PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wystawa malarstwa Marii Dudek

Czwartek, 8 lipca 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Wystawa malarstwa Marii DudekW Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” przy ul. Grunwaldzkiej w Zakopanem 6 lipca 2010 r. odbył się wernisaż wystawy Marii Dudek. Wystawa ta będzie czynna dla publiczności w miesiącu lipcu. Polecamy ją wszystkim miłośnikom góralskiego malarstwa na szkle, bo prace Pani Marii mają swój niepowtarzalny urok i styl oraz zachwycają bogactwem kolorów, których używa artystka.


Maria Dudek to podhalańska działaczka społeczna i pedagog szkolny, rodowita Gronianka. Jest założycielką i kierownikiem Dziecięcego Zespołu Góralskiego „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia, który działa od 1983 r. Od 2000 r. prowadzi również zespół Góralski „Ślebodni”. Inicjatorka wielu imprez folklorystycznych w Gminie Bukowina Tatrzańska. Wielokrotnie nagrodzona, wyróżniona tytułem „Zasłużony działacz kultury” podczas Zjazdu Związku Podhalan w 1997 roku, otrzymała nagrodę Wojewody Nowosądeckiego za „Działanie na rzecz upowszechniania kultury” w 1997 roku. W 2002 roku uhonorowana tytułem – „Zasłużona dla Związku Podhalan”, w 2003 otrzymała Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej, w 2006 roku Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za „szczególne zasługi dla dziecięcego ruchu folklorystycznego”, a w 2008 roku otrzymała Nagrodę Małopolskiego Kuratora Oświaty. Od dziecka lubi malować, szczególnie kwiaty i twarze ludzi, często malowała kredkami portrety. Malarstwo na szkle zainteresowało ją w czasach studiów, podziwiała prace różnych artystów, ale nie miała czasu na własną twórczość. Na szkle maluje od niedawna, bo od 2002 roku, traktuje to zajęcie jako przyjemnie spędzony czas. Jest samoukiem. Jak sama mówi: „To co maluję, wypływa z serca i duszy”. W każdym obrazie komponuje motywy kwiatowe o żywych i wyrazistych kolorach. Zwraca szczególną uwagę i stara się by postacie z jej obrazów miały przyjemny wyraz twarzy. Ulubionym tematem są również postacie Matki Boskiej, anioły, Jezus, postacie świętych, zbójnicy, tańczący górale. Uczestniczyła w wystawach twórczości ludowej w Bukowinie Tatrzańskiej z okazji Sabałowych Bajań w 2002 i 2004 roku. Dwukrotnie prowadziła warsztaty malowania na szkle podczas festiwalu „Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych” w Dobrodzieniu w 2006 i 2007 roku. W 2008 roku brała udział w Kiermaszu Sztuki Ludowej przy Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, a w 2009 prezentowała swoje prace na „Dniach Gór” w Łodzi. Maria Dudek to wielki miłośnik Tatr i folkloru góralskiego, interesuje się fotografią, a malarstwo na szkle to jej największa pasja. W wernisażu wzięli udział rodzina i przyjaciele artystki, muzyka góralska, która miło przygrywała do ucha, dziennikarze i sympatycy "Jutrzenki". O pracach malarskich i pasjach Marii Dudek opowiadała jej córka, Agnieszka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.