miejskie Gimnazjum, Dębica, naucz. Małgorzata Krasoń

Anita Stachoń l.12, Szk. Podst. nr.4 Zakopane, Janosówka naucz. Joanna Strączek

Grupa IV ( 16-20 lat)

I nagroda Anna Mrożek l.16, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, Nowy Targ, naucz. Maria Mrożek

Jury składa serdeczne gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu i zauważa, że mimo obecności w życiu codziennym komercji, ciągle wzrasta u dzieci i młodzieży zainteresowanie tematyką sakralną. Jury serdecznie dziękuje rodzicom, nauczycielom, katechetom za uwrażliwienie dzieci  i młodzieży na tematy związane z duchowością.


LITERATURA - laureaci:
I nagroda - Ewelina Gołębiewska z Nowego Targu,
II nagroda - Adrianna Wielgus z Zakopanego,
III nagroda - Hubert Piotrowicz z Zakopanego.

Jury: Maria Mateja Torbiarz, Mieczysław Mantyka, Joanna Staszak

Zobacz w naszym sklepie:
 • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
  300 zł
 • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
  60 zł
 • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
  300 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.