PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Polecamy wystawy z Turynu na Kozińcu!

Czwartek, 17 czerwca 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

fot. Wojciech SzatkowskiGaleria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, oddział Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Koziniec 8, zaprasza na interesujące wystawy, związane z Sezonem Włoskim. Dwie ekspozycje, które dotarły pod Giewont z odległego Turynu, to wystawa „Góry na wesoło. Między szczytami i śniegami gier planszowych” oraz wystawa „W góry! Ceramika artystyczna 1930 - 1950”.


Jest to pierwszy w Polsce pokaz ceramiki artystycznej ze zbiorów turyńskiego Narodowego Muzeum Górskiego i pierwsza prezentacja unikalnej kolekcji gier górskich z całego świata. Takich wystaw w Zakopanem jeszcze nie było, zapraszamy więc serdecznie do ich zwiedzenia! Ekspozycje są czynne dla publiczności do 31 października br. Na wystawach organizowane są lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Więcej informacji na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl

SEZON WŁOSKI W ZAKOPANEM
Wystawa „W góry! Ceramika artystyczna 1930 - 1950”.
Wystawa czynna: 15 maja - 31 października 2010
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Koziniec 8, Zakopane

Zbiór ceramiki artystycznej o tematyce alpejskiej jest częścią kolekcji Narodowego Muzeum Górskiego w Turynie. Są w nim przedmioty rzadkie, dziś trudne do pozyskania, ale są to przedmioty stanowiące część historii naszych domów czy raczej salonów naszych babć i mam. Nie pełniły one funkcji użytkowych, były raczej ich niezwykłą ozdobą.

Zostały zaprojektowane przez licznych, mniej lub bardziej znanych artystów, którzy zabiegali o ich realizację. Wyprodukowane  zostały w manufakturach, które później wysyłały je na cały świat. Wystarczy wspomnieć nazwisko pochodzącego z Turynu producenta – Lenci, aby zrozumieć zjawisko, które stało się obowiązująca modą, ale było też luksusem. Jednym z częstych motywów dekoracyjnych był temat W góry z 1936 roku, od którego zaczerpnięto tytuł całej wystawy.

Motywy pojawiające się w wyrobach ceramicznych prezentują bogatą tematykę, od wyraźnie futurystycznej do szeroko rozumianej ludowej. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza motyw Małych narciarzy, który cieszył się niezwykłą popularnością. Spośród 47 eksponatów o tematyce alpejskiej 31 odnosi się do  motywów zimowych. Wśród nich 28 wyrobów ceramicznych przedstawia prawdziwych narciarzy (inni dwaj zjeżdżają na sankach), z których prawie połowa to dzieci.

Większość wyrobów ceramicznych pochodzących z lat 1929 – 1960 została wykonana przez artystów włoskich, np. Alpinista z roku 1929 oraz Niebezpieczny zakręt z 1941 firmowane są przez Tarcisio Tosina, zupełnie odmienny, wyraźnie zdradzający futurystyczne wątki będące śladem epoki, a nawet ustroju Narciarz czarno – granatowy z 1935 roku przez Romettiego, wreszcie Narciarka – dzieło Tiziano Galliego lub Narciarz Zaccagniniego. Te ostatnie prace dzieli od naszych czasów zaledwie trzydzieści lat, ale lat bogatych w wydarzenia i epokowe zmiany.

Wszystkie przedmioty ceramiczne zaprezentowane na wystawie przygotowanej przez Aldo Audisio były reprodukowane w barwnym katalogu z serii Cahier Museomontagna i opatrzone komentarzem przez Enrico Sturaniego zajmującego się ikonografią i tradycją oraz przez Luciano Proverbio, artystę i wybitnego eksperta produkcji ceramicznej Lenci.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.