PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wystawa Jerzego Grochockiego "Poprzez góry"

Wtorek, 6 lipca 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Wystawa Jerzego Grochockiego "Poprzez góry"W Miejskiej Galerii im. Władysława hr. Zamoyskiego przy ulicy Krupówki 41 w dniu 2 lipca 2010 r. została otwarta wystawa znanego artysty, Jerzego Grochockiego. Wystawa jest czynna dla publiczności do 25 lipca br. Prace artysty znajdują się w Muzeach i w prywatnych zbiorach w Polsce, w Europie i w USA. Jerzy Grochocki mieszka od 1984 r. w Stanach Zjednoczonych w stanie Teksas.


Podczas wernisażu, w którym wzięli udział zakopiańczycy i przyjaciele artysty, o twórczości Jerzego Grochockiego mówiła Dyrektor Miejskiej Galerii, Anna Zadziorko (skorzystałem z jej tekstu za co serdecznie dziękuję). Jerzy Grochocki tak definiuje pojęcie sztuki: - Sztuka jest ponad manipulacyjna i ponadczasowa. Oddajmy honor temu co świadome, niezależne, konstruktywne i twórcze. Są to konieczne elementy do odczucia twórczości i uznania Artysty. Życiorys artystyczny: 1957 r. - studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. 1963 - Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. 1963- 68 – artysta maluje serię obrazów pod tytułem „Pejzaże”, „Martwe Natury”, „Kompozycje Figuratywne” i „Impresje”. 1967 - zakłada  „Grupę 7”. Wystawy  „Grupy 7”- Warszawa (1967), Herning, Archus (Dania 1968). 1968/70 - matematyczno-geometryczne fascynacje prowadzą do twórczości w kierunku sztuki konstruktywistycznej. Analizując płaszczyznę i przestrzeń tworzy system: Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni bazując na czterech pojęciach kształtu: płaszczyzna, kwadrat, linia i punkt oraz czterech pojęciach barwy: czarna, złota, srebrna i biała. 1977 -  Kongres Tekstu Wizualnego w Warszawie - pokazuje swój system kolorystyczny w odniesieniu do dźwięku litery. 1978 - 84 - działalność w ruchu Sztuki Systemu w Europie i współpraca z jego grupami artystycznymi. W tym czasie tworzy matematyczne ciągi liczbowe, które stają się inspiracją do wielu jego kompozycji. Tworzy fotomontaże, collage z przypadkowych form oraz modularne obiekty przestrzenne. 2000 - wnosi rzeczywiste elementy natury tworząc malarskie obiekty przestrzenne nazywając je: Syntezą Natury z Logiką Geometrii. Jerzy Grochocki brał udział w przeszło stu wystawach grupowych i indywidualnych. Otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Prace Grochockiego znajdują się w Muzeach i w prywatnych zbiorach w Polsce, w Europie i w USA. Artysta mieszka od 1984 r. w Stanach Zjednoczonych w stanie Teksas.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.