PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Związek Podhalan na Święcie ulicy Strążyskiej

Poniedziałek, 21 czerwca 2010 r.
Autor: Barbara i Jacek Kapłan Czech

Związek Podhalan na Święcie ulicy Strążyskiej13 czerwca w niedzielę odbyło się kolejne Święto ulicy Strążyskiej. Pogoda się udała, nie było za gorąco, ludzie dopisali, gażdziny się wystroiły, jedzenia i picia nie zabrakło, nikt się nie pobił, gazdowie rozweselali się do póżnych godzin wieczornych, a dym z ogniska z bacówki u Jana i Grażyny Chyców unosił się nad łąkami i halami do nocy. Śpiew i muzykę słychać było na całej Strążyskiej.


A zaczęło się od Mszy Świętej w Starym Kościółku, którą prowadził Ksiądz Dziekan Stanisław Olszówka. Po Mszy zorganizowano zbiórkę pieniędzy dla powodzian, póżniej gażdziny i gazdowie z rodzinami przejechali paradnie po Strążyskiej do Bąkowej Gazdówki do Marysi Gładczan z rodziną na poczęstunek. A było co podziwiać: landa, powozy, bryczki, fasiągi i pięknie przystrojone konie.

Jak się wszyscy rozweselili u Marysi to przenieśli się do Kuby Kruegera do Żabiego Dworu, gdzie był poczęstunek, wystawa obrazów pana Kłosowskiego i piękna lekcja historii. Hitem był wystrzał armatni, który ogłuszył wszystkich.

Dalsza zabawa przeniosła się do bacówki u Jaśka i Grażyny Chyców. Tam rozegrano konkurencje: przeciąganie liny, ściskanie jajek, rzut jajkiem i „narta Strążyska„, która to konkurencja cieszyła się dużym powodzeniem. Wśród kobiet wygrały „Nielicne ale Ślicne„ na czele z Agatą Pitoń, Marysią Gładczanką, Krysią i Zosią Chyc Magdzin. Ambasadorka góralszczyzny Zofia Karpiel Bułecka z córką Hanią i ze świtą tańcowała na polanie w samych pończoszkach.

Żytomir Stach i Dariusz Czerniowski dwoili się i troili, żeby wszystko wypadło jak trzeba. Do tańca przygrywali świetni muzykanci: Józef Brzega, Tadeusz Kluś, Tomek Skupień junior, Łukasz Gąsienica, gościnnie Jan Chyc, Szymon Bafia i Mateusz Etynkowski.

Głównym organizatorem był Związek Podhalan oddział Zakopane z prezesem Marcinem Zubkiem, Henrykiem Łukaszczykiem, Krzysztofem Królem Łęgowskim, Zofią Majerczyk-Owczarek i Piotrem Stemplem.

Uroczystość zorganizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Zakopane, chleb dostarczyła niezastąpiona pani Hania Piwowarczyk z piekarni ekologicznej, Straż Miejska z Wiesławem Lenartem na czele postarała się o obstawę, a niezastąpiony Stanisław Stopka, który przewodzi Sekcji dorożkarskiej, prowadził całą grupę.

Nagrody sponsorowała Hania Krupowa i Szałas przy Strążyskiej, Grażyna Chyc, Tadeusz Dorula, Janina Dorula i Teresa Szostak, Grill Bar u Gąsieniców z Panią Stasią Gąsienicą Majerczyk i pyszną kwaśnicę.

Urząd Miasta reprezentowała sekretarz Miasta Renata Szych i Joanna Staszak z rodziną. Starostwo reprezentował starosta Andrzej Gąsienica Makowski z żoną Ewą, córką zięciem i wnuczkami. TARPIK reprezentował Krzysztof Król Łęgowski i Ewa Czamańska.

Paparazzi : Paweł Stanuch z portalu Watra, Rafał Gratkowski z Tygodnika Podhalańskiego, Beata Denis z Pod Tatrami Wojciecha Mroza, Beata Sabała Zielińska z Radia Z, Stanisław Gał.

Z powodu uroczystości w Ratułowie, na których był obecny v-ce rezes Henryk Łukaszczyk ze Sztandarem Związku Podhalan nie odbyło się ślubowanie nowoprzyjętych członków.

Podsumowując: atmosfera i zabawa była pyszna i my tam byliśmy i się bawiliśmy – Barbara i Jacek Kapłan Czech – Związek Podhalan oddział Zakopane.

Do zobaczenia za rok!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.