PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Artystyczna Euforia podczas Festiwalu "Muzyka na Szczytach"

Wtorek, 21 września 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka20 września w Hotelu Grand Nosalowy Dwór w Zakopanem w ramach Festiwalu Muzyka na Szczytach odbyły się warsztaty muzyczne dla dzieci „Artystyczna Euforia”. Wzięło w nich udział ponad 250 uczestników. Program zajęć obejmował koncert i warsztat ze śpiewu operowego, balet klasyczny, dramę i pantomimę, dyrygenturę, szalone partytury oraz instrumentarium perkusyjne.


Dzieci podzielone na kilka grup zwiedzały świat sztuki z przewodnikami w strojach operowych. Każde zajęcia zaczynały się od pokazów, po których każdy mógł sam spróbować zatańczyć, zaśpiewać, zagrać, zadyrygować. Swobodna forma warsztatowa pozwoliła dzieciom wyzwolić pasję, zainteresować się sztuką. Już po chwili wszyscy chętnie próbowali swoich sił, występowali przed innymi, pokonując nieśmiałość i tremę. Wszyscy wychodzili z hotelu roześmiani i zaciekawieni, nucąc i tańcząc w rytm muzyki pozostającej w ich głowach. Rodzice i wychowawcy pytali o kolejne edycje Artystycznej Euforii.

- Tego typu wydarzenie to żywy dowód na to, że prawie wszyscy ludzie mają słuch, który pozwala na podstawowe kształcenie muzyczne. Wszystkie te osoby mogą czysto śpiewać, czytać nuty, wykonywać proste utwory na instrumentach. Podczas zajęć artystycznych, a szczególnie muzycznych rozwijają się: postrzeganie, koncentracja, uwaga, pamięć, spostrzegawczość, podzielność uwagi, kreatywność, odwaga, wiara w siebie, wyobraźnia, myślenie logiczne, abstrakcyjne i twórcze. To cechy przydatne na co dzień, przez całe życie, ludzi każdego zawodu, nie tylko profesjonalnych artystów - wyjasniają organizatorzy Artystycznej Euforii.

Autorskie warsztaty prowadzili: Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran), Robert Morawski (fortepian), Lilianna Krych (dyrygent), Irena Dżyga (balet klasyczny), Marta Gierzyńska (drama), Marcin Łopacki (kompozytor), Jagoda Jabłonowska (perkusja), Olivia Kucharska (skrzypce), Mercedes Borguńska (skrzypce), Michał Borzykowski (wiolonczela). Całość wyreżyserowała Eliza Szulińska, pomysłodawca Artystycznej Euforii. W organizację wydarzenia włączyło się Stowarzyszenie Artystów Euforis.

„Artystyczna euforia” to jedno z wydarzeń tegorocznej edycji Festiwalu „Muzyka na szczytach”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza. Festiwal jest częścią większego projektu promocji regionu „Zakopane reAnimacja”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.